Kúpele Sliač čaká doslova nová éra. Po rokoch úpadku tu naplánovali veľkolepú rekonštrukciu. O tom, čo všetko, a ako sa zmení, sme sa porozprávali s riaditeľom kúpeľov Martinom Beňuchom.
Urbanisticko-architektonická štúdia – podklad pre rozvoj celého kúpeľného areálu, je už na svete. Čo obsahuje?
Obnova je plánovaná na niekoľko etáp. Práve prvá z nich sa nachádza v štádiu kompletne spracovanej urbanisticko-architektonickej štúdie. Je zameraná najmä na rekonštrukciu budov, ktoré sú momentálne v dôsledku havarijného stavu mimo prevádzky a pre verejnosť uzavreté. Ide o obnovu liečebných domov Slovensko, Bratislava, Detva, Amália, Poľana a tiež Kúpeľných domov 1 a 2, ktoré svojou funkciou spočívajúcou v poskytovaní liečebných procedúr, tvoria základ kúpeľnej zdravotníckej prevádzky a akési „srdce kúpeľov”. Viaceré z nich sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Štúdiu vypracoval architektonický ateliér Between. Pozitívne a povzbudivo ju zhodnotil aj predseda poroty Ideovej architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov pre projekt obnovy a rozvoja Kúpeľov Sliač Irakli Eristavi. Všetky rekonštrukčné práce sa uskutočnia bez toho, aby sa kúpele zavreli, alebo aby sa obmedzovala prevádzka. Pacienti a hostia môžu naďalej chodiť do kúpeľov.
Prezraďte nám podrobnejšie, aké konkrétne stavebné zásahy sa urobia? A čo je vlastne hlavnou myšlienkou plánovaných zmien?
Obnova rešpektuje funkcionalizmus, ktorý prevláda v architektúre celých Kúpeľov Sliač. Rekonštrukcia budov má priniesť postupné navýšenie lôžkovej kapacity na kapacitnú úroveň z minulosti. Novinkou je centrálna časť – určená na príjem pacientov a klientov a samotnú rehabilitáciu a liečebné procedúry. Vznikne taktiež prepojovací objekt medzi ubytovacími zariadeniami v centre kúpeľov a Kúpeľným domom 1, ktorého úlohou je zabezpečiť prechod medzi kúpeľnými domami a ubytovacími zariadeniami takzvane suchou nohou. Prepojovacie chodby budú spájať aj viaceré ďalšie objekty, čo umožní bezproblémovú a pohodlnú celoročnú prevádzku, ktorá kúpeľom momentálne veľmi chýba. Súčasťou plánovanej investície je takisto obnova pramennej komory, vybudovanie dvadsaťpäť-metrového plaveckého bazéna na mieste bývalého objektu stravovacieho zariadenia Tatra s menším wellnessom a relaxačného výplavového bazéna. Obnova centrálnej časti sa týka aj exteriéru a bude v znamení návratu k pôvodným prvkom, materiálom a povrchom, ktoré majú podčiarknuť prepojenie s prírodou a liečivými prameňmi.
To sú v skutku veľkorysé zmeny, koľko financií si to vyžiada a odkiaľ na to kúpele zoberú? Ako je rekonštrukcia časovo rozvrhnutá, kedy k vám prídu prvé stavebné stroje?
Prvá etapa, o ktorej hovoríme, si bude vyžadovať financie vo výške šesťdesiat miliónov eur. Našou aktuálnou snahou je získať financovanie pre zabezpečenie projektov pre stavebné povolenie a realizačných projektov. Podľa mojich informácií, časť financií – 30 miliónov, je dnes na účte MH Manažmentu, ktorý je akcionárom Kúpeľov Sliač. Ak nedôjde k meškaniu financovania investícií zo strany akcionára, sme pripravení začať s rekonštrukciou v závere budúceho roka, teda po ukončení budúcej letnej sezóny.
Pomocnú rukú vám teda podáva Ministerstvo hospodárstva SR, pod ktoré MH Manažment patrí. Idea sa však zrejme narodila tu v Kúpeľoch…
Zámer obnovy Kúpeľov Sliač predstavilo vedenie kúpeľov v spolupráci s ministerstvom hospodárstva pred dvoma rokmi. Naším cieľom je obnoviť a dobudovať kúpeľný areál a v ňom profesionálne zdravotnícke zariadenia na prevenciu, liečbu a rehabilitáciu v zmysle požiadaviek systému verejného zdravotníctva. Zohľadňujeme pritom aktuálny zdravotný stav slovenskej populácie a jeho vývoj. Veľmi si želáme, aby Kúpele Sliač boli príkladom dobrej praxe, ako sa dá zo štátneho zariadenia vytvoriť moderné kúpeľné centrum. Chceme využiť prírodný potenciál, ktorý na Slovensku máme a potiahnuť celý segment kúpeľníctva.
Poznáte plány, videli ste vizualizáciu, na ktorú časť zmien sa vy osobne najviac tešíte? Čo vám urobilo najväčšiu radosť a čo si myslíte, že bude pýchou Kúpeľov po takej rozsiahlej rekonštrukcii?
V prvom rade ma veľmi teší, že tak ako Kúpele Sliač fungujú teraz, myslím tým najmä ich zdravotnícke zameranie, tak aj po rekonštrukcii bude prvoradá zdravotná starostlivosť. Tá bude poskytovaná vo veľmi komfortnom prostredí. Základ v prírodnom liečivom zdroji bude doplnený adekvátnou kvalitou ubytovania ako aj ďalšej starostlivosti o kúpeľných hostí. Teším sa tiež z premyslených návrhov na rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok. Ich citlivou rekonštrukciou podčiarkneme históriu tohto kúpeľného miesta, ako aj celého slovenského kúpeľníctva.
Ani počas čakania na rekonštrukciu nesedíte so založenými rukami. Park a zeleň v kúpeľoch priebežne obnovujete. Vysadili ste nové rastliny, pričom vám pomáhali aj odídenci z Ukrajiny.
Jednou z prvých zmien po zmene vedenia v kúpeľoch pred troma rokmi bolo prevzatie zodpovednosti za starostlivosť o kúpeľný park. Roky predtým sa oň starala externá spoločnosť. S jeho stavom sme však neboli spokojní. Bolo to náročné, lebo sme začínali prakticky od nuly. Chýbalo nám vybavenie, technické prostriedky a ani ľudí nebolo veľa. Začali sme spoločnou brigádou všetkých zamestnancov v parku. Pokračovalo to odbornejšími zásahmi a dnes sa o park stará viac ako desať našich kolegýň a kolegov, ktorých väčšiu časť tvoria Ukrajinci. Najskôr u nás našli útočisko po odchode zo svojich domov po začatí bojov v ich krajine a nakoniec sa u nás zamestnali a veľmi nám pri údržbe parku pomáhajú. Dopracovali sme sa aj k vlastnej výsadbe kvetinových záhonov, pričom spolupracujeme priamo s holandskou spoločnosťou, ktorá nám dodáva kvetiny na výsadbu, ktorú si už ďalej realizujeme vo vlastnej réžii. Pozitívna odozva verejnosti a neustále stúpajúca návštevnosť nášho parku sú preto pre nás veľkým zadosťučinením.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov a Kúpele Sliač