Cvičenie počas choroby je pre mnohých tabu. Naše telo chceme šetriť a ešte zo školských čias si pamätáme ospravedlnenky z telesnej výchovy aj týždeň po chorobe. Členka rady pre zdravie žien, doktorka Navya Mysore, však hovorí o posilňovaní imunitného systému aj v čase choroby. Záleží na tom, ako chorí ste.
Počas choroby investujeme veľa energie do boju proti vírusom, preto vytrvalosť svalov nebude ako za bežných okolností a únava príde skôr. Neexistuje však žiadne pravidlo, ktoré by cvičenie počas choroby vyslovene zakazovalo. Existuje len rovnováha medzi vašou schopnosťou fyzicky niečo robiť a schopnosťou imunitného systému. Pokiaľ sa na to cítite, mierna bolesť hlavy či nádcha vôbec nemusí znamenať stopka pre pohyb!
Ľahká fyzická aktivita neurýchli uzdravenie, no pri cvičení sa uvoľňujú hormóny, ktoré vám pomôžu byť radostnejším bez ohľadu na to, či máte nádchu alebo nie. Treba si však jasne zadefinovať pojem ľahká fyzická námaha a neprehnať to. To by mohlo viesť k dehydratácii, ktorá by priebeh choroby zhoršila.
Na vyhodnotenie situácie vám poslúži nasledovné pravidlo: ak sú príznaky choroby v oblasti nad krkom, cvičením si nepohoršíte. Ide napríklad o upchatý nos, bolesť hrdla a miernu bolesť hlavy. Horúčka, dýchavičnosť, bolesť tela a žalúdočné problémy sú tie symptómy, pri ktorých naozaj treba dopriať celému telu odpočinok.
Napokon už len malá rada na záver: pokiaľ sa rozhodnete pre tréning počas choroby, uprednostnite domáce prostredie, aby ste neohrozili nikoho v okolí. A nezabúdajte – nikto nepozná vaše telo a limity lepšie ako vy!
Autor: Rea Šiomonová