Siedmy ročník Slovenského dňa kroja ponúkol návštevníkom nielen deň nabitý folklórom, ale aj spolupatričnosť a poukázal na dobré medziľudské vzťahy.
Návštevníkov privítala organizátorka podujatia a generálna riaditeľka vydavateľstva Star production Mária Reháková: „Som nesmierne šťastná, že sa stretávame už po siedmy krát. Už pri vzniku Slovenského dňa kroja som verila, že vznikne niečo pekné a trvácne. Prichádzate za nami z celého Slovenska, začo vám patrí veľká vďaka. Po našich potulkách dedinami stretávame autentický folklór, taký, aký ho skutočne udržiavate a pestujete. Zoznamujeme sa s vašimi tancami, spevmi, krojmi a tradíciami. Hlavnou myšlienkou Slovenského dňa kroja je uvedomenie si vlastnej identity, krásu našej vlasti a odkazu našich predkov. Zanechali nám skutočný dar a to si treba vážiť. Je to studnica nekončiacich možností z ktorej umelci dodnes čerpajú. V tom odkaze je obrovský poklad a našou povinnosťou je starať sa oň. Pozývam dnes všetkých, aby sme ten poklad strážili spoločne. V kroji je skutočný poklad, pretože keď si ho oblečiem, cítim sa hneď lepšie, energickejšie a smelšie. Je v ňom skrytá pracovitosť a vľúdnosť nášho národa“.
Spolu s Máriou Rehákovou privítal návštevníkov aj starosta obce Štrba a predseda ZMOS Michal Sýkora.
(foto: Šimon Zámečník)
Viac ako 1300 folkloristov na jednom mieste
Fenomén, ktorý nám môže závidieť nejeden národ. Množstvo tradícií, nárečí, piesní, povestí či rozprávok, ale tiež tancov a prekrásnych krojov.
História Slovenského dňa kroja
Slovenský deň kroja sa už dnes stal fenoménom, ktorý si získal priazeň celého Slovenska. Vďaka nemu môžeme dnes obdivovať naše tradície, nielen tu, na námestí v Banskej Bystrici, ale aj na televíznych obrazovkách prostredníctvom dokumentárneho filmu Slovenský deň kroja. No viac nám o tomto jedinečnom projekte porozprávala autorka myšlienky, zakladateľka a hlavná organizátorka podujatia, pani Mária Reháková.
Jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru Slovenského dňa kroja si každý z nás odnáša najmä vo svojej duši
No sprítomnením týchto vzácnych okamihov môže byť aj čosi, čo si navždy uchováte a odovzdáte svojim potomkom. Pri príležitosti siedmeho ročníka SDK, vyrazila Česká mincovňa pamätnú striebornú mincu, o ktorej nám prišla porozprávať pani Ľudmila Fülöpová. Túto krásnu mincu prišla na pódium pokrstiť a vyprevadiť do života pani Reháková a starosta Parchovian, pán Mgr. Marián Hazuga.
Spomienka na 130. výročie narodenia fotografa a zakladateľa slovenskej kinematografie Karola Plicku
Slovensko bola jeho celoživotná múza a on jej skladal k nohám svoje básne vytvorené obrazmi jej hôr a dolín, nádherných krojov, piesní, ktoré prenikajú priamo k srdcu a duši človeka. Reč je, samozrejme, o Karolovi Plickovi, ktorý našiel svoj pozemský raj práve tu, pod Tatrami. Slovenský deň kroja si v tomto roku pripomína v nasledovnom programe jeho dielo ako aj 130. výročie jeho narodenia. Spolu na Slovenskom dni kroja sme si pripomuli velikána, ktorý dokázal tak nezabudnuteľným spôsobom vzdať hold ľudu Slovenska.
Slovensko si svojou jedinečnou podmanivou krásou získa srdce každého, kto sem čo len raz zavítal. Vysoké hory, zelené úbočia, rieky lemované monumentálnymi bralami na ktorých sa týčia dávne hrady – pamätníky našej histórie. A toto všetko, do neba siahajúce štíty hôr, hlboké doliny a bohatú históriu môžete nájsť v jednom, jedinom regióne, na Liptove, ktoré je akousi výkladnou skriňou Slovenska . Nečudo, že tento neopakovateľný genius loci kraja inšpiroval aj Karola Plicku, k vytvoreniu jeho nesmrteľného diela – epopeje Slovenska , v obrazoch ktorej sa odráža duša nášho ľudu. A tento obraz, vytvorený z kontrastu krásnej, nepokoriteľnej prírody a nehy ukrývajúcej sa v dušiach ľudu sa odráža aj v tunajších tradíciách, dedených z generácie na generáciu, ktoré udržiavajú a zveľaďujú členovia folklórneho súboru Liptov z Ružomberka. Súbor sa nezameriava len na interpretáciu kultúry jednotlivých miest a obcí patriacich do jeho regiónu. Zároveň sa venuje aj objavovaniu dávnych, zabudnutých zvykov, ktoré sprítomňuje vo svojom jedinečnom repertoári a ktoré vytvárajú jedinečný kolorit dolného Liptova…
Uvedenie kalendára do života
Obrázky z potuliek po Slovensku si nájdete v našom výnimočnom kalendári Slovenský deň kroja 2024, ktorý si každý účinkujúci odnesie ako spomienku na túto jedinečnú udalosť. Fotografie sú z našich ciest za vami. Už 2. rok po sebe pripravujeme pri príležitosti Slovenského dňa kroja folklórny kalendár, ktorý zaznamenáva kroje a zvyklosti tak, ako sme ich našli v dedinách a regiónoch. Jedná sa o autentický folklór zvečnený v nádherných fotografiách. Kalendár uviedli do života pani Kárová a pani Reháková spolu s pánom Martinom Beňuchom, riaditeľom kúpeľov Sliač. Uvedenie do života následne zavŕšilo vystúpenie súboru Matičiarik z Banskej Bystrice.
Známka s motívom Slovenského dňa kroja
Jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru Slovenského dňa kroja si každý z nás odnáša predovšetkým v srdci ako aj v pamäti. Pripomienkou týchto vzácnych chvíľ môže byť aj niečo, čo si navždy uchováte, čím potešíte dušu čo a odovzdáte svojim deťom. Pri príležitosti siedmeho ročníka SDK vytvorila Slovenská pošta pamätnú známku s motívom Slovenského dňa kroja, o ktorej nám príde čo to povedať generálny riaditeľ Slovenskej pošty, pán Kupka. Taktiež túto známku prišla na pódium pokrstiť a vyprevadiť do života pani Reháková a významný človek slovenského folklóru, folklorista dušou a srdcom, pán Ján Petrenka, ktorý celý život zasvätil folklóru.
Na Slovenskom dni kroja sa predviedlo množstvo úchvatných súborov aj skupín:
- Trombitaši FSk Javorník z Lúk pod Makytou
- Fujaristi
- FSS OLŠAVA S5 Studnička
- FSk Kýčer
- DFS Barka
- RZ Hochštetňan
- DFS HochStetko
- Jozef Mak
- FSk Javory a Liesky
- SSŠ Biela Voda Kežmarok
- F5 Krivín
- Opatovski Harmonikári
- DFS Magdalénka
- FS Helpan
- FS Usmev
- Sandtandrei
- Cununita Madaras
- FS Štrban
- F5 Závodzan
- DFS Matičiarik B. Bystrica
- DFS Matičiarik Nové Zámky
- Petrovská družina
- Spomienka na Karola Plicku FS Liptov
- Vlasta Mudriková a Harmoniková akadémia Jozefa Opatovského
- DFS Čečinka
- Paradne nevesti
- FS Barvinok
- DFS Lastovička
- FS Mostar
- FSk Praslica
- FSk Poničan
- FS Očovan
- Poddukelsky umelecky súbor PULS
- FSk Vernár
- FS Sarišan
- FS Jurošík
- Otokar Klein
- Čestná stráž prezidenta SR Vojenská hudba OZ SR a Sara Varšová
- Chlopi z Hefpy
Nechýbala ani návšteva zo zahraničia
Predstavil sa aj kultúrno a umelecký spolok Petrovská družina z Báčskeho Petrovca (Srbsko). Keď pred stáročiami hľadali naši predkovia za hranicami vlasti chlieb, niesli si v srdci nehynúcu lásku k svojmu rodisku. Pestovali ju aj v cudzej zemi, ktorá sa postupne stávala ich domovom. No na Slovensko a ľubozvučnú slovenčinu nikdy nezabudli. Odovzdávali ju z pokolenia na pokolenie, ako ten najvzácnejší dar, ktorý dnes opatrujú ich potomkovia. Na Slovenskom dni kroja sme privítali medzi nami našich krajanov z Báčskeho Petrovca, členov Kultúrneho a umeleckého spolku Petrovská družina, ktorý pôsobí už vyše 130 rokov a za svoju záslužnú činnosť na poli uchovávania tradičnej slovenskej kultúry. Predstavili sa nám spleťou piesní a s tancom s názvom “cez Petrovec…”.
Predviedla sa aj Vojenská hudba priamo z Banskej Bystrice či oslava narodenín domáceho Folklórneho súboru Partizán na Slovenskom dni kroja
Slávnostný galavečer ukončilo vystúpenie Pavla Bršlíka v zoskupení, aké ste ešte nevideli…
Ďakujeme partnerom projektu: