V obci Topoľa v okrese Snina sa nachádza gréckokatolícky chrám alebo inými slovami povedané drevená cerkov z roku 1 700. Nie je síce najstaršia na Slovensku, no určite patrí k veľmi starým a návštevníci tu majú čo obdivovať.
Dnes sa nachádza na kopci uprostred dediny. Pôvodne však stála nižšie v dedine. „Keď sa obec začala rozrastať, ľudia sa dohodli, že cerkov rozoberú a postavia na tomto mieste. To je prvý unikát a výnimočnosť tohto chrámu,“ hovorí správca farnosti a tunajší kňaz Marek Čan. Stavba je celá z dreva, s tým, že tu zaviedli elektriku. Chrám má aj chór, čiže akoby balkón, ktorý slúžil na zväčšenie kapacity cerkvi. Drevená stavba sa člení na tri časti, ako je to typické pri chrámoch východného obradu. Prvú časť tvorí predsieň alebo babinec. V tomto chráme je vonkajšia, pod strieškou. Druhú časť – najväčšiu, tvorí loď, kde sa zhromažďuje modliaci sa ľud – kedysi prevažne muži. Tretia časť je síce menšia, no nemenej podstatná – svätyňa, ktorá slúži ako priestor pre kňaza na slúženie liturgií. „Elektrika je tu preto, aby tu mohli prebiehať bohoslužby. A tie tu máme v letnej sezóne, teda od Cyrila a Metoda až po svätého Michala, no nie toho septembrového, ale až do ôsmeho novembra. Vtedy je totiž sviatok Svätého archanjela Michala, ktorému je chrám zasvätený,“ vysvetľuje gréckokatolícky kňaz.
Dvestoročný ikonostas
Klenotom každého chrámu východného obradu je ikonostas. „Ten náš je barokový. Zaujímavosťou je, že pred ním tu bol ikonostas písaný na plátne. Jeho pozostatok dnes vidíme zavesený na chóre. No, aj ten súčasný barokový ikonostas je tiež starobylý. Má vyše dvesto rokov. Je krásny, pre niekoho až prezdobený, no v zásade je skutočne pekný a vkusný. Je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku,“ hovorí Marek Čan.
Panna Mária s ružou
Topoľa sa môže pýšiť výnimočným zobrazením Panny Márie v rámci ikonostasu. V ľavej ruke drží svojho syna Ježiša, a v pravej ružu. „Je to nezvyčajné, pretože ostatní ikonopisci zobrazujú Pannu Máriu tak, že pravú ruku má voľnú a ukazuje na Ježiša Krista. Prípadne je zobrazená tak, že v ruke drží ľaliu ako symbol čistoty. Ruža na ikone je však netradičná, nezvyčajná,“ konštatuje tunajší kňaz. Zaujímavosťou tohto chrámu je aj ikona posledného súdu. V súčasnosti tu je už len replika, originál sa nachádza vo Svidníku v Múzeu rusínsko-ukrajinskej kultúry. Originál bol väčší, takmer dvakrát toľko a v chráme bol osadený ešte pred dokončením stavby. Ikona zobrazuje výjav posledného súdu, tak ako ho zachytávajú evanjeliá.
Viera Mašlejová
Foto: autorka