Obrovská tragédia, keď pod vlak skočila matka, držiac v náruči svoju dcéru, sa stala zároveň aj veľkým výkričníkom. Osemročná dcérka bola zdravotne postihnutá a tak sa pozornosť spoločnosti upriamila na to, ako je o rodiny s takýmito deťmi u nás postarané, teda systém sociálnej pomoci.
K bolestnej udalosti došlo na železničnej trati pri obci Beňadiková, neďaleko Liptovského Mikuláša, 9. marca. Mama ukončila svoj život aj život svojej osemročnej dcéry. Držiac v náruči Paťku skočila pod prichádzajúci osobný vlak. Dievčatko malo od narodenia vážne zdravotné postihnutie. Matka Zuzana okrem nej vychovávala ešte aj ďalšie deti, deväťročnú Lucku a päťročného Šimonka. Paťka bola úplne ležiaca, vyžadovala si 24-hodinovú starostlivosť. Podľa starostu obce bola pani Zuzana veľmi obetavá matka. „Zuzka a Paťka boli nielen našimi spoluobčiankami, ale aj našimi blízkymi osobami, našimi slniečkami, s ktorými sme sa denne stretávali a ktoré sme mali radi. O to viac sa v týchto chvíľach, s odstupom niekoľkých hodín, veľmi ťažko hľadajú akékoľvek slová, v hrdle máme hrču a slzy sa nám tisnú do očí,“ zverejnila obec na sociálnej sieti.
Majú ťažký život
K obrovskej tragédii sa na sociálnej sieti vyjadrila aj prezidentka republiky Zuzana Čaputová. Uviedla, že je to memento, ktoré upozorňuje na to, že rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi potrebujú ďaleko väčšiu podporu a pozornosť. „Vyčerpanie, chudoba, nemožnosť nájsť si zamestnanie, zápasy o príspevky, ktoré aspoň trochu uľahčia život, ťažkosti pri umiestňovaní detí do školy či škôlky, sociálna izolácia a stigma – to je realita životov množstva rodičov s deťmi so zdravotným znevýhodnením,“ uviedla Čaputová.
Čo navrhuje komisár
Obrátili sme sa na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Čo hovoria na tento vážny a nástojčivý apel? V čom, a prečo majú tieto rodiny problémy? Zo stanoviska, ktoré nám tlmočila Mgr. Elena Koritšánska, hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, vyberáme:
-Rodičia, ktorí sa dlhodobo v domácom prostredí starajú o dieťa so zdravotným postihnutím, nemajú automaticky nárok na odľahčovaciu službu. Teda nasociálnu službu v rozsahu najviac 30 dní do roka s cieľom umožniť fyzickej osobe, ktorá opatruje, nevyhnutný odpočinok na účel udržania jej fyzického a duševného zdravia a prevencie jeho zhoršenia. Nárok na odľahčovaciu službu majú len tí rodičia, ktorí poberajú peňažný príspevok na opatrovanie.
-V prípade detí, a na to špecificky upozorňujeme aj vo výročnej správe komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2023, sme zaznamenali odnímanie príspevkov na opatrovanie zo strany úradov práce, a to bez toho, aby medzitým došlo k zmene alebo k zásadnému zlepšeniu zdravotného stavu dieťaťa. A to z dôvodu, že úrady práce odkázanosť detí na pomoc rodiča posudzujú tendenčne tak, že rodič je podľa úradov práce v zmysle zákona o rodine povinný sa o dieťa starať, a teda podľa úradov práce nejde o odkázanosť nad rámec bežnej rodičovskej starostlivosti. S týmto postojom nesúhlasíme, pretože starostlivosť rodiča o dieťa so zdravotným postihnutím je ďaleko nad rámec bežnej starostlivosti, akou je starostlivosť o dieťa bez zdravotného postihnutia. Navyše, v mnohých prípadoch tento rodič ani nemôže chodiť do práce, lebo sa musí starať o dieťa so zdravotným postihnutím – nemá príjem a dostáva sa do veľmi ťažkej finančnej aj sociálnej situácie.
-Čo by teda mala vláda zmeniť? Vláda SR by mala v prvom rade zaviesť medzirezortnú, nadrezortnú koordináciu služieb, podporných nástrojov a dávok tak, aby boli kompatibilné, ďalej zdostupniť v zákone existujúce formy sociálnych služieb, ako je opatrovateľská služba či odľahčovacia služba, ktoré v súčasnosti nie sú uspôsobené ani fakticky dostupné pre deti s vážnym zdravotným postihnutím. Ďalej doplniť systém pomoci o ďalšie špecifické služby najmä komunitného charakteru, respektíve finančne sprístupniť neštátne služby tohto charakteru. Tiež podporiť systém včasnej a finančne dostupnej psychologickej pomoci pre rodiny a vo väčšej miere vytvárať priestor na preventívne pôsobenie v rodinách a zvyšovať podporu pre terénnu sociálnu prácu.
Viera Mašlejová
Foto: Topky, internet