Začína sa ukazovať, že sociálne médiá skutočne ovplyvňujú všetky aspekty našich životov. Čo je alarmujúce je, že môžu byť zodpovedné aj za dianie v našich spálňach. A nie vždy pozitívne.
Nechceme tým indikovať, že sociálne médiá sú len diabolské výdobytky modernej doby, ktoré neúprosne ničia naše životy. Naopak, ak sú využívané s mierou, sú skvelými nástrojmi na podporu kontaktu.
Závislosť je reálna
Na druhej strane sa podľa médií odhaduje, že až 210 miliónov ľudí v súčasnosti bojuje so závislosťou od internetu a sociálnych sietí, čo nie je prekvapujúce, keďže do svojich zariadení klikáme v priemere až 2617 krát denne. Strašné číslo, však? Výskumy tiež ukazujú, že pri nadužívaní sociálnych médií môže dôjsť k otupeniu a sú často spájané s depresiou a paradoxne aj sociálnou izoláciou. Čo však zaujíma nás je, aký majú vplyv na libido.
Ak ste fanúšikom takýchto sietí, nemusíte to hneď vidieť čierne, názory sa rozchádzajú. Niektorí ľudia využívajú sociálne médiá práve ako zapaľovanie vášne, zatiaľ čo iným pri ich používaní chuť na sex klesá. Pozrime sa spolu na 3 dôvody prečo môže čas strávený online ovplyvňovať partnerský život k horšiemu.
Oberajú vás o čas
“Ľudia dnes majú tendenciu, viac ako inokedy, sedieť za stolom so svojimi telefónmi ako sa zapájať do diskusie s ostatnými,“ povedal pre portál SheKnows sexuálny poradca z Dallasu Michael Salas. „Taktiež mávajú ľudia bežne problém hovoriť o sexe so svojimi partnermi . Sociálne médiá im môžu zabrať toľko času, že už potom nemusia čeliť týmto nepríjemným reáliám,“ pokračuje Salas.
Štúdie ukazujú, že na sociálnych médiách strávime až 135 minút denne. Ešte v roku 2016 to bolo 126 minút. A teraz si predstavte, že by ste tieto dve hodiny venovali príjemným chvíľkam s partnerom, fyzicky aj rozhovorom. Wow!
“Sociálne média nás udržiavajú vo virtuálnej bubline a dávajú nám pocit, že komunikujeme s ostatnými, keď im oceňujeme obrázky a nechávame komentáre, ale v skutočnosti nečelíme nikomu,“ hovorí koučingová terapeutka Dr.Vijayeta Sinh, pre SheKnows. Skutočná komunikácia je o tom, že sme schopní čítať medzi riadkami spoločenských situácií, udržiavať očný kontakt a prispôsobovať tón hlasu poslucháčovi. Keď však príliš veľa času trávime komunikáciou online tieto ľudské schopnosti strácame a práve toto odpojenie sa môže napadnúť našu sexualitu.
Neustále porovnávanie sa narúša obraz o sebe i partnerovi
Hovorí sa, že porovnávať sa má zmysel v jedinom prípade a to vtedy, ak sa porovnávame s osobou, ktorou sme boli včera. Ak sa porovnávame s inými, miešame hrušky s jablkami a snažíme sa o neporovnateľné. Sexuálny poradca z Dallasu Michael Salas hovorí: “Vidím, že sociálne médiá privádzajú mojich klientov k porovnávaniu s ostatnými, majú pocit, že ostatní sa majú lepšie ako oni bez toho aby si uvedomovali, že aj ostatní majú svoje trápenie.”
V istom bode všetci prídeme na to, že porovnávanie je zabijakom potešenia. Výskumy ukazujú, že stačí len 10 minút pozerať na dokonalé obrázky iných na to, aby sme upadali do sebaľútostných nálad. A to veru našu ani partnerovu chuť nepozdvihne. Čo je však najhoršie, neustále porovnávanie sa s inými môže spôsobiť pokles v priťahovaní sa medzi partnermi.
Sociálne médiá podporujú pokušenie
Áno, môžu dokonca priliať olej do ohňa nevery. Podľa portálu SheKnows až 23 percent ľudí, ktorí sa priznali k nevere našlo svojho milenca online. Motivácie sú pritom rôzne, od vyžadovania pozornosti, cez získavanie skúseností až po pomstu. Dokonca aj pre tých, čo sú single nie sú sociálne médiá ideálnou pomocou. Keď máte veľa možností, máte aj tendenciu uveriť, že tam vonku čaká stále niekto lepší. A taká myšlienka vás veru nerozpáli.