Dnes je piatok, 17.september 2021, meniny má: Olympia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Milan Lasica a Julo Satinský: Dvojica rýdzo humoristická

január 10, 2011 - 15:10
Príbeh skrytý za skratkou L + S zabáva, motivuje i chytá za srdce.
Foto: 

Najsofistikovanejšie (ak nie rovno jediné sofistikované) slovenské humoristické duo v zložení vyštudovaných dramaturgov Milana Lasicu a Júliusa Satinského spolu verejne vystupuje od roku 1959, keď sa predstavilo vysokoškolskou inscenáciou bratov Čapkovcov Lásky hra osudná. Tá vďaka svojmu obrovskému úspechu odštartovala nielen let rakety L + S, ale aj éru legendárnych univerzitných predstavení VŠMU.

Až kým nás smrť nerozdelí
Mladíci, dobre že nie magnetickou silou priťahovaní ku všetkému, čo súviselo s divadlom, spoločne navštevovali dramatický krúžok a rozhlasovú družinu v Dome pionierov v Bratislave, neskôr sa spoločne pripravovali na prijímacie skúšky na Vysokú školu múzických umení. Tam v odbore dramaturgie (Julovým snom bolo herectvo, na to ho však neprijali) napokon svorne a úspešne aj doštudovali.  Od vyššie spomínaného roku 1959,  s výnimkou pracovných prestávok vynútených socialistickým režimom, dvojica spoločne tvorila, vystupovala, manažovala a publikovala až do smutného decembra 2002. Vtedy totiž spolu so starým rokom navždy odišla i jedna polovica humoristického telesa – jej mladšia, statnejšia, veselšia a fúzatejšia časť: Julo Satinský.

Štýl V + W a L + S vlastný
L + S začínali tvorbou autorských dialógov a niekoľkominútových scénok, na ktoré neskôr nadviazali takmer hodinovými dramatickými inscenáciami či hotovými divadelnými predstaveniami. Rukopis svojského humoru nerozlučnej dvojice inšpirovanej českými komikmi Voskovcom a Werichom sa vyznačoval niekoľkými typickými znakmi: zo zásady rúcal všetky zabehané pravidlá realistického divadla. Komika L a S sa zakladala na analyzovaní tých najbanálnejších životných situácií a ich posune do sfér absurdnosti. Ich predstavenia tak slúžili ako akýsi vztýčený ukazovák pred nebezpečenstvom používania zabehnutého konvenčného myslenia a jazyka. Rovnako z nich bolo cítiť skepsu nad tragikomickou slovenskou mentalitou.

Mladší vzor a starší obdivovateľ
Zádumčivý Milan Lasica a teatrálny Julo Satinský sa dokonale dopĺňali ako kamaráti  v súkromí, neskôr ako spolužiaci v univerzitných laviciach, potom ako baviči v kasárňach Vojenského umeleckého súboru a napokon ako kolegovia na divadelných doskách. V čase, kým ešte neviedli samozbudovaný rodinný život, tvorili doslova nerozlučnú dvojicu. Lasica dodnes s nostalgiou spomína na šesťdesiate roky prežité v každodennej družbe s verným parťákom. V knihe rozhovorov s Jánom Štrasserom Lenže ja som iba komik prezrádza: „S Julom som bol spojený pupočnou šnúrou tak veľmi, že som u nich jeden čas aj býval. V našich začiatkoch som bol naňho veľmi naviazaný. Bol pre mňa autoritou.“ A to aj napriek tomu, že Satinský bol mladším článkom tejto krátkej, no veľmi pevnej reťaze. „Ja som sa cítil pri ňom mladší. Aj neskôr náš vzťah mal kvalitu priateľstva, obrovského porozumenia,“ dodáva komik s iniciálkou L.

Tragédie sa preženú, L + S ostáva
Hoci si Lasica a Satinský boli dobre vedomí sily puta, ktoré ich spájalo, na rozdiel od mnohých iných „manželských párov“ sa, či už z prezieravosti, bystrosti alebo inštinktu, bránili spoločnému tráveniu času v štýle 24/7. „Stretávali sme sa viac-menej len pracovne. Nikdy sme sa nenavštevovali len tak, bez príčiny. Nikdy v živote sme neboli spolu na dovolenke. Možno sme sa intuitívne bránili tomu, aby sme sa jeden druhému spríkrili,“ vysvetľuje v Štrasserovej knihe Lasica. Osobné trampoty a tragédie, akými boli napríklad Lasicov rozvod so Zorou Kolínskou či utopenie Satinského prvej manželky Oľgy Lajdovej na dovolenke v Karibiku v roku 1985, spolu preskákali v družbe a ventilovali najmä prácou. Tvorbu autorskej dvojice, našťastie, nedokázali umlčať ani rany osudu.

Život po živote
Lasica a Satinský, jeden z najhodnotnejších produktov slovenskej kultúry, našťastie, prežíva i po smrti jednej polovice dua. Divadlo L + S v Bratislave je zárukou kvalitných predstavení. Knihy, cédečka a záznamy zo satirických večerov garantujú humor, ktorý nie je dekorovaný gýčom, vulgárnosťou, primitivizmom, ani nudnou predvídateľnosťou. Kiežby sa L a S narodili o pár desaťročí, respektíve storočí neskôr, v dobe, keď by ich bolo možné poľahky naklonovať.  A to pekne do zásoby.

Kto je legenda L & S
Duo humoristov v zložení:
Milan Lasica
Narodil sa: 3. februára 1940 vo Zvolene
Znamenia v horoskope: Vodnár a Zajac
Ženy po jeho boku: exmanželka Zora Kolínska, manželka Magda Vášáryová 
Deti: dcéry Hana a Žofia Lasicové

Július Satinský
Narodil sa: 20. augusta 1941 v Bratislave
Zomrel: 29. decembra 2002 v Bratislave
Znamenia v horoskope: Lev a Had
Ženy po boku: prvá manželka – baletka Oľga Lajdová, druhá manželka – lekárka Viera Satinská
Deti: dcéry Lucia Satinská a Júlia Kanátová, syn Ján Satinský

Spoločná tvorba: Večer pre dvoch  (dialógy), Radostná správa pre všetkých, ktorí majú problémy s mechúrom (divadelné predstavenie), Soirée (kabaret), Nečakanie na Godota (dramatické scénky), Bolo nás jedenásť (texty piesní), Piesne o ničom (texty piesní), Pacho, hybský zbojník (scenár)

Autor: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: isifa, ČTK, TASR, S.A.

- - Inzercia - -