Na Kostarike zachytil na fotopascu čierneho pantera. Vzácne mačkovité zviera, o ktorom si domáci začínali myslieť, že už vyhynulo. Tomáš Šmátrala je – ako sa vraví – dušou a telom ochranca prírody. Ako dobrovoľník vycestoval do dažďových pralesov do – pre nás vzdialenej a exotickej krajiny v Strednej Amerike.
Keď sa povie dažďový prales, väčšina z nás si k tomu priradí Brazíliu. Áno, známy Amazonský dažďový prales je najrozsiahlejší z tropických dažďových lesov na svete. No, dažďové pralesy nie sú len v Brazílii a – jedným dychom treba dodať, že rovnako čelia ohrozeniu – rozsiahlej ťažbe a pytliactvu ako spomínaný Amazonsky prales. Preto ich treba tiež chrániť. Do tejto náročnej práce sa zapojili aj rôzne dobrovoľnícke združenia. Jednou z nich je Justice for Nature, česká organizácia, ktorá kedysi fungovala pod názvom Prales deťom. Tomáš sa k nim pridal už v roku 2015, odvtedy sa venujeme dobrovoľníckej práci zamerané na ochranu prírody.
„Pravidelne sme každý rok vycestovali do Indonézie, na ostrov Sumatra, aj tam sú dažďové pralesy. Dnes sme už – ja a moja priateľka Michaela stálymi a aktívnymi členmi tejto organizácie. V súčasnosti sa náš najnovší projekt na ochranu dažďového pralesa, ale aj oceánu, nachádza práve na Kostarike. Naše posledné dve cesty viedli práve do tejto krajiny, kde každoročne pomáhame s projektom na dva až tri mesiace v roku,“ vysvetľuje Tomáš Šmátrala.
Pasce aj na pytliakov
Jednou z dôležitých súčastí práce ochrancov prírody v Kostarike sú protipytliacke hliadky. Ako to funguje v praxi? „Pytliactvo pomáhame odhaľovať najmä pomocou fotopascí, ktoré s dobrovoľníkmi rozmiestňujeme v pralesnej rezervácii Green life a potom v ďalších národných parkoch Kostariky. Fotopasce dokážu pytliakov priamo zdokumentovať, tým odhalia ich identitu a miesta kadiaľ sa v národnom parku pohybujú. Následne dôkazy o pytliackej aktivite odovzdávame štátnej ochrane prírody – rangerom, ktorí vedia pytliakov dohľadať alebo si na nich v teréne počkať,“ hovorí aktivista. K priamemu stretu s pytliakmi teda nedochádza, to by koniec, koncov bolo veľmi nebezpečné. Čeliť – konfrontovať sa mužmi, ktorí majú pušky!
Nedávno sa skupine dobrovoľníkov z Justice for Nature v jednom národnom parku La Amistad podarilo fotopascami odhaliť organizovanú skupinu ozbrojených pytliakov. Všetky dôkazy potom odovzdali kostarickým úradom.
Viera Mašlejová
Foto: T. Š.
Celý článok si možete prečítať v Slovenke č. 34 – 35, ktorá vyjde 21. Augusta.