Dnes je streda, 02.december 2020, meniny má: Bibiána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Riskuje svoje zdravie?!

apríl 19, 2011 - 12:38
Je toho na ňu veľa?! Zuzanu Fialovú(36) v poslednom čase vídať s plechovkou energetického nápoja v ruke. Herečka zrejme nezvláda všetky svoje povinnosti, a tak si pred príchodom do divadla dopraje tento energetický mok. Nevinné popíjanie sa však môže časom zmeniť na nočnú moru. Podľa zahraničných odborníkov totiž môže jeho nadmerné požívanie časom spôsobiť aj infarkt!
Herečka si toho nabrala na hlavu zrejme príliš. Divadlo, televízia a starostlivosť o rodinu ju zrejme poriadne vyčerpávajú, a tak neváha siahnuť po energetickom nápoji. Aj keď vyzerá na prvý pohľad pitie týchto drinkov nevinne, časom sa môže zmeniť na veľké zdravotné nebezpečenstvo a možnosť psychického návyku. "Denná doporučená dávka energetického nápoja je uvedená na etikete výrobku. Pri Redbulle sú to dve plechovky denne. Pokiaľ sa táto denná dávka prekročí a pije sa k energetickému nápoju ešte alkohol, alebo ak osoba užíva nejaké lieky, ktoré zosilňujú účinok kofeínu, prípadne vypije ešte niekoľko káv, môžu sa prejaviť nežiadúce účinky ako napríklad trasenie, búšenie srdca alebo zmätenosť. Samozrejme je to veľmi individuálne, pretože nadmerné požívanie kofeínu pôsobí na každého jednotlivca inak,“ povedala pre STAR Pharmdr. Silvia Plačková, PhD., MPH z národného toxikologického informačného centra.

Lekári varujú
Po energetických nápojoch siahame najmä vtedy, keď sme príliš unavení a potrebujeme povzbudiť. Niektorí sa však mylne domnievajú, že čím viac vypijú, tým viac energie budú mať. Omyl! Pravidelné pitie týchto nápojov môže totiž ohroziť naše zdravie.
Aj napriek neustálym varovaniam lekárov si ľudia často doprajú aj niekoľko  energetických nápojov za deň. V poslednom čase dosť často vídať s plechovkou v ruke aj herečku Zuzanu Fialovú, ktorá sa najčastejšie povzbudzuje pred skúškou v divadle. Pri rýchlom pracovnom tempe a vysokom nasadení jej energetický nápoj síce dodá silu, no môže s jej zdravím aj poriadne zamávať. Kanadskí zdravotníci totiž tvrdia, že dlhodobé užívanie týchto nápojov môže spôsobiť dokonca až infarkt. Energetické nápoje totiž obsahujú okrem cukru a kofeínu aj taurín, ktorý dehydruje organizmus. Ak si teda človek nedopraje popri nich aj vodu, môže skončiť v rukách lekárov. Vo Švédsku a Írsku už boli dokonca vyšetrované prípady smrti, ktorých príčinou bolo pravdepodobne predávkovanie energetickými nápojmi. V budúcnosti by teda Fialová mala siahnuť radšej po fľaške minerálky, ako chemikáliami nabitom energetickom drinku.

Autor: MIA
Foto: Daniel Kaplavka, Tibor Géci

- - Inzercia - -