Ceny energií majú stúpajúcu tendenciu. Pre domácnosti predstavujú nemalú položku, ktorá vie ukrojiť z rodinného rozpočtu. A preto je otázka ako neplytvať elektrinou a znižovať jej domácu spotrebu stále namieste.
Začnite od kuchynských spotrebičov a bielej techniky
V závislosti od frekvencie používania majú kuchynské spotrebiče približne 10 až 15-percentný podiel na spotrebe elektriny v domácnosti. Čo sa týka sporákov, najšetrnejšou alternatívou sú indukčné sporáky. Indukčná doska sa sama o sebe nerozpáli a nedochádza pri nej k výrazným tepelným stratám. Ak využívate sklokeramické varné dosky, tu sa musia najprv rozohriať vykurovacie špirály, čo trvá dlhšie ako pri indukčnom sporáku. Po vypnutí zostávajú varné zóny dlho horúce, takže spotreba energie je vyššia. Šetriť energiou pri sklokeramike môžete napríklad tým, že platničku vypnete o niečo skôr a jedlo sa vám dovarí pomocou zvyškového tepla. Čo sa týka rúr, tie teplovzdušné sú energeticky efektívnejšie. Treba sa však naučiť správne používať programy a teplotu v závislosti od typu potraviny. Príliš časté otváranie rúry v čase pečenia alebo rozmrazovania sa neodporúča, vznikajú tak tepelné straty.
Ak hovoríme o ďalších spotrebičoch, umývačka riadu vyššej energetickej triedy dokáže okrem vášho času a vody ušetriť aj množstvo elektrickej energie v porovnaní s ručným umývaním. Pokiaľ máte staršiu chladničku a mrazničku, je potrebné ju pravidelne rozmrazovať, najmä ak sa vo vnútri tvorí ľad. Vedeli ste, že viac ako 3 mm hrubá vrstva ľadu môže zvýšiť spotrebu až o 30 %?
Energia sa dá ušetriť aj dôsledným odpájaním prístrojov z elektrickej siete. Mnohí nechávajú napr. televíziu, router, set-top-box či PC monitor pripojené v pohotovostnom (stand-by) režime. Tieto zariadenia však odoberajú prúd, aj keď sú vypnuté. Spotreba energie v domácnosti sa takto môže navýšiť v priemere až o 10 %. Zariadenia, ktoré práve nepoužívate, sa preto oplatí odpájať zo zásuvky.
Vodu nenechajte zbytočne tiecť
U mnohých ľudí stále pretrvávajú zlé návyky spojené s míňaním vody. Pritom stačí tak málo: zastavovať vodu počas umývania zubov alebo ju nenechať pustenú, keď na seba pri sprchovaní nanášate sprchovací gél či šampón. Takisto, pri umývaní riadu neumývajte každý kus zvlášť pod tečúcou vodou. Všetok riad umývajte naraz v spoločnom kúpeli a čistou vodou oplachujte až na záver. Tieto malé zmeny vedúce k nižšej spotrebe vody môže urobiť naozaj každý z nás.
Oplatí sa tiež zaobstarať si úsporný splachovací systém k šetrnému splachovaniu toalety. Vďaka splachovaniu menším objemom vody výrazne znížite svoje ročné náklady na vodu. Pri systéme s dvojitým splachovaním môžete vašu spotrebu vody znížiť až o 50 % oproti tomu klasickému.
Získajte zľavu na poistnom
Súčasťou správneho hospodárenia je aj kvalitne nastavené poistenie vašej nehnuteľnosti a domácnosti. Klienti poisťovne KOOPERATIVA môžu ku komplexnému poisteniu nehnuteľnosti Bezstarostný domov získať aj množstvo ďalších výhod, medzi ktoré patrí aj benefit Zelená domácnosť.
Ten spočíva v zľave z ceny poistného, ktorú môžete získať, ak sa poisťovni preukážete znížením spotreby vody a energií za predchádzajúce obdobie. Základom je mať v poistnej zmluve nastavenú tzv. indexáciu poistnej sumy, ktorá zabezpečí, že poistné krytie vašej nehnuteľnosti bude vždy nastavené na aktuálnu hodnotu vášho majetku, aj pri inflácii.
Pri indexovanej zmluve poisťovňa upravuje hodnotu poistnej zmluvy o určité percento vždy k výročnému dátumu uzatvorenia poistnej zmluvy. Ak ju napríklad navýši o 8 %, a v súlade s týmto navýšením upraví aj cenu poistného o rovnakých 8 %, potom navýšenie poistného počas jedného poistného obdobia hradí poisťovňa za vás.
Medzi unikátne riešenia, s ktorými prišla poisťovňa KOOPERATIVA, patrí aj EKO benefit. Ak by u vás doma došlo k totálnej škode na majetku a pri obnove bývania sa rozhodnete zabudovať energeticky úsporné riešenia a zelené technológie, poisťovňa vám k poistnému plneniu za škodu vyplatí aj ďalších 4-tisíc eur navyše.