Utorok 26. marca patrí Svetovému dňu povedomia o epilepsii – takzvanému Fialovému dňu. Oblečte sa aj vy do fialovej a vyjadrite spolupatričnosť deťom a dospelým trpiacim epilepsiou.
Fialový bude Hrad Strečno, Liptovský hrad
v Ružomberku, ale po prvý raz aj Prezidentský palác.
Na Slovensku máme cca 10 000 detských pacientov s epilepsiou. Problémom nie je len samotný nárast počtu malých epileptikov, ale najmä fakt, že ich o pár rokov možno nebude mať kto liečiť. Detských neurológov a najmä epileptológov je žalostne málo. Stav je alarmujúci a pociťujú to najmä rodičia, ktorí sa starajú o deti s ťažkou formou epilepsie – tie si vyžadujú rýchlu zdravotnú pomoc. Oblečte si v utorok 26. marca niečo fialové a vyjadrite spolupatričnosť deťom a dospelým trpiacim epilepsiou.
PACIENTOV PRIBÚDA, LEKÁROV UBÚDA
Už teraz sú časti Slovenska bez detského neurológa (napríklad Kysuce), čo znamená, že ho pacienti musia hľadať inde. Z toho vyplývajú veľký tlak na špecialistov a dlhé čakacie doby na vyšetrenie.
„My nemôžeme čakať mesiac, dva, kým sa dostaneme na rad k nášmu neurológovi.Odkazujú nás na urgent, ale, žiaľ, my sa nemôžeme spoliehať na doktorov, ktorí tam slúžia. Tí nie sú dostatočne erudovaní. Naposledy nás s ťažkým dcérkiným stavom poslali z urgentu domov, že to máme zvládnuť a o pár hodín neskôr nás už iný lekár posielal na ARO a pripravoval na najhoršie, “ spomína na kritickú situáciu, ktorá je dôsledkom nedostatku špecialistov, Šimon Škoviera, otec dcéry Melánie a spoluzakladateľ Meli Beli, o.z.
Riešenie v nedohľadne
„Riešenie je možné len systémové s účasťou všetkých jednotlivých zložiek, včítane MZ SR a poisťovní. …Veď práve zdravotnej poisťovni by malo najviac záležať na tom, aby svojmu klientovi vedela poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť v odbornej ambulancii, no zatiaľ vidíme len pravý opak..“ uzatvára tému primárka na DFNsP v Košiciach.
Zdroj: Meli Beli, o.z.