Aj počas jari nám môže zápal znepríjemňovať náš každodenný život. Potraviny obsahujúce najmä vitamín C, E, D a zinok pôsobia protizápalovo a môžu vám tak pomôcť dosiahnuť úľavu. Odborníci zároveň odporúčajú podporiť organizmus prostredníctvom enzýmov.
Pokiaľ bývate citliví na zmeny počasia, jar je obdobím kedy môžete pociťovať zvýšenú únavu i horšiu náladu. Úbytok energie, znížená schopnosť sústrediť sa a zvýšená potreba spánku sú jej prirodzenou súčasťou. Tento stav môže spôsobiť podráždenosť, apatiu alebo dokonca depresie, čo sa môže negatívne odraziť aj na pracovnej výkonnosti. Jarná únava nás síce nezloží do postele, ale má nepriaznivý vplyv na kvalitu života a zároveň oslabuje našu obranyschopnosť. To nás vystavuje väčšiemu riziku respiračných infekcií, častokrát sprevádzaných nepríjemným zápalom.
Výživnou stranou môžete potlačiť zápal
Zápal je normálnou reakciou organizmu na vnímané hrozby, akými sú choroby a infekcie, pri ktorých nás biele krvinky chránia pred cudzími organizmami – baktériami a vírusmi. Klasickými príznakmi zápalu môžu byť opuchy, začervenanie a zimnica. Pokiaľ sa s ním chcete čo najskôr vysporiadať, mali by ste dbať na správnu výživu. Toto sú niektoré potraviny, ktoré by ste určite nemali vynechať vo vašom jedálničku, ak bojujete so zápalom:
Vybrané ovocie a zelenina sú základ
Predovšetkým paprika, kiwi, či citrusy obsahujú bohatú dávku vitamínu C. Ten pôsobí protizápalovo vďaka svojej antioxidačnej kapacite. „Ak sa telo nachádza v stave zápalu, tvoria sa voľné radikály. Tie sú dôležité, aby bojovali proti patogénom a podporovali zápal. V správny čas musia byť však zneškodnené antioxidantami ako je vitamín C, a vtedy mnohonásobne rastie potreba zvýšenej koncentrácie tohto vitamínu v plazme,“ vysvetľuje MUDr. Peter Klein. Ďalej sa odporúča sa dopĺňať aj vitamín E, ktorý sa taktiež považuje za antioxidant. Nachádza sa najmä v špenáte, avokáde a zároveň aj v orechoch, semenách, mandliach a slnečnicových semenách.
Losos a iné morské ryby
Ryby sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú podľa štúdie silné protizápalové účinky. Ich konzumácia môže pomôcť znížiť hladinu zápalových látok v tele. Jednoznačne najlepším zdrojom omega-3 sú morské ryby. Obsahujú esenciálne kyseliny EPA a DHA, ktoré sú pre naše telo dôležité. Najviac omega-3 mastných kyselín obsahuje: losos, tuniak, sardinky, makrela a sleď.
Doplňte zinok a enzýmy
Zinok hrá kľúčovú úlohu pri vývoji a funkcii imunitných buniek. Je nevyhnutný pre aktivitu viac ako 300 enzýmov, podporuje trávenie, nervovú činnosť a metabolizmus. Nachádza sa najmä v červenom mäse, obilninách, strukovinách a semenných plodoch.
Enzýmy majú kľúčový význam v tele, pretože urýchľujú a regulujú biochemické procesy. V časoch, keď je organizmus oslabený a nie je schopný účinne bojovať proti silným zápalom, môžeme podporiť jeho funkciu pridaním týchto enzýmov zvonku. Zápal ako prirodzená a žiaduca obranná reakcia organizmu je stav, pri ktorom majú nezastupiteľnú úlohu proteolytické enzýmy. A práve tie obsahuje liek Wobenzym: rastlinné (bromelaín z ananásu a papaín z papáje) aj živočíšne (trypsín, chymotrypsín a pankreatín), doplnené o enzýmy bakteriálneho pôvodu (lipáza, amyláza) a rastlinný flavonoid rutín. Vhodne zostavená zmes enzýmov má schopnosť priaznivo ovplyvňovať zápalovú reakciu, urýchliť a zmierniť priebeh zápalu. Lekári odporúčajú systémovú enzýmoterapiu na liečbu zápalu dýchacích ciest, vedľajších nosových dutín a stredného ucha. „Ide o veľmi časté ochorenia predovšetkým detského veku, ale aj staroby. Nezriedka sa opakujú a prechádzajú do chronického štádia. Vo všetkých týchto prípadoch sa uplatní protizápalové pôsobenie enzýmovej liečby, jej schopnosť zlepšiť imunitu a zvyšovať koncentráciu antibiotík v tkanive,“ vysvetľujú MUDr. Martin Nouza a MUDr. Karel Nouza.
Vajíčka a mliečne výrobky v rozumnej miere môžu taktiež pomôcť
Podľa štúdie je nižší stav vitamínu D spájaný so zvýšeným rizikom akútnych infekcií a chronickými zápalmi. Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu v imunitných reakciách na rôzne patogény spôsobujúce zápalové ochorenia a choroby. Má prospešné účinky aj pri znižovaní rizika a negatívnych následkov zápalových ochorení. Okrem dostatočného slnečného žiarenia ho vieme získať napríklad z vaječné žĺtka, mliečnych výrobkov, hovädzej pečene a niektorých rýb.