Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Stop morbídnym bábikám?!

máj 04, 2013 - 08:01
Krvavočervené oči, upírske zuby, modrastá tvár utopenca. Zmija pri nohách, lebka na šiltovke. Rozpadnutá koža, rezné rany, presvitajúca kostra, obväzy múmie. Strach a hrôza. V školských družinách sú hitom upírka, vlkodlačka, múmia. Monster bábiky. Niektorí ich tvrdo označujú ako morbídne zombie z hororového sveta, iní sa len pousmejú nad drsnejšou verziou Barbie a pokojne ich zabalia dcére do školskej tašky. Dostali sa dokonca aj do parlamentu. Poslanec Štefan Kuffa, otec siedmich detí, navrhol pre ne prísnejšie pravidlá. „Uvedomujem si slobodu trhu, ale myslím si, že taká bábika môže narušiť normálny psychický vývoj dieťaťa, preto by malo byť pri nej pribalené upozornenie: Nie je vhodná pre deti do 12 rokov. Inak môže poškodiť ich psychický vývoj.“ Aká je pravda?
Foto: 

 

Bratislava, 16.30 h, rozhovor vnučky so starou mamou v trolejbuse.
- Načo ti tie monsterky rodičia kupujú? Nemajú rozum. Tie hračky musia vyrábať zlí ľudia. 
- Babka, a Barbie vyrábajú dobrí ľudia?
- Áno, áno, tie bábiky sú pekné a milé.
- No vidíš, a pritom ich vyrába tá istá firma.
O pol hodiny neskôr sedíme v poradni psychologičky PhDr. Dany Grečnerovej, mamy štyroch detí, jej najmladšia dcéra má osem rokov. Bez okolkov prizná, že jednu „monsterku“ doma majú. „Boli sme si ju pozrieť v obchode s hračkami. Vtedy šesťročná dcéra mi ju zaujato opisovala: ‚Má inak namaľované oči a aj šaty má iné.‘ Rozmýšľala som, čo je pre ňu také zaujímavé. Keď som ju v regáloch s hračkami zbadala, pochopila som. Bola len iná ako všetky tie Barbie, handrové bábiky a plyšáky, ktoré máme doma,“ pootvorí dvere do súkromia detská psychologička. „Dcérka mala obdobie, keď sa s ňou denne hrala, ale nevidela v nej nič mysteriózne, nepoznala legendu k bábike, netušila, že ide o upírku. Bola pre ňu ako každá iná hračka, a tak aj skončila. Zastrčená v poličke. Teraz je však druháčka a jej spolužiačky začali nosiť monster bábiky do školy. Zrazu prišla s tým, že si ju zoberie do družiny. Od spolužiačok sa dozvedela, že jej bábika patrí do iného, temného sveta, že je upírka, ktorá môže iným ublížiť.“
 
Zákaz nič nevyrieši
Oproti nám sedí Iva ojková Vranská, mama deväťročného dievčatka, ktorú upírske bábiky desia. Vníma ich ako symbol temného sveta, ale aj konzumu a povrchnRého životného štýlu. Podľa legendy sú to šestnásťročné dievčatá, ktoré ubližujú iným, robia im malé zákernosti, používajú magickú silu, aby mali moc. Je presvedčená o tom, že sú z hororového sveta a ten mal ostať pre školákov na prvom stupni zatvorený. „Prečo výrobca vôbec otvoril túto Pandorinu skrinku?“ hnevá sa. „Moja dcéra je veľmi citlivá a má rozvinutú fantáziu. S monsterkami sa zoznámila v škole. Po Vianociach nastal boom, zrazu ich mali všetky spolužiačky. Dcéra v bábikách vidí upírčatá, hoci majú len nežne nakreslené upírske zuby. Bojí sa ich, no je nimi v škole obklopená, učiteľky nevidia dôvod, prečo by ich mali zakázať. Poslednej verzii bábiky, ktorú som zachytila, presvitala kostra. Líca mala rozrezané od úst až k uchu, chýbal jej nos, oči prevrátené.“ Strašný pohľad aj pre rodičov. „Zákaz nič nevyrieši,“ oponuje psychologička Dana Grečnerová. „Aj keby sme rozpútali petičnú akciu, nič tým nezískame, len na upírky upriamime pozornosť. Stúpne ich hodnota. Dieťa sa musí vyrovnať aj s takýmito hračkami a so zlom ako takým. Nemôžeme ho chrániť tým, že mu vytvoríme skleník,“ povie psychologička. „S dieťaťom sa treba rozprávať: Čo je na tej bábike také zaujímavé? Väčšinou odpovie: ona dokáže veci, ktoré ja nedokážem.  Ale možno áno, len iným spôsobom... Keď sa o tom rozprávame, monsterku vlastne poľudšťujeme a odoberáme jej všetky zázračné vlastnosti. Dieťa zistí, že to môže dosiahnuť aj bez nej,“ pridá radu Dana Grečner.  
 
Viac sa dočítate v aktuálnom dvojčísle SLOVENKY!
 
Autor: Renáta Gešvantnerová
Foto: archív
 
kľúčové slovo 5: na Jednotke

- - Inzercia - -