Existuje niekoľko faktov, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako začnete užívať výživové doplnky s obsahom železa.
Anémia spôsobená nedostatkom železa je najčastejšou formou anémie. Ak máte podozrenie na nedostatok železa v krvi, môžete sa vyhnúť vzniku anémie alebo liečiť anémiu z nedostatku železa zmenou životosprávy, zmenou stravovacích návykov alebo začlenením výživového doplnku s obsahom železa do vašej stravy.
Kedy by ste mali spozornieť?
Cítite sa unavení, malátni, trpíte stratou pamäti a máte problémy so sústredením? Možno nejde len o únavu z každodenného kolotoča, ale o nedostatok železa. Riešenie anémie z nedostatku železa sa dá riešiť, ale často sa prehliada kvôli veľkému počtu symptómov. Je ľahké obviňovať extrémnu únavu z iných faktorov, ako je stresujúci životný štýl, veľa práce alebo rodičovský taxík.
Medzi najčastejšie príznaky a symptómy anémie z nedostatku železa patria:
Extrémna únava, slabosť, bledá koža, slabý mentálny výkon, pocit chladu v rukách a nohách, dýchavičnosť počas cvičenia, syndróm nepokojných nôh (veľmi častý u tehotných žien), lámavé nechty alebo slabá chuť do jedla.
Ak trpíte niektorým z týchto príznakov a máte podozrenie, že vo vašej každodennej strave môže chýbať železo čítajte ďalej.
Čo by ste teda mali vedieť?
Predtým, ako začnete užívať výživové doplnky, je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o dopĺňaní železa.
1. Životospráva a strava
Vedeli ste, že tradičná čínska medicína má úpravu stravy ako jednu z liečebných metód? No asi na tom niečo bude. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na železo aspoň raz denne. Pre milovníkov mäsa napr. hovädzie mäso, tuniak, losos, sardinky alebo aj vajcia. Pre vegetariánov sú to orechy, sušené ovocie, strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer), ovsené vločky, brokolica, špenát alebo tofu.
Nevhodná strava môže taktiež spôsobovať znížené vstrebávanie železa. Vápnik obsiahnutý v mliečnych výrobkoch znižuje vstrebávanie železa. Rovnako tak kofeín v káve, zelenom a čiernom čaji. Rovnaká je situácia aj pri fajčení. Samotný nikotín tiež blokuje vstrebávanie železa. Takže ak si po zdravom obede dáte latté a zapálite cigaretu, môže to vstrebávanie živín z inak zdravého obeda výrazne znížiť. Ak si však život bez kávy a cigarety neviete predstaviť, dajte si medzi jedlom a kávou aspoň hodinovú pauzu. Hladinu železa ďalej znižuje hrozno, kukurica, hnedá ryža, celozrnné produkty arašidy a mliečna čokoláda. Pri nízkych hladinách železa ich vynechajte zo svojej stravy.
V rámci životosprávy nezabúdajme na pohyb na čerstvom vzduchu, prechádzky alebo aj prácu v záhrade.
2. Forma výživového doplnku – podľa čoho sa rozhodnúť
Pokiaľ úprava stravy neprinesie požadované zlepšenie, je možné siahnuť po výživových doplnkoch. Tie sú dostupné hneď v niekoľkých formách, ako sú tablety, kapsuly a roztoky. Je dôležité užívať správnu dávku pre vaše individuálne potreby, pretože dlhodobé užívanie vysokých dávok železa v krvi môže pôsobiť aj toxicky.
Sú dve základné kritéria pri rozhodovaní sa medzi výživovými doplnkami. Prvým je samotná forma. Poznáme klasické formy a lipozomálne. Odporúča sa siahnuť po lipozomálnych. Majú vyššiu vstrebateľnosť a minimalizujú výskyt nežiaducich účinkov. Nevýhodou môže byť o niečo vyššia cena, ale zato rýchlejší nástup účinku. Nemenej dôležité je zloženie výživového doplnku. Vitamíny skupiny B a C sú všeobecne vnímané ako prospešné pri anemických stavoch. Hľadajte prípravky kde sú okrem železa aj spomínané vitamíny.
3. Lieky, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie železa
Existujú lieky, ktoré môžu brániť vstrebávaniu železa. Najčastejšie vznikajú problémy pri liekoch, ktoré sa užívajú dlhodobo, napr. antacidá, čo sú lieky, ktoré znižujú množstvo žalúdočnej kyseliny alebo ju neutralizujú. Patria sem aj niektoré lieky na znižovanie hladiny cholesterolu. Pri ich dlhodobom užívaní sa môže hladina železa v krvi znížiť. Ďalšie lieky, ktoré by mohli znížiť absorpciu železa sú napr. rôzne antibiotiká, ako je napr. ciprofloxacín a penicilín. Tie sa však väčšinou užívajú krátkodobo a po ich vysadení sa môže hladina železa obnoviť. Ak máte otázky v súvislosti s interakciami liekov a železa obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
Aký je názor lekára?
Spýtali sme sa za vás pani MUDr. Jany Lázárovej Chabadovej z gynekologickej ambulancie v Rusovciach. „S nedostatkom železa sa stretávam v mojej ambulancii denne. Nedostatok železa trápi najmä tehotné a dojčiace ženy, ale aj ženy so silnou menštruáciou. Pri užívaní železa je kľúčovým faktorom efektívne a rýchle vstrebávanie a čo najšetrnejšie pôsobenie na organizmus ženy. Je všeobecne známe, že užívanie železa spôsobuje pachuť v ústach a ťažobu v žalúdku, niekedy až zvracanie. Mnohé ženy užívajúce železo sa sťažujú na zápchu. Príčinou je zväčša nevhodná forma železa, ktorá sa zle vstrebáva. Svojím pacientkam rada odporúčam lipozomálny prípravok SmartHit Ferrum. Pacientky ho veľmi dobre znášajú a hladina železa v krvi sa u prevažnej väčšiny z nich rýchlo normalizuje. Unikátny je aj vďaka obsahu vitamínov C, B6 a B12, ktoré prispievajú k tvorbe červených krviniek a podporujú vstrebávanie samotného železa.“