Suché miesta na pokožke rúk, nôh, ale aj iných častí tela, môžu mať mnoho príčin, vrátane alergií, dermatitídy či psoriázy. Určenie prvotnej príčiny suchej kože umožňuje človeku nájsť tú správnu liečbu.
Pokiaľ však príčinu neviete, úľavu môžete nájsť aj v kvalitnej kozmetike.
Príčiny suchých miest na koži
Každý sa chce vo svojej koži cítiť dobre, ak vám niekto tvrdí opak, klame. Problémy s kožou sú vážnou komplikáciou nielen fyzického, ale aj psychického zdravia. Pokožka rúk a nôh sa môže stať suchou a šupinatou z rôznych dôvodov, na svedomí ju mávajú chemikálie v kozmetike alebo drsné počasie. Rovnako k problémom so suchou pokožkou prispievajú umývanie sa horúcou vodou, nadmerné umývanie rúk, dehydratácia, zlá výživa a kozmetické prípravky, ktoré obsahujú alkohol. V mnohých prípadoch môže človek zmierniť symptómy pravidelným nanášaním správneho telového mlieka na postihnutú oblasť a vyhýbaním sa výrobkom, ktoré obsahujú nešetrné chemikálie. V niektorých prípadoch však škvrny na suchej koži rúk a nôh vyžadujú špecifickú liečbu. Kožné ochorenia sa môžu zhoršiť v chladnom počasí. Vrátane dermatitídy, ktorá sa vo všeobecnosti vzťahuje na akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje zápal kože. Typov dermatitídy pritom existuje mnoho. Každá z nich je pre jej nositeľa maximálne nepríjemná, kým nepodnikne kroky na jej zmiernenie. Či už trpíte atopickou dermatitídou, teda ekzémom, psoriázou alebo seboreou, je nevyhnutné, aby ste si vytvorili zdravú rutinu starostlivosti o pokožku.
Pomoc na nezaplatenie
Tí, ktorých dermatitídy, a s nimi spojené suché miesta na koži trápia vedia, že akákoľvek účinná rada má doslova cenu zlata. Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť suchú pokožku. Pozrime sa spolu najprv na pomoc v domácich podmienkach a ďalej na výrobky odporúčané odborníkmi.
Prečítajte si tiež
Domáca liečba suchých miest na koži rúk a nôh zahŕňa:
- exfoliáciu pomocou lufy, pemzy alebo peelingu na odstránenie odumretých kožných buniek,
- pravidelnú aplikácia masti alebo krému
- použitie zvlhčovača na pridanie vlhkosti do vzduchu
- priloženie studeného obkladu na postihnuté miesto
- pridanie detského oleja do teplej vody počas kúpeľa alebo jeho nanášanie, keď je pokožka vlhká po sprche
- používanie teplej namiesto horúcej vody pri sprchovaní alebo kúpaní
Stáva sa však, že ani vyššie uvedené rady nestačia. Vtedy je nutné navštíviť lekára a zmieriť sa s dočasným užívaním liekov na predpis. Sem zväčša patria lokálne lieky a krémy obsahujúce alfa-hydroxykyseliny alebo retinoidy, steroidy vrátane hydrokortizónu, antibiotiká, lokálne antiseptiká a antihistaminiká. Suchá pokožka zvyčajne nepredstavuje ohrozenie na živote, aspoň v krátkodobom hľadisku. Chronická či pretrvávajúca suchá pokožka však môže naznačovať zdravotný stav, ako je dermatitída, psoriáza alebo alergie. Často býva aj prejavom psychickej nepohody, kedy telo práve na koži somatizuje problémy, s ktorými si nevie poradiť hlava.