Už je to štyridsaťtri rokov, čo tragická dopravná nehoda navždy zmenila Marike Gombitovej život. A hoci sa sprvu dokázala vzoprieť strašnej diagnóze, po niekoľkoročnom návrate si napokon aj tak zvolila život v ústraní. Skalní fanúšikovia na jej koncert veľmi dlho čakali, ale predsa sa dočkali! V utorok 16. januára sa pražskou O2 Arénou niesol hlas slovenskej hudobnej legendy. Ďalší koncert sa uskutoční 30. januára.
Marika Gombitová
Hudobný talent zdedila po svojom otcovi, ktorý hral v kostole na organe. Spievať začala v trinástich rokoch spolu so svojimi bratmi v kapele Matador a na začiatku osemdesiatych rokov nahrala prvé dva albumy. Podarilo sa jej spolupracovať s poprednými osobnosťami slovenskej hudobnej scény, pričom presadiť sa dokázala aj v Nemecku.
Dňom, keď sa Marike Gombitovej zmenil celý svet, bol 30. november 1980. Vtedy mala dohovorené vystúpenie so svojou kapelou Modus v klube brnianskej Zbrojovky. Od rána jej však nebolo dobre, navyše mala chrípku. Do Brna sa však nakoniec predsa len rozhodla odísť. V ten večer šlo všetko ako malo, no po koncerte sa dozvedela, že Modus sa rozpadá. Návrat do Bratislavy už sprevádzalo husté sneženie. Spočiatku ubiehala cesta v poriadku, no potom nastali okamihy hrôzy. Auto nabehlo na veľký snehový jazyk, stratilo stabilitu, dvakrát sa prevrátilo, prešlo do kotrmelcov a stratilo sa do neznáma.
Keď sa Marika po nehode dozvedela, že už nikdy nebude chodiť, zrútil sa jej celý svet. Prerušila kariéru a začala sa strániť ľudí. Dokonca rozmýšľala aj nad tým najhorším možným riešením. Tým, že sa dostala až na samotné dno, sa v nej niečo zlomilo a rozhodla sa vrátiť k tomu, čo mala najradšej – k spievaniu. Opäť sa začala vídať so svojimi kolegami, vystupovala, koncertovala, vydávala nové piesne, žiarila a rozdávala úsmevy. Po osudnej autonehode nahrala ďalších sedem albumov. S viac ako miliónom predaných nosičov sa z nej stala hudobná ikona. A hoci sa pred pár rokmi za veľkého potlesku a jasania publika objavila na verejnosti, žije naďalej v ústraní. Aj preto sa verejnosť nadchla, keď Marika oznámila, že v januári tohto roka odspieva dva koncerty v pražskej O2 Aréne.
Prahou sa niesli nestarnúce hity
Marika dorazila do českej metropoly už v niekoľkodňovom predstihu, pričom hneď za ňou išlo z Bratislavy šesť kamiónov plných techniky, hodnej hviezdnej šou. Výstavba celého pódia zabrala organizátorom deň a pol. LED obrazovky mali dokopy až 182 metrov štvorcových, čo predznamenalo veľkolepý divácky zážitok.
Pár dní pred koncertom sa nám podarilo spojiť s Marikiným dlhoročným spolupracovníkom, básnikom Kamilom Peterajom, ktorý je autorom textov Gombitovej veľkých hitov. Napísal pre ňu texty všetkých pesničiek, ktoré vydala na deviatich albumoch v rokoch 1979 až 1994, vrátane jej hitových duetov s Mirom Žbirkom – V slepých uličkách, Nespáľme to krásne v nás a Tajnosľubná, ktoré si spievajú celé generácie dodnes. Pri príležitosti blížiaceho sa veľkolepého koncertu sme položili Kamilovi Peterajovi zopár otázok.
Pražská O2 Aréna je vypredaná. Aký je to pocit, že pesničky z vášho pera pretrvali v pop music jedno polstoročie a čo im zaručilo taký úspech?
Keď sme tvorili Marikin repertoár, teda pesničky, ktoré prežili až do dnešných dní, nikdy sme neuvažovali nad tým, akú budú mať životnosť. Myslím, že ich trvanie je výsledkom toho, že sme do nich vložili to najlepšie, čo v nás bolo, pravdivé pocity a silu vlastnej výpovede. Od počiatku, ako sa zjavila Marika na scéne, bolo jasné, že má veľký múzický a muzikálny talent, no zároveň je aj technicky mimoriadne dobre pripravená na to, aby zvládla aj tie najťažšie výzvy, o ktorých sa nikomu nemohlo dovtedy ani len snívať. Ak si vezmete doteraz neprekonané Vyznanie alebo skladby takého typu ako Koloseum, sú to vážne hudobné čísla, ktoré si vyžadujú všetko: dušu, muzikálnosť, technickú pripravenosť, osobnostné nasadenie a hlavne presvedčivosť. Konvenčných skladieb je v pope veľa, mimoriadnych oveľa menej. A Marika zaujala predovšetkým tou mimoriadnosťou. A keď to vezmeme aj v časovom oblúku, to ako sa vyrovnala so svojím handicapom, je niečo ojedinelé.
Ako si spomínate na Mariku v jej začiatkoch?
Marika sa objavila v Moduse ako vokalistka skupiny Profily, ktorá tvorila spolu s Mirom Žbirkom jeho základ. Spočiatku sa ukrývala niekde vzadu za bongami, no mne bolo od začiatku jasné, že toto dievča má obrovský talent, a tak som sa ako človek vtedy intenzívne spolupracujúci s Modusom, snažil dostať ju do popredia a ako sa ukázalo, mal som dobrý inštinkt. No dobrý inštinkt malo aj publikum, ktoré ju vynikajúco prijímalo. Úspechy sa začali dostavovať na Bratislavskej lýre, kde zvíťazila so Študentskou láskou, získala striebro s Vyznaním či bronz s piesňou Tajomstvo hier. Napokon to, ako suverénne zvíťazila s Vyznaním v Sopotách, máme aj na Youtube. Stačí si to nájsť a každému musí byť hneď jasné, aký talent to bol.
Nesmrteľný hit Nespáľme to krásne v nás si spájame s Marikiným návratom na hudobnú scénu po tom, čo sa na dlhé roky uzavrela. Udržiavali ste s ňou vzťah aj v tom období a verili ste, že sa opäť vráti?
S Marikou som bol a som neustále v kontakte prakticky stále. Urobila mi v živote ako tvorcovi nesmierne veľa radosti a veľmi si ju vážim ako statočnú ženu a jedinečnú umelkyňu. Máme spolu skvelú tvorivú chémiu a tú nenájdete len tak ležať na ulici. Mimochodom, v Prahe zaznejú dve pesničky, ktoré budú mať premiéru, a ja sa na to veľmi teším.
Slovenka roka 2015
„Pesnička, ak má účinkovať, musí prejsť cez srdce, a to srdce v nej musí zanechať svoje stopy. Iba tak má nádej, že v nej niečo nájdu aj jej poslucháči. To bolo vždy moje krédo – spievať srdcom. Inak to neviem,“ vyjadrila sa Marika k pesničke Ten príbeh za náš sen stál z tvorby Kamila Peteraja a Vaša Patejdla. Tá odznela v jej podaní v rozprávkovom česko-slovenskom filme Sedem zhavranelých bratov. A hoci mal v kinách premiéru 28. mája, Marika spomínanú skladbu zaspievala exkluzívne už o štyri dni skôr, v televíznej premiére na galavečere SLOVENKA ROKA 2015 v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose na RTVS. Na galavečere ju súčasne čakalo aj ocenenie Mimoriadna Slovenka.