Inflácia v máji medziročne klesla o 11,9 %, čo je úroveň z apríla minulého roka. Stále je to však podľa Štatistického úradu SR od začiatku milénia vysoký rast cien. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb klesli o 0,1 %, čo bolo prvýkrát od decembra 2020.
Medziročné spomaľovanie rastu bolo v máji tretí mesiac po sebe. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú obvykle zvýšenia cien nákladov na bývanie a energie, ako aj ceny potravín. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov.
Ceny v odbore bývanie a energie vzrástli o 10,9 %. Plyn bol medziročne drahší o 11,6 %, tepelná energia o 19,3 % a pevné palivá o 38,9 %. Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom, to v máji zaznamenalo medziročný rast o 8 %, čo bola najnižšia hodnota od augusta 2021.
Ceny potravín nepretržite rastú už tretí rok. V máji medziročne stúpli o 21,9 %, čo sú hodnoty z letných mesiacov minulého roka. Tempo rastu sa spomalilo druhý mesiac, avšak ceny vyššie o viac ako 20 % sa stále udržali v šiestich spomedzi deviatich sledovaných skupín potravín. Najvýznamnejšie boli najmä vyššie ceny mäsa o 20,2 %, chleba a obilnín o 21,4 %, mlieka, syrov a vajec o 27,3 %, tiež zeleniny o 23,4 % aj cukru a cukroviniek o 28,2 %. Nealkoholické nápoje sa zvýšili o 19,3 %.
K celkovému výsledku inflácie prispeli aj naďalej rastúce ceny tovarov osobnej starostlivosti o viac ako 15 %, ako aj ceny alkoholických nápojov, služieb zubných lekárov či vzdelávania.
Tlmiaci účinok na rast cien zaznamenal podľa štatistického úradu iba odbor doprava. Ceny v ňom klesli o 3,3 %, čo bolo ovplyvnené najmä poklesom cien pohonných látok, ktoré boli medziročne lacnejšie o 15,3 %.
Obnovenie dotácie na stravovanie v materských a základných školách stiahlo rast cien v triede stravovanie v závodných jedálňach na 9,9 %. V minulých mesiacoch presahoval rast cien v tejto triede spotrebného koša 30 %.