Na celom svete stúpajú počty ľudí s úzkostnými stavmi. Situácia sa ešte viac zhoršila po roku 2020, kedy vypukla pandémia koronavírusu. Mať stres, obavy a úzkosť je normálne, najmä vzhľadom na globálnu situáciu, no uvedomujete si, že to má vplyv aj na vašu plodnosť?
Niektoré páry otehotnejú rýchlo a bez námahy, či už to plánovali alebo nie. Sú tu však i také, ktoré musia bojovať oveľa viac, aby sa im podarilo mať svoje vytúžené bábätko. Výskumy navyše ukazujú, že jedným z rizikových faktorov je práve stres.
Stres prežívame z času na čas všetci. Ak stresové obdobie trvá len krátko, pravdepodobne to neovplyvní vašu šancu na počatie. Pokiaľ by ale trvalo príliš dlho, alebo vami nejaká udalosť veľmi silno otriasla, môže to byť dôvodom, prečo sa vám nedarí otehotnieť.
Stres a plodnosť sú prepojené
Odborníci vo všeobecnosti pripúšťajú, že stres a plodnosť sú prepojené. „Vaše telo je inteligentné, vie, že stresové obdobia nie sú dobré časy na to, aby ste mali dieťa,“ tvrdí dlhoročný výskumník neplodnosti. Je však nepravdepodobné, že by spôsobovali neplodnosť ako takú.
Stres a úzkosť ale dokážu ovplyvniť ženský cyklus, čím narúšajú schopnosť ženy otehotnieť. Štúdie na ženách podstupujúcich oplodnenie in vitro (IVF) napríklad ukázali, že stres znižuje šancu na úspešné otehotnenie. V prípade úzkosti sa zas predlžuje čas, za ktorý počnete. Ženy, ktoré mali v slinách vysoké hladiny alfa-amylázy, teda enzýmu, ktorý je presným markerom úrovne stresu, trvalo otehotnenie o 29 % dlhšie v porovnaní s tými, čo ho mali menej.
Ako začarovaný kruh
Ďalší stres môže u žien prepuknúť práve vtedy, keď uplynulo už niekoľko mesiacov, a im sa stále nepošťastilo otehotnieť. V dôsledku toho sa spustí začarovaný kruh stresu. Mnoho žien sa s týmito problémami nezdôverí ani svojej najbližšej rodine a priateľom, čím sa stávajú ešte zraniteľnejšími.
Pocity hanby, viny či nízke sebavedomie navyše prehlbujú ich beznádej, pričom tieto negatívne emócie vedú k ďalším psychickým problémom. Podľa vedcov dokonca ženy zápasiace s neplodnosťou zažívajú rovnakú úroveň depresie a úzkosti ako tie s diagnostikovanou rakovinou či srdcovými chorobami.
Zvládanie stresu môže pomôcť
Väčšina dostupných výskumov naznačuje, že úspešné zvládnutie stresu môže mať na plodnosť pozitívny vplyv. V zahraničí napríklad fungujú tzv. programy mysle a tela, u ktorých sa potvrdilo, že zvyšujú šancu na otehotnenie.
Podľa jednej štúdie až 55 % žien zapojených do tohto programu otehotnelo ľahšie, než 20 % žien, ktoré sa ho nezúčastnili. Ženy sa na takýchto sedeniach učili okrem zvládania stresu i rôzne relaxačné techniky a cítili podporu skupiny, ako aj ich partnerov, pretože ich zvyčajne absolvovali spoločne.
Jeden komentár
Veľmi ! Ja som sa po dlhšej debate s mojou gynekologičkou a neúspešných dvoch rokoch snaženia odhodlala k návšteve reprodukčnej kliniky Repromeda. Povedala som si, že buď teraz alebo nikdy. Mne pomohla veľmi pani doktorka, ktorá ma už pri prvej návšteve psychicky nakopla a prešla so mnou všetko možné od prvých vyšetrení po podrobné genetické testy a udržiavala ma stále pozitívne naladenú. Napokon sme u nich absolvovali celý IVF cyklus a podarilo sa nám otehotnieť po druhom transfere v rámci prvého cyklu, čo je pomerne rýchle 🙂 Ak máte dobrého pozitívneho lekára – veľmi to pomáha pri liečbe