Azda len málokto by bol hrdý na svoje slzy. Pravdou ale ostáva, že sú nesmierne dôležité. Dokážu naše oko chrániť pred vonkajšími vplyvmi a udržujú ho neustále zvlhčené. Problém nastáva vtedy, ak ich máme nedostatok. Najčastejšie kvôli záťaži, ktorá na oko pôsobí denne.
Zrak patrí medzi naše najdôležitejšie zmysly a len málokto si vie predstaviť život bez neho. Oči denne, priamo aj nepriamo, vystavujeme rôznym druhom záťaže, ktorá sa týka nášho prostredia, času a dokonca aj ročného obdobia. Prostredie má dopad na oči najviac zo všetkých faktorov. Môže ísť o vašu prácu, domov, ale aj o okolie.
Vrstvy ochrany
K vyššie uvedeným faktorom môžeme pokojne zarátať aj výdobytky moderného sveta, ktoré sa na záťaži priamo podieľajú. Oči sú schopné ju vydržať vďaka ochrane, ktorá ich bráni proti vonkajšími vplyvmi. Na povrchu oka nájdeme slzný film, ktorého hlavnou zložkou sú slzy. Tvorí ich z 99% voda, pričom dodatočné 1% patrí bielkovinám, glukóze, aminokyselinám a soli. Práve vďaka vode udržujú oči zvlhčené a bránia ho pred vyschnutím.
Slzný film má niekoľko vrstiev. Prvou je muciózna vrstva, ktorá obaľuje oko a dohliada na správnu distribúciu sĺz po celom povrchu. Druhou je vodná vrstva, tá zabezpečuje prívod živín, kyslíka, rôznych minerálov, enzýmov a za jej produkciu je zodpovedná štítna žľaza. Treťou je lipoidná vrstva, ide o vonkajšiu vrstvu, ktorú tvorí žľaza mihalnice.
Oko je tak chránené pred rôznorodými vplyvmi z okolitého prostredia. Problém nastáva vtedy, keď sa v ochrane vytvorí trhlina, resp. naruší sa jej celistvosť. Koniec integrity slzného filmu následne otvára dvere neželaným problémom. Tie na vás môžu číhať každý deň. Predovšetkým vtedy, ak sa nevyhnete práci s počítačom a škodlivému modrému svetlu.
Súhrn faktorov
Netýka sa to len samotného žiarenia. Je dokázané, že pri práci s počítačom sa frekvencia žmurkania rapídne znižuje, čo nepomáha slzám. Tie sa následne nerovnomerne rozlievajú po oku, čo narúša spomínanú celistvosť filmu. Vtedy sa pacient môže stretnúť s pocitom suchosti očí, ale medzi časté príznaky patrí aj pálenie, rezanie či pocit prítomnosti telesa v oku. Tieto príznaky sú typické pre syndróm suchého oka.
„Syndróm suchého oka je multifaktoriálne ochorenie. Na jeho vzniku sa podieľajú patologické stavy oka a celý rad ďalších faktorov, súvisiacich s celkovým zdravotným stavom, povolaním, genetickou predispozíciou a vonkajším prostredím,“ informuje očná lekárka MUDr. Ivana Krčová.
Syndróm je tak podmienený viacerými faktormi. Niektoré z nich sme už spomenuli a radíme ich medzi vonkajšie, teda pôsobiace z okolitého prostredia. K spomínaným faktorom môžeme priradiť aj ročné obdobie, predovšetkým jeseň a zimu. Skracujúce sa dni a šero dokážu naše oči rovnako potrápiť, keďže sa musia prispôsobiť na zníženú viditeľnosť.
Bez jasnej príčiny
Záťaž vytvára aj prostredie. Patria sem vysoko klimatizované či naopak, nevetrané a prašné priestory. Drobným čiastočkám prachu a špiny sú častejšie vystavení muži, keďže sa s nimi stretnú pri práci na stavbách či v ťažkom priemysle. Ženy môžu byť náchylnejšie na klimatizáciu. Všetko však závisí od druhu zamestnania, prípadne kvality životného prostredia.
“Etiopatogenéza syndrómu suchého oka je komplexná. Príčiny môžu byť lokálne alebo celkové. Určitý vplyv môžu mať aj niektoré lieky (napr. betablokátory), vrodené alebo získané deformity očných mihalníc, tehotenstvo, menopauza či seniorský vek,“ dodáva MUDr. Krčová.
Riziko stúpa s rastúcim vekom, kedy klesá produkcia sĺz. Ide tak o prvý vnútorný faktor. Medzi ďalšie vnútorné faktory môžeme radiť nosenie šošoviek či zásahy, prípadne úrazy samotného oka. Najzásadnejším vnútorným faktorom však ostávajú hormonálne zmeny. Na tie je náchylnejšie nežné pohlavie, nakoľko ženy prechádzajú radom hormonálnych zmien, a to počas celého života.
Definícia pomoci
Syndróm suchého oka objavil švédsky očný lekár Henrik Samuel Conrad Sjögren v roku 1933, kedy ho predstavil pod latinským názvom „keratokonjunktivitis sicca“. Aj keď sa počas rokov nepodarilo určiť jasnú príčinu vzniku syndrómu, faktom ostáva, že sa viaže k zníženým hodnotám kyseliny hyalurónovej. Tá pôsobí ako lubrikačné činidlo, viaže na seba molekuly vody, čím udržiava oko stále zvlhčené.
Pomoc pri boji so syndrómom tak predstavuje dodanie kyseliny hyalurónovej v podobe očných kvapiek. Druhým kritériom pre správny výber kvapiek je aj obsah dodatočných živín, ktoré oku prospievajú. Pri menších príznakoch môže stačiť eliminácia zlých vplyvov. Ide o oddych od všetkých druhov obrazoviek, vrátane smartfónu, pravidelné vetranie miestností, prípadne prestávky na čerstvom vzduchu.
Základom je aj životospráva. Obmedzenie alkoholu a fajčenia očiam rozhodne prospeje. Rovnako ako vyvážená strava bohatá na vitamíny, ktorá dokáže prospieť celému telu. Vyradenie škodlivých zložiek stravy môže mať dokonca dopad na psychiku a celkovú náladu. Oči netreba zbytočne namáhať ani počas mesiacov, v ktorých sa stretávame s dlhými nocami a krátkymi dňami.
Pri dodržaní spomínaných opatrení je možné vyhnúť sa, prípadne zmierniť príznaky novodobého problému. Ak však symptómy pretrvávajú, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc. Starostlivosť o zrak by tak nikdy nemala byť zanedbateľnou témou. V konečnom dôsledku to platí všeobecne, tak ako sa o veci staráme, tak dlho nám budú efektívne slúžiť.