Slovensko už zopár dní prežíva ťažkú skúšku. Po päťdesiatich rokoch sme u nás zaznamenali veľmi nákazlivú a nebezpečnú slintačku a krívačku – vírusové ochorenie postihujúce hospodárske zvieratá. Situácia je tak vážna, že na celom území krajiny je od 25. marca vyhlásená mimoriadna situácia.
V čase našej uzávierky boli hlásené štyri ohniská nákazy – všetko v dunajskostredskom okrese. Postihnuté sú farmy hovädzieho dobytka v obciach Medveďov, Ňárad, Baka a Lúč na Ostrove. Ako je známe, už pred tým sa slintačka a krívačka objavila v susednom Maďarsku, len 2,5 kilometra do našich hraníc na farme dobytka v Kisbajcsi. Maďarskí veterinári ochorenie oznámili 7. marca.
U nás prvý výskyt potvrdilo Národné referenčné laboratóriu pre slintačku a krívačku, patriace pod Štátnu veterinárnu správu, 21. marca v Medveďove, Ňárade a v Bake. Spolu ide o 2 771 zvierat rôznych kategórií – dojnice, teľce, jalovice a býky. Na Slovensko bol vírus zanesený pravdepodobne vetrom. Regionálna veterinárna správa Dunajská Streda nariadila veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat pre ohniská, ochranné pásma a pásma dohľadu. Okamžite bolo vydané nariadenie, aby sa zatvorili všetky zoologické záhrady, stopli sa výstavy zvierat, v ohniskách nákazy bol vydaný zákaz vstupu do lesa. Dočasne sa obmedzil aj obchod so živými zvieratami.

Druhé ohnisko v Maďarsku
Aj keď všetky postihnuté farmy prijali opatrenia na zastavenie nákazy slintačka a krívačka sa rozšírili ďalej. O štyri dni veterinári potvrdili nákazu v ďalšej lokalite a to na farme v obci Lúč na Ostrove. Lokalita sa nachádza v blízkosti už zistených ohnísk. Na danej farme evidovali 279 kusov dobytka. Jóbova správa prišla znova z Maďarska, kde 26. marca potvrdili druhé ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Ide o farmu s tritisíc kusmi dojníc v maďarskej obci Levél, ktorá sa nachádza neďaleko hraničného priechodu Rajka. Správu potvrdil aj slovenský minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Informoval, že táto farma je asi 40 kilometrov od v Kisbajcsi, kde sa vírus objavil prvýkrát.
Zákerný vírus

Slintačka a krívačka je závažná, vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dopadmi. Postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a ostatné raticové prežúvavce. Všetky druhy zveri a antilopy, ako aj slon a žirafa sú vnímavé na slintačku a krívačku. Pôvodcom slintačky a krívačky je aphthovirus z čeľade Picornaviridae, ktorý je vo vonkajšom prostredí vysoko odolný. V súčasnom období je vakcinácia proti tejto chorobe v EÚ zakázaná a je možná len núdzová vakcinácia po potvrdení choroby za dodržania legislatívnej procedúry.
Šíri sa všetkým
Vírus je nebezpečný aj tým, že sa šíri takpovediac všetkým. Zdrojom infekcie sú choré i živé alebo mŕtve zvieratá. Konkrétne ich sekréty, exkréty a všetky produkty, pochádzajúce z nich. Nákaza sa šíri aj vydychovaným vzduchom zvierat, dokonca aj krmivom, podstielkou, dopravnými prostriedkami a prachom. Z nákazového hľadiska je mimoriadne nebezpečné, že vylučovanie vírusu sa začína už počas inkubačnej doby choroby, kedy nie sú ešte pozorované žiadne klinické príznaky na zvieratách – z vonkajších príznakov sa u zvierat objaví nadmerná tvorba slín. Mimoriadne riziko predstavujú mäso a produkty z chorých alebo nakazených zvierat ako mlieko, krv, kosti, vnútorné orgány, koža.
Iba jedna kafiléria
Všetky infikované zvieratá sa u nás priebežne utratili, alebo ešte utrácajú. Niektoré likvidovali v kafilérii pri Žiline, pri ďalších sa počíta, že sa zakopú do zeme. Odborníci vybrali vojenský areál v Leviciach, kde z hľadiska geológie nehrozí priesak do spodných vôd. Jednoznačne toto nebezpečie vylúčil minister životného prostredia Tomáš Taraba. Pre zakopávanie usmrtených nakazených zvierat sa vláda rozhodlo preto, lebo kafiléria nestíha spaľovať v stanovenom čase nakazené zvieratá. Na celom Slovensku je len jedna kafiléria – spaľovňa na likvidáciu kadáverov zvierat. Vykopaných jám pre mŕtvy dobytok by malo byť v Leviciach viacero. Štát zvolil toto miesto preto, lebo nechcel zaťažovať žiadne súkromné priestory. Pri likvidácii zvierat pomáhajú aj vojaci.
Náhrada škody
Vírus je tak infekčný, že aj keď sa objaví len u jedného kusu v stajni či chove, musia sa utratiť všetky zvieratá na danej farme. Samozrejme, spôsobuje to veľké finančné straty chovateľom dobytka. Vláda preto plánuje poškodených farmárov a aj drobnochovateľov dedinách odškodniť v plnej výške. Prisľúbil to premiér Robert Fico a aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Tieto výdavky by nám čiastočne mohla pomôcť pokryť aj Európska únia. Existujú fondy na podporu pri technickom zabezpečení nákazy, pričom Slovensko môže dostať príspevok na usmrcovanie zvierat či dezinfekciu.
Budú drahšie potraviny?
Podľa analytikov veľa závisí od toho, ako sa s ochorením popasujeme. Či ho dokážeme zastaviť čo najskôr. Ako príklad uvádzajú Nemecko, kde na začiatku roka zaznamenali toto ochorenie, avšak rýchlo ho identifikovali a efektívne zastavili. U nás muselo byť zatiaľ vybitých približne tritisíc kusov hovädzieho dobytka. Toto číslo predstavuje len malý podiel v porovnaní s celkovým počtom približne 400-tisíc kusov hovädzieho dobytka na Slovensku, dopad na spotrebiteľské ceny by mal byť preto minimálny. Niektorí analytici však majú iný názor. Uvádzajú, že nákaza môže mať dopad na trh s mliekom a mäsom. Varujú pred zdražením mliečnych výrobkov a mäsa. Ako však uvádzajú štatistiky, Slovensko i Maďarsko sú v rámci EÚ malými producentmi dotknutých komodít. Slovenské mliekarenské podniky každoročne vyprodukujú približne 813-tisíc ton mlieka, čo zodpovedá len 0,56 percenta produkcie Únie. Maďarsko pri objeme 1,73 milióna ton pokrýva zhruba 1,19 percenta. Slovenskí farmári ročne porazia približne 24-tisíc kusov dobytka a maďarskí 84-tisíc. Pričom v rámci celej EÚ sa ročne zabije viac než 22 miliónov kusov.
Čoho sa týka mimoriadna situácia
V súvislosti s výskytom slintačky a krívačky bola vyhlásená mimoriadna situácia na Slovensku. Umožní to lepšiu koordináciu síl a prostriedkov. Týka sa riadenia záchranných prác, vydávania príkazov na záchranné práce a vykonávania opatrení na riešenie mimoriadnej situácie, ako aj na zmiernenie jej negatívnych následkov.Z dôvodu výskytu ochorenia slintačky a krívačky aktivovalo Slovensko prostredníctvom sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR Mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie a akceptovalo ponuku Rakúska na poskytnutie dekontaminačného modulu a ponuku Českej republiky na poskytnutie dvoch dekontaminačných brán na techniku. Ministerstvo vnútra SR a jeho zložky – polícia, hasiči a pracovníci krízového riadenia na ministerstve a okresných úradoch sú od začiatku maximálne súčinné s orgánmi veterinárnej správy a naďalej sa aktívne podieľajú na zvládaní situácie z dôvodu výskytu tohto ochorenia u zvierat. Policajný zbor zabezpečuje kontroly vozidiel na určených hraničných priechodoch alebo v ich okolí, v niektorých prípadoch aj v spolupráci s Finančnou správou a za účasti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Do opatrení je zapojených viac ako 1 500 policajtov.
Spracovala: vm
Foto: