Pani učiteľka predmetov informatika a programovanie v Škole umeleckého priemyslu v Košiciach. Je víťazkou Národnej ceny Učiteľ Slovenska 2018. Najcennejšou spätnou väzbou sú pre ňu nadšení žiaci. V škole pracuje na budovaní digitálneho Ateliéru inteligentných a interaktívnych technológií v umení, unikátneho projektu v podmienkach slovenských stredných škôl.
V praxi sa zameriava hlavne na aktívne techniky vyučovania, nástroje umelej inteligencie a kreatívne využívanie najnovších technológií. Prednáša na konferenciách, pôsobí ako lektorka učiteľských workshopov a autorka mnohých metodických materiálov a publikácií venovaných výučbe informatiky a nanotechnológií, ako aj konzultantka a hodnotiteľka projektov zameraných na inovácie vo vzdelávaní. V spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT sa intenzívne venuje podpore a motivácii dievčat pre profesijné uplatnenie v IT.
Čo pre vás znamená ženskosť?
Ženskosť pre mňa predstavuje vlastnosti typické pre modernú, dospelú, zrelú, výraznú ženu. Jednou z týchto vlastností je ženská rafinovanosť, ktorá predstavuje prirodzenú jemnosť a eleganciu, spojenie neprehliadnuteľného ženského výzoru a autentického vplyvného ženského správania. Žena, ktorú prirodzene chcete nasledovať. Dokáže svoje myšlienky a emócie vyjadriť jemne a s ľahkosťou, no zároveň si dokáže získať rešpekt a úctu tým, že dokáže udržiavať rovnováhu medzi svojou silou a jemnosťou.
Týmto spôsobom dokáže byť vplyvná a zároveň pôsobiť príjemne a priateľsky. Je to vlastnosť, ktorá môže mať pozitívny vplyv nielen na samotného jednotlivca, ale aj na spoločnosť ako celok, lebo táto vlastnosť umožňuje pôsobiť žene ako prirodzený vzor pre iné ženy, a tak pomôcť posilniť ich sebadôveru a autentickosť. Ženská rafinovanosť dokáže prilákať pozornosť a rešpekt, a tým môže pomôcť ženám získať rovnaké príležitosti ako muži.
Čo podľa vás zhŕňa pojem slovenská žena?
Slovenské ženy vnímam ako prirodzene pekné, kreatívne bytosti, ale viac tradične orientované, čo sa týka názorov a silne rodinnej orientácie. Bohužiaľ, často sa samé stávajú finančne aj sociálne závislé na svojich partneroch. Možno je to dané výchovou a tradíciami, ktoré sa v rodinách odovzdávajú dievčatám. Samozrejme, nemožno to brať ako stereotyp, nakoľko existujú aj moderné Slovensky, priebojné, inteligentné, progresívne, ambiciózne, s podnikateľským alebo vedátorským duchom. Je však veľmi potrebné, aby takúto „verziu“ slovenskej ženy akceptovala aj naša spoločnosť, preto si vážim anketu Slovenka roka, ktoré takéto inšpiratívne ženy vyhľadáva a predstavuje.
S čím sa podľa vás musíme ako ženy vysporiadať?
Jednak musíme popracovať na sebaponímaní, sebahodnotení a sebadôvere, nakoľko často sme vedené k prehnanej skromnosti a možno aj k submisívnosti. To je niečo, čo sa ešte potrebujeme naučiť a ako učiteľka vidím chybu aj vo vzdelávacích prístupoch na školách, ktoré nás viac živia kritikou než priestorom na uvedomenie si a plnohodnotné využívanie silných stránok a budovanie vlastnej identity a sebadôvery.
Ďalším priestorom na zlepšenie je rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a budovanie rovnocenných partnerstiev, v ktorých nie je určená tradičným modelom „deľba“ úloh medzi ženou a mužou. Žena potrebuje chodiť aj do práce, kde sa môže realizovať a zároveň to nepreháňať, aby vznikol plnohodnotný priestor aj na rodinu, priateľov a jej vlastný osobnostný rozvoj. Domácnosť je priestor, v ktorom by sa mali práce prirodzene deliť medzi oboch partnerov, prípadne medzi všetkých členov domácnosti. V tomto smere u nás bohužiaľ ešte stále prevláda ten tradičný ideál superženy „na všetko“.
Na čo ste na seba najviac hrdé?
Celkovo za svoj najväčší “úspech” považujem dosiahnutie slobody v tom, čo a ako robím, možnosť byť sama sebou, možnosť obzrieť sa a vidieť za sebou kus vlastnej roboty, ktorá mala zmysel a ostal v nej hmatateľný kúsok mojich nápadov, ktoré sa uchytili a „žijú“ ďalej vlastným životom, vďaka ľuďom, ktorých oslovili. Trvalo mi dosť dlho, kým som dosiahla túto métu, bolo treba na sebe pracovať a znamená to pre mňa veľmi veľa.
V súkromnom živote je pre mňa dôležitým víťazstvom, že som sa pred pár rokmi musela naučiť vyrovnať a fungovať ďalej s ťažkým zrakovým postihnutím. Viete, keď sa v jeden deň zrazu dozviete diagnózu, ktorá Vás postupne oberá – a bude oberať – o zrak, celý život sa Vám obráti hore nohami. Teraz môžem povedať, že mi táto životná výzva umožnila spomaliť, žiť viac do hĺbky, vidieť okolo seba nádherné veci a úžasných ľudí a začala som vnímať každý deň ako vzácny dar nabitý pozitívnou energiou, ktorú sa snažím odovzdať ďalej.
Kto je pre vás osobne, vo vašom živote vaša „Slovenka roka“?
V pracovnej sfére sú pre mňa osobne už dlhé roky Slovenky roka Peťa Kotuliaková z OZ Aj Ty v IT a Lenka Hlinková z OZ Ženský algoritmus, ktoré aktívne pôsobia ako líderky na poli motivácie dievčat a žien pre oblasť IT, čo je ešte stále oblasť, kde je obrovský priestor pre uplatnenie žien. Obe sú pre mňa osobne veľkými vzormi svojimi skúsenosťami, ochotou ísť za svojou víziou a podporovať na tejto ceste ďalšie dievčatá a ženy. Aj preto mi v samotnej ankete Slovenka roka chýba kategória žien v IT, kde by bolo možné vyzdvihnúť úspešné ženy z IT sektora a pokúsiť sa aj touto formou spoločnosti ukázať potenciál a príležitosti pre ženy a napomôcť tak búraniu tradičných stereotypov.
Hlasovať môžete tu: https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/
Hlasovať môžete od 07. februára 2023 10:00 do 20. júna 2023 – 12:00 prostredníctvom SMS na číslo 7400 v tvare SR 1 – 27. Cena SMS je 1 eur s DPH., službu zabezpečuje spoločnosť goodgames, s.r.o. Zároveň ste v hre aj o exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.
Ďakujeme vám, milé naše Slovenky, za inšpiratívne a príjemné prežité spoločné momenty s Vami.
Redakcia týždenníka Slovenka
Veľká vďaka patrí partnerom podujatia ankety Slovenka roka 2023