S rozvodom či rozchodom vyvstáva celé spektrum ďalších otázok, ktoré treba dôkladne zvážiť. Ak sú súčasťou nezaopatrené deti, jednou z najväčších výziev býva následná starostlivosť o ne. Na čitateľskú otázku odpovedala mediátorka Adriana Fischer.
To, o čom píšete, sa volá spoločná osobná starostlivosť. Táto forma starostlivosti od januára 2023 doplnila tie, ktoré už máme. Sú to osobná starostlivosť jedného z rodičov a striedavá osobná starostlivosť. Súd určí, že dieťa bude v spoločnej osobnej starostlivosti, ale neurčí rozvrh, u koho kedy budú deti. Rodičia sa rozhodujú a dohadujú sami, bez zásahu štátu tak, ako sa dohodovali pred rozvodom. Predpokladom je, že dokážu spolu dobre komunikovať a dohodnúť sa.
Súd môže teda po novom buď zveriť dieťa do starostlivosti jedného z rodičov, do striedavej alebo do spoločnej starostlivosti. Posudzuje situáciu konkrétnej rodiny a zohľadňuje najlepší záujem dieťaťa.
Takisto rodičia, ktorí sa na budúcom usporiadaní dohadujú, či už sami alebo s pomocou mediátora, si môžu vybrať z vyššie spomenutých foriem starostlivosti. Súd ich dohodu preskúma a schváli ju, ak vyhodnotí, že je v najlepšom záujme dieťaťa.
K vašej otázke, čo potrebujete spraviť, ak by ste chceli mať deti po rozvode v spoločnej osobnej starostlivosti: môžete v návrhu na rozvod uviesť, že navrhujete, aby deti boli v spoločnej starostlivosti. Druhá možnosť je dopredu si pripraviť rodičovskú dohodu o úprave práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode, kde si dohodnete spoločnú starostlivosť. Podpísanú dohodu priložíte k návrhu na rozvod a súd ju počas konania o rozvod preskúma. Ak bude v záujme detí, schváli ju. Stane sa súčasťou rozsudku o rozvode manželstva. Ako som uviedla vyššie, súd bude skúmať, či sa viete vzájomne dohadovať bez konfliktov. Neustále vzájomné spory rodičov nie sú v záujme detí.