Veľvyslanectvo mladých umožňuje mladým ľuďom prezentovať ich nápady, ktoré by chceli realizovať vo svojom regióne. V posledných štyroch ročníkoch obsadila dve prvé, dve druhé a dve tretie miesta Spojená škola v Detve. Dosiahla skvelý úspech, ktorý bol ocenený aj zaslúženými cenami. Jednou z nich bola aj decembrová návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu na pozvanie europoslanca Ivana Štefanca.
Práve posledné mesiace sú tými, pri ktorých sme si viac uvedomovali, aké sú skutočné hranice bezpečia, dôvery a spolupráce. O to viac si vážime tieto dôležité hodnoty. Preto si musíme pripomínať zásady a prínos Európskej únie, ktorá je popri Organizácii spojený národov jednou z najdôležitejších organizácií podporujúcich mier a spoluprácu vo svete.
Nepopierateľný význam Európskej únie
Vznikla ako odpoveď na druhú svetovú vojnu, v ktorej zahynulo 55 miliónov ľudí, utrpela ekonomika, infraštruktúra a pamiatky na celom svete a po skončení ktorej ešte mnoho rokov pokračovali utečenecké vlny. Spoločenstvo je postavené na pilieroch obnovenej povojnovej dôvery a jej zámerom je zjednotená a prosperujúca Európa bez hraníc a prekážok rozvoja. Jej najdôležitejším cieľom je napokon, aby už nikde v Európe nevypukla vojna. Od roku 1957 dosiahla Európska únia pre svojich občanov a celý svet významné úspechy. Určite medzi ne patrí mier na kontinente či sloboda pre svojich občanov – žiť, študovať alebo pracovať kdekoľvek v EÚ. Predstavuje najväčší jednotný trh na svete a poskytuje pomoc miliónom ľudí na celom svete. Zohráva dôležitú úlohu v oblasti diplomacie a pri presadzovaní týchto hodnôt, ako aj demokracie, základných slobôd a zásad právneho štátu na celom svete. Za dosiahnuté výsledky v tejto oblasti získala EÚ v roku 2012 Nobelovu cenu za mier.
Klimatický odkaz študentov
V Spojenej škole v Detve už viac ako 15 rokov pravidelne organizujú prednášky a workshopy nielen pre ich žiakov, ale aj pre celú miestnu komunitu – od materských škôlok až po domovy dôchodcov. Pozývajú si dôležité osobnosti regionálneho, národného či európskeho významu. V minulom roku sa sústredili hlavne na boj EÚ s klimatickými zmenami. Podarilo sa im dokonca zorganizovať dve regionálne súťaže, nad ktorými prevzali záštitu slovenskí europoslanci Ivan Štefanec a Robert Hajšel. Boli určené žiakom základných škôl, ktorí mali prezentovať klimatický odkaz, resp. svoju predstavu o vlastnej klimatickej budúcnosti. Už len skutočnosť, že sa do súťaže zapojilo viac ako 60 žiakov, dokazuje, že táto téma je naozaj aktuálna. „V súťaži Veľvyslanectva mladých sa nám podarilo zabodovať práve projektmi zameranými na zdieľanú a obehovú ekonomiku. Žiaci sa snažili poukázať na zodpovednú spotrebu a rozumné nakupovanie. Porota zložená z veľvyslancov, zástupcov univerzít, ako aj verejného a súkromného sektora ocenila nielen úsilie redukovať odpad, ale tiež aspekty udržateľného rozvoja, podpory regionálnej výroby a zapájanie starších občanov do miestnej komunity. Sme radi, že vďaka výborným nápadom mohli naši žiaci osobne spoznať hlavné sídlo Európskej únie,“ povedala Váléria Čiamporová zo Spojenej školy z Detvy.
Najkrajšie trhy v Európe
Prvá časť úspešných žiakov absolvovala zájazd do Štrasburgu v júli, druhá v polovici decembra. Zúčastnili sa aj absolventka Nikola Sekerešová, ktorá v súťaži zvíťazila ešte v roku 2019 a jej úspešná nasledovníčka, ktorá obsadila tretie miesto v tomto ročníku – Nina Hukelová. Absolvovali tak mimoriadne zaujímavý výlet do jedného z hlavných miest Európskej únie. V prvý deň si vychutnali atmosféru vianočných trhov v Štrasburgu, ktoré patria k najkrajším v Európe, a to nielen svojou atmosférou a výzdobou, ale tiež lokalitou. Rozprestierajú sa v nádherných uličkách starého mesta s typickou architektúrou. Najskôr si pozreli historické centrum s katedrálou Notre-Dame, malebnú časť La Petite France známu dláždenými ulicami, kanálmi a zachovalými hrádzovými domami zo 16. storočia. Neobišli ani Place Kléber s jedným z najvyšších vianočných stromov v Európe. A trpezlivo čakali na zotmenie a krásnu farebnú výzdobu historických budov. Nasledoval presun do hotela, kde sa študenti stretli na slávnostnej trojchodovej večeri s europoslancom Ivanom Štefancom. Druhý deň bol venovaný návšteve Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Najskôr absolvovali krátku prehliadku parlamentu. Hlavnou výzvou bolo nestratiť sa alebo sa nezamiešať do jednej z desiatok ďalších skupín. Nasledoval chutný obed v parlamentnej jedálni. Súčasťou návštevy Európskeho Parlamentu v Štrasburgu bola aj návšteva Parlamentária Simone Weilovej, kde dynamická a interaktívna výstava názorne približuje občanom úlohu Európskeho parlamentu a jeho politických skupín i prácu poslancov.
Prínosná diskusia na záver
Vrchol programu tvorila diskusia s Ivanom Štefancom. Ten študentom odprezentoval hlavné úlohy a poslanie Európskej únie. Zdôraznil hlavný motív založenia EÚ – zachovanie mieru a vzájomnú spoluprácu. Diskutovali spolu o viacerých aktuálnych témach, ako sú vojna na Ukrajine, energetická bezpečnosť či príležitosti pre mladých ľudí. Program bol ukončený návštevou balkóna rokovacej sály, v ktorej poslanci diskutovali o aktuálnych nariadeniach.
Projekt Veľvyslanectvo mladých
Hlavným cieľom projektu je dať mladým ľuďom možnosť zapojiť sa do diania mesta, obce, spoločnosti, podnecuje ich k aktivite, rozširuje ich obzory v environmentálnej a celospoločenskej problematike, v neposlednom rade vytvára kontakty s veľvyslancami a manažmentom nadnárodných spoločností, ktorí sú členmi poroty. Tá určí hlasovaním troch najlepších študentov v oboch kategóriách a víťaza zo strednej i z vysokej školy. Návšteva Európskeho parlamentu je jednou z hlavných cien pre víťazov. Vytvára podmienky pre študentov, ktorí sú nadaní a majú potenciál, pre nadviazanie nových kontaktov. Tie im neskôr môžu dopomôcť pri uplatnení na trhu práce, a tiež v kariérnom rozvoji. Študentov majú motivovať nielen zaujímavé ceny (študijné pobyty, finančné ceny, jazykové kurzy, návšteva európskeho parlamentu, platené stáže, stáže na veľvyslanectvách…), ale tiež možnosť stretnúť sa s významnými predstaviteľmi viacerých krajín – s veľvyslancami pôsobiacimi na Slovensku. Víťazi projektu uspeli na rôznych celosvetových súťažiach a prezentovali sa na medzinárodných konferenciách. Víťazný projekt 2018/19 – Aplikácia 3D videnie tela(anatómia tela), ktorého autormi sú študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského sa dnes používa vo viac ako 180 krajinách sveta.
VALÉRIA ČIAMPOROVÁ, HANA ŠEBANOVÁ
Foto: VALÉRIA ČIAMPOROVÁ