Folklórna skupina Šuňava spod Tatier predviedla na Dni kroja svojich Regrútov. Folklórne vystúpenia tu organizovali už v polovici 20. storočia.
Oficiálne založenie skupiny vo Vyšnej Šuňave inicioval etnograf Ján Olejník, ktorý tam prišiel urobiť prieskum ľudového folklóru a spevu, so zámerom pripraviť vystúpenie v televízii a rozhlase. „Máme ťahané piesne a náš tanec je prízemný, pomalší. Nemáme skočné kroky, no „čuchame“, teda nohy nedvíhame. Ženský kroj má zaujímavé „striapce“ a muži zase kohútie perá, ktoré sa volajú feder,“ ozrejmuje vedúci Michal Zajac.
Kroje z Ábelova
Folklórny súbor Ipeľ z Lučenca ukázal uterákový tanec.Ipeľ pôsobí v meste Lučenec a zaoberá sa spracovaním hudobného a tanečného materiálu, prevažne z oblasti Novohradu. „Sme vlastne taká folklórna rodina, máme dobré vzťahy medzi generáciami. Kroje sú z obce Ábelová, čo je na Novohrade,“ opísala vedúca súboru Marcela Janštová.
Regrácie po myjavsky
Detský folklórny súbor Lastovička z Ivanky pri Dunaji si nacvičil program s názvom Myjavské regrácie. „Regrácie, to je oslava ukončenia školského roka, kedysi sa to na Myjavských kopaniciach takto slávilo, teda účastní boli už žiaci od prvého ročníka,“ vysvetlila Hana Dugová, vedúca súboru.
Viera Mašlejová
Simona Zaťková