Dnes je nedeľa, 09.august 2020, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Pavol Habera: Jon Bon Jovi z Brezna

september 22, 2010 - 09:43
Kat všetkých možných talentových súťaží, aké sa kedy vysielali na území bývalého Československa, nemusel počas posledných rokov sedieť ani na jednej z porotcovských stoličiek, keby v živote len párkrát zaváhal.
Porotca multitalent
Pali Habera sa na hudobnú dráhu vydal pomerne neskoro a aj to až po tom, ako si bližšie potykal s inými odbormi, v ktorých takmer natrvalo zakotvil. Najprv stáli vedľa seba na miske váh šport a muzika, voľba bola robená medzi kariérou volejbalistu a speváka. Neskôr si Pali Habera svoje napredovanie za konečne vybratým cieľom pre istotu spestril štúdiom ekonómie s možnosťou naplno sa realizovať práve v tejto sfére. Na iné možné chodníčky ho do tretice zvádzali i počiatočné plané úspechy na hudobnej scéne.

Ako na člena kapely Avion si na Paľa Haberu okrem neho a spoluhráčov pamätá asi len málokto (rovnako ako na celú skupinu). Ani „svoj“ slávny Team dlhovlasáč nezakladal. Medzi zohratých Martinčanov prikvitol dodatočne, v roku pána 1988. Avšak anglické meno turčianskej kapely sa mu podarilo vystreliť rovno medzi stálice slovenského hudobného neba.  Cédečká Teamu dodnes patria k najpredávanejším nosičom. Keď sa kapela vydá na šnúru, ani náhodou jej nehrozí potupa v podobe brnkania v takmer prázdnej hale pre najsúcitnejších desiatich občanov navštíveného mesta, o čom by vedel košato porozprávať napríklad ich kolega bez auta a motorky Otto Weiter alebo superstarovský „produkt“ Vierka Berkyová.  

Hra na každú stranu
Najväčšie úspechy dodnes žne brezniansky Jon Bon Jovi (podobnosť s americkým kolegom sa datuje do deväťdesiatych rokov, keď obaja rockeri z malých miest nosili dlhé vlasy, chrlili „nežné a citlivé“, no pritom „echt nadupané“ piesenky na nehynúcu tému romantickej lásky a prejavovali ochotu pózovať fotografom s odhalenou zarastenou hruďou a hĺbavým pohľadom) vlastnými hitmi a evergreenmi Teamu. Okrem toho však nezaháľa ani na iných frontoch. Habera často a rád vypomáha napríklad spriazneným dušiam v slovenskom a českom šoubiznise. Pre božského Kája Gotta zložil hudbu k nesmrteľným skladbám Když muž se ženou snídá, Zůstáváš či Bláznivé milování.

V spolupráci s textárom Kamilom Peterajom vznikli zase chytľavé hymny speváckych reality show SuperStar Kým vieš snívať a Príbeh nekončí, ktoré nám v čase vysielania súťaží od svitu do mrku pílili uši na televíznych obrazovkách i v rádiách. Ligot svojej hviezdy v brandži Habera zintenzívnil chopením sa hereckých príležitostí, ktoré mu štedré nebo a producenti zoslali. V roku 1993 si strihol hlavnú postavu vo filme Fontána pre Zuzanu 2. O niekoľko rokov neskôr sa zhostil úlohy vo výpravnom pražskom muzikáli Traja mušketieri. S vajcom na hlave, paradajkou na tričku a doliehajúcim vypískavaním publika v ušiach neskončil ani pri tomto druhu sebarealizácie. Jednoducho talent.

Živá voda SuperStar
S najväčšou vášňou sa však Pavol Habera zjavne zhostil úlohy spravodlivého a rozvážneho porotcu, ergo prísneho a drsného uja kata, v rôznych spevákov a iné talenty hľadajúcich megalomanských televíznych súťažiach naprieč bývalou republikou.  Utešený výsledok nenechal na seba dlho čakať. Od odvysielania prvej série reality show Slovensko hľadá SuperStar na  obrazovkách Slovenskej televízie je Habera v povedomí väčšmi než za čias najväčších hitov Teamu v deväťdesiatych rokoch. Poznajú a podľa osobnej chuti milujú alebo vášnivo zaznávajú ho totiž nielen fanúšikovia  tuzemského pop-rocku, ale aj ich rodičia, deti či dokonca vnúčatá. Len málokto z nich totiž v sebe našiel dosť sily odolať neprilepiť sa k televíznej obrazovke a nenamotať sa na programy, v ktorých boli prezentované dosiaľ utajované slovenské i české megatalenty.    

Tichá bolesť
Kým od začiatku deväťdesiatych rokov napredovala Haberova kariéra hladko ako po masle a priamo ako výstrel z guľometu, v súkromnom živote mal možnosť dôkladne zistiť, čo to znamená potácať sa po tŕnistej ceste. Pre český týždenník Instinkt spevák pred časom výnimočne priznal, ako v sebe dodnes nesie bolesť z rozpadu viac ako pätnásťročného manželstva. S manželkou Naďou oficiálne zrušili svoj zväzok v roku 2000 za účasti dcérinho i vlastného utrpenia a výčitiek.

„Ak so mnou niečo skutočne zamávalo, tak to bol rozvod. Toľko rokov spolu, bola tam dcéra,  to nebolo jednoduché. Vtedy som na tom bol veľmi zle," prezradil na seba Habera. Keďže partneri sa dohodli, že odolajú tlakom médií otvorene označiť príčiny rozvodu, Habera bol často a bez akýchkoľvek dôkazov verejne označovaný za sukničkára a atakovaný ako macho, ktorý si pre slabosť pre pekné ženy nechá rozvrátiť rodinu. Samotný spevák na zverejňovanie konštrukcií  zásadne nereagoval, len prednedávnom na margo ukončenia vzťahu s Naďou Haberovou podotkol: „Vedeli sme obaja, že nejako často máme tichú domácnosť. Tak prečo takto žiť, povedali sme si. A podali sme žiadosť o rozvod."

Poznačení
Traumu z rozvodu si Haberovci v sebe nesú dodnes. Spevák sa ani po rokoch súžitia a dvoch ďalších deťoch neoženil so svojou (nádhernou) partnerkou Danielou Peštovou. Rovnako sa do ďalšieho oficiálneho zväzku bojí vstúpiť i jeho exmanželka Naďa, ktorá hneď ho rozvode zbalila kufre i dospievajúcu dcéru a odletela do Ameriky. V krajine neobmedzených možností sa vzťahom s mužmi vytrvalo vyhýbala, chcela žiť len pre dcéru a prácu. Na prvé rande so svojím novým partnerom spomína ako na skúšku dôvery voči mužskému pokoleniu, ktorú vďaka rozvodu stratila:

„Vtedy som sa tlačila do pozície emancipovanej a sebestačnej ženy... Keď ma prvýkrát pozval na večeru, nechcela som ísť. Nemala som náladu na nikoho z mužského rodu.“ Dnes s manažérom v telekomunikáciách Bryanom Deeringom síce žije v jednej domácnosti v slnečnej Kalifornii, no vydať sa zaňho nehodlá. Dcéra Haberovcov Zuzana svojím vydajom za finančného manažéra Lukáša Kuzmiaka síce ako jediná z rodiny prelomila strach vstúpiť do formálneho zväzku, no jednoduché rozhodnutie to nebolo.  Naďa Haberová má dcérin vnútorný boj dodnes v živej pamäti: „Veľa sme sa o tom rozprávali... Jej nedôvera sa zrodila aj na základe nášho rozvodu a tiež videla okolo príliš veľa skrachovaných vzťahov.“

Najkrajšia na svete
Tak ako sa exmanželka a dcéra napokon našli v šťastných partnerských vzťahoch, zadarilo sa i bývalej hlave rodiny. Nie dlho po bolestnom rozvode na prelome tisícročí vystupoval v Prahe Pavol Habera ako spevák v priamom televíznom prenose z modelingovej súťaže. Program moderovali najkrajšie z najkrajších slovenských a českých topmodeliek - Adriana Sklenaříková a Daniela Peštová. Výškou pri svojom čísle spevák medzi nimi síce práve nevynikal, no či už svojím slávičím hlasom (v roku 1991 Habera vyhral sošku Zlatého slávika), alebo intenzívnou charizmou zaujal rozvedenú Peštovú natoľko, že dvojica už o pár mesiacov tvorila oficiálny pár.

Následne si muzikant už len rýchlo pobalil kufre a uletel nám zo Slovenska za svojou novou láskou do New Yorku. Vo veľkom jablku prišla zakrátko na svet jeho druhá dcéra. Rodičia jej dali jednoduché slovenské meno Ella Joy Anna Peštová Habera. Haberovi v mekke umenia a hudby prischla rola au-pairky  (staral sa o maličkú dcéru i o Peštovej syna Yannicka z jej predchádzajúceho vzťahu). Po boku jednej z najkrajších žien sveta sa na čas vzdal Teamu, rodiny i slovenských fanúšikov.

Na detičkách potešenia
Po tom, ako začalo byť Slovensku po Haberovi clivo (a naopak), sa štvorčlenná rodina Haberovcov-Peštovcov v zložení Paľo, Daniela, Yannick a Ella Joy po pár rokoch presťahovala späť do Európy. Za nový domov si vybrali Prahu. Na ako dlho, je dodnes otázne. Neštandardná rodinná jednotka vlastní v českej metropole niekoľko nehnuteľností, v ktorých prechodne býva. V matičke stovežatej k nim pribudol v posledný marcový deň v roku 2009 Haberov prvý syn Henry Paul, vymodlené tretie dieťa jeho blonďavej polovičky.

O pár mesiacov neskôr sa spevákovi prirútil do pokojného života dokonca ďalší dedič po meči. Haberova dcéra Zuzana priviedla v Bratislave na svet syna Mathiasa. Zo štyridsaťosemročného rockera, ktorý vyzerá maximálne na jubilanta tridsiatky, nosí tenisky a tričká s funky nápismi, sa tak stal minuloročnú jeseň jeden z najmladších a najnetypickejších dedkov v našich zemepisných šírkach.    

Kto je Pavol Habera
Narodil sa: 12. apríla 1962 v Brezne
Znamenia v horoskope: Baran a Tiger
Ženy po jeho boku: exmanželka Naďa Haberová, partnerka Daniela Peštová
Deti: dcéry Zuzana a Ella Joy, syn Paul Henry
Vnúčatá: Zuzanin syn Mathias Kuzmiak
Notoricky známe hity: Je to vo hviezdach, Krátke lásky, Kým ťa mám, Mám na teba chuť, Reklama na ticho

Text: LUCIA MUŠÁKOVÁ
Foto: ČTK, Univeralmusic, Daka

- - Inzercia - -