Poddukelskému umeleckému ľudovému súbor – v skratke PUĽS pódium na Dni kroja patrilo až dvadsať minút a bolo sa veru na čo pozerať.
„Sme hudobno-tanečné teleso, ktoré produkuje prevažne rusínsky folklór. Predviedli sme makovickú polku z okolia Svidníka. Sme profesionálne teleso, máme viac ako 40 členov a všetky tri zložky – hudobnú, tanečnú i spevácku,“ hovorí Juraj Švantner, riaditeľ súboru. PUĽS je príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Vzniklo v roku 1955 v Prešove s cieľom rozvíjať a javiskovo stvárniť vokálno-hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov.
Ozembuch i prdáky
Folklórne združenie Tradícia z Dražoviec predstavilo špeciálne ľudové hudobné nástroje –gajdy, prdáky a drevený rytmizujúci nástroj ozembuch. Diváci si mohli pozrieť ich vystúpenie s názvom Gajdošský tanec alebo To je tá, čo nerada robí.
Dôraz na čepiec
Folklórna skupina Maguranka predviedla goralské tance a goralský kroj. „Ženy u nás nosili na čepci priesvitnú šatku, čo zdôrazňovalo samotný čepiec,“ uviedol Peter Zelina, šéf súboru. Okrem Maguranky prišli do Banskej Bystrice ukázať folklór aj FS Barvinok a DFS Radosť.
Viera Mašlejová
Simona Zaťková