Folklórny súbor Račan z Oščadnice ukázal na Dni kroja, ako sa tancovalo a zabávalo pri jánskych ohňoch.
Pásmo s rovnomenným názvom sprevádzal dokonca aj starodávny nástroj – cimbal. Folklórny súbor Račan odvodil svoj názov od najvyššieho vrchu Kysuckých Beskýd, Veľkej Rače. Pod jej masívom sa nachádza obec Oščadnica. Vznikli v roku 2005 na podnet bývalých členov DFS Oščadnička. „Je to súbor mladých, sme z Kysúc a zbierame piesne. Náš kroj má biele sukne. Kedysi si ľudia vozili brokát z Poľska a ženy si ušili sukne,“ ozrejmujú Veronika Mačuhová, vedúca súboru a choreografka Andrejka Gáborová.
So zápisom v UNESCO
A ako inak, v Banskej Bystrici nemohli chýbať ani Trombisti Lúky pod Makytou, Fujaristi zo srdca Slovenska a Mužská spevácka skupina Chlopi z Heľpy. Dvanásť chlopov, dvanásť fujaristov a štyria trombisti sa spoločne predstavili na pódiu. „Robíme autentický folklór, horehronský spev, ktorý je zapísaný v UNESCO. Máme na sebe heľpiansky kroj. Keď chlapi chodili do Ameriky, priniesli odtiaľ pamuky a ženy potom vyšili na kroje krásne výšivky. Kroje tak mohli byť zdobenejšie ako v minulosti,“ vysvetľuje Michal Fiľo, šéf trojitého folklórneho zoskupenia.
Oslava hrabačiek
Folklórna skupina Praslica z Kozároviec si do Banskej Bystrice pripravila Hrabačky. História súboru siaha až do roku 1965, keď bola Praslica založená. Stala neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva obce. A to vďaka svojim neuveriteľným 600 vystúpeniam. Ich cieľom je prinášať do života tradičné zvyky, tance a piesne, ktoré sa zachovali vďaka ústnemu podaniu od najstarších občanov.
Viera Mašlejová
Simona Zaťková