Vplyvom sociálnych sietí sa mnohé z nás porovnávajú s ostatnými čoraz intenzívnejšie. Sledujeme videá a fotografie luxusných dovoleniek, romantických výletov, drahých kabeliek, topánok. Pozorujeme široké úsmevy z rodinných albumov a mnohé úspešné ženy. Otázkou však je, čo a koho dnes možno považovať za úspešného. Obľúbená transformačná lektorka Katarína Runa tvrdí, že stav bankového účtu toto slovo nemusí vystihovať.
Každý človek túži byť úspešným, bez rozdielu na pohlavie alebo vek. Súčasná doba sa nás snaží presvedčiť o tom, že definíciu úspechu ohraničuje matéria a kariérny rast. Názory na túto charakteristiku sa ale rôznia. „Úspech má mnoho podôb. Jeho vnímanie a prežívanie úzko súvisí s individuálnou perspektívou. Kým pre niekoho je úspechom vlastná rodina, pre iného to môže byť rodičovstvo alebo profesia, ktorá danú osobu skutočne napĺňa. Je tiež v poriadku, ak niekto pre seba definoval úspech finančnou nezávislosťou. Dôležité je zmeniť našu vlastnú optiku na toto slovo a jeho reálne prežívanie,“ odporúča Katarína Runa.
Je na čase, aby sa aj v spoločnosti začala téma úspechu a jeho vnímania širšie rozoberať. Ľudia by mali medzi sebou intenzívnejšie diskutovať o tom, že úspech nie je iba o sláve, peniazoch alebo vysokom postavení. Záleží na tom, aby sme si ho čo v najväčšej možnej miere personalizovali. „Úspešnou ženou som vtedy, ak je úspech v súlade s mojimi najhlbšími hodnotami, mojím vnútorným nastavením, mne vlastnými prioritami. V porovnaní s mužmi je pre ženu úspech viac prepojený s vnútornou spokojnosťou a harmóniou. Aj preto môžeme byť zároveň úspešnými matkami, manželkami a ženami všeobecne,“ pokračuje populárna lektorka. Muž oveľa častejšie meria úspech s kariérnym rastom a finančným ohodnotením, prípadne nadobudnutým majetkom. No aj pre niektoré ženy je úspech úzko spojený s peniazmi a finančnou slobodou. Podľa Kataríny Runa nejde o jedno a to isté. „Ženy totiž často pripisujú finančnej slobode vyšší kredit než samotným financiám. Ak nemôžeme využívať peniaze na to, po čom túžime, nie sú pre nás takým zásadným zdrojom.“
Každý človek by mal nasledovať to, čo ho baví, tvrdí Katarína Runa.
Karieristky?
Na pracovisku môžu ženy dosahovať rovnaký úspech ako muži. Nálepka „karieristka“ je podľa Kataríny Runa prežitkom. Dávno nereflektuje na moderný a súčasný svet. „Ak nejakú ženu nazveme karieristkou, poukazujeme na to, že snaha o pracovný úspech nie je pre ženu prirodzená, že jej prirodzené teritórium je niekde inde. Avšak to, že miesto ženy je pevne dané v domácnosti, je absolútnym prežitkom a predsudkom. Muž sa rovnako dobre dokáže postarať o rodinu, vie byť dobrým rodičom a žena môže byť rovnako úspešná vo svojom povolaní. Každý človek by mal nasledovať to, čo ho baví, napĺňa a robí ho šťastným. To je cesta ku skutočnému úspechu.“ Ak sa aj dostavia pocity neúspechu, zamyslite sa nad nimi. „Niekedy môže byť neúspechom to, že nie sme schopné dosiahnuť, čo za úspech považujeme v spoločnosti, hoci to nemusí byť v súlade s našimi hodnotami. Alebo naopak, dosiahneme všetko, čo sme chceli, ale napriek tomu sa necítime šťastné a naplnené.”
A kto inšpiruje samotnú Katarínu Runa, ktorá sa s návodom na úspech podelí vo svojom najbližšom online tréningu už na začiatku februára? „Sú to ženy, ktoré vystihujú moju predchádzajúcu myšlienku. Napríklad módna návrhárka Coco Chanel, autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová či popová hviezda Taylor Swift. Tieto ženy vyšli z prostredia, ktoré nebolo predpokladom pre úspech, ale napriek tomu dokázali ísť za tým, čo ich napĺňalo a dosiahli nielen vnútorné naplnenie, ale aj vonkajšie ocenenie.”