Zima sa nekompromisne blíži my máme pre vás na zahriatie čiapku a rukavice známych značiek. Stačí, keď sa zapojíte do adventného kalendára. Veľa šťastia!
Vrstvite sa ako cibuľa, no vrstvy vyberajte s rozumom
Hovorí sa, že nie je zlé počasie, len zle oblečený turista. O to viac to platí v jesennom a v zimnom období, keď si časté prechádzky či výlety do prírody na podporu imunity naše telo priam žiada.
Počasie v tomto období je známe svojou premenlivosťou, a preto je kľúčové byť pripravený na rôzne podmienky. Vhodné vrstvenie oblečenia je zásadné, pretože vám umožní prispôsobiť sa teplote a vyhnúť sa prehriatiu alebo prechladnutiu. O to viac na to dbajte, ak sa chystáte na dlhší pobyt do prírody, napríklad na turistiku.
Začnite s funkčným základným tričkom, ktoré odvádza pot, nasleduje izolačná vrstva ako fleece a na vrchu by mala byť vodoodolná a vetruodolná bunda. „Základom je kvalitná funkčná bielizeň, ktoré ide priamo na kožu. Jeho výhoda spočíva v tom, že nás hreje a odvádza vlhkosť od tela preč. Takže oblečenie vám nezostane na tele mokré, ako je to v prípade bavlneného oblečenia. Druhá vrstva by mala byť hrejivá, ktorá pozostáva z hrejivej flisovanej mikiny. Tretiu vrstvu tvorí neprefukateľný materiál, tzv, windstoper, ktorý nepustí dnu studený vietor a smerom von zas telo „dýcha“. A poslednou vrstvou by mala byť nepremokavá bunda, napr. gore-tex a z podobných materiálov,“ vysvetľuje Mgr. Rastislav Magna, odborník z Intersport Foltan Group. Nezabudnite na pohodlné, kvalitné a najmä nepremokavé topánky, ktoré poskytnú oporu a ochranu vašim nohám. Na jeseň sú často mokré a klzké podmienky, preto sa oplatí investovať do obuvi s dobrým gripom a vodoodpudivým povrchom.
Ak sa chystáte na turistiku do vyšších nadmorských výšok, vyberajte obuv, ktorá obopína členok, čo je na skalách veľmi dôležité. Rozoznávame 4 rôzne podrážky podľa tvrdosti. „Najtvrdšiu 4 a 3 volia vysokohorskí horolezci v extrémne náročných podmienkach. Bežnému vysokohorskému turistovi stačí o niečo mäkšia podrážka, čo je 2 a 1. Keď má obuv drapákovú podrážku, nepremokavú membránu, je vhodná do vlhkého počasia,“ vysvetľuje R. Magna.
Už ste sa možno stretli s tým, že v špecializovaných predajniach si pri výbere turistickej alebo bežeckej obuvi môžete dať urobiť 3D analýzu chodidla. „Na základe analýzy vieme určiť, či má športovec vysokú, strednú alebo nízku klenbu nohy. Do topánok sa potom vyberajú anatomické vložky, ktoré sú špeciálne vyvinuté na športovú aktivitu. Správna vložka do topánky priamoúmerne rozloží tlak na celé chodidlo,“ tvrdí R. Magna.
V chladnom počasí nezabúdajte udržiavať v teple aj uši a prsty.
Podmienky súťaže:
- Súťažíte o zimný set čiapka – rukavice
- Zapojiť sa môžete jednoducho – vyplnením dotazníka
- Z prijatých odpovedí výhercu vylosujeme 8. decembra a zverejníme ho na stránke
- Výhercu budeme kontaktovať telefonicky