Pampi (2) bola kedysi len opusteným psíkom z ulice. Dnes, vďaka sociálnym médiám, patrí medzi najznámejších štvornohých miláčikov na Slovensku. Jej majiteľ Matej Závacký vďaka influencerstvu pomáha aj iným opusteným psom.
Krátke videá s Pampi a ďalšími zvieracími členmi svorky mu priniesol úspech, ktorý ani sám nečakal. Peniaze tak investuje do starostlivosti o psy, ktoré by inak trpeli na ulici.
Pes nie je žiaden zvonček
Psov mal Matej doma odjakživa. „Kedysi to bolo tak, že pes bol na dvore, maximálne priviazaný na reťazi. Pes musel byť vonku, mal svoj priestor, svoje miesto. Už ako dieťaťu mi vŕtalo v hlave prečo to tak musí byť. Prečo nemôže byť pes plnohodnotný člen rodiny a nemať iba funkciu zvončeka na dverách. Neskôr sme si kúpili psa plemena kokeršpaniel. Mal som vtedy 15 rokov a dohodli sme sa, že bude bývať vonku. Šteniatko tam počas prvej noci tak veľmi plakalo, že mama sa uľútostila a zobrala ho dnu. Nedalo jej to a odvtedy už skákal veselo po posteli,“ spomína na svoje psie začiatky úspešný influencer.
Madam Pampi Závacká
Matej po čase spoznal svoju manželku a ihneď sa zhodli aj v spoločnej záľube. Do nového domu si zaobstarali prvého psíka, ktorý bol nechcený a týmto spôsobom ho zachránili. To aplikujú dodnes aj keď Máša už žiaľ vo veku 12 rokov zomrela. Matej ju označuje za svojho osudového psíka. Spolupracujú s útulkom v Bardejove a vo Švábovciach. „Brávam psy aj priamo od majiteľov. Naraz zvládneme približne päť psov. Ideálny stav je naša Pampi a dvaja „dočaskári“. Vtedy ich zvládam aj venčiť a na dobrej úrovni sú aj vzťahy medzi psami. Väčšinou keď je bezproblémový pes, nájde si domov do mesiaca. Horšie je to, keď má pes poruchy správania.“ V obci Zborov si ju všimol pán, ktorý práve strihal živý plot.
Malé klbko pobehovalo uprostred rušnej cesty smerujúcej na Bardejov, kde sa prepletalo pomedzi autá. Doslova ako guľka do dvoch dlaní. Pán neváhal, zavolal do útulku, a tak sa Pampi dostala k rodine Závackým. Ich rodina sa už vtedy starala o túlavé a opustené psy v dočasnej opatere. Povedali si, že jeden malý psík sa v takej veľkej svorke určite nestratí. Po dvoch mesiacoch sa síce našli záujemcovia, no po jednom dni ju vrátili. Bola totiž darčekom pre seniorku, čo sa neosvedčilo. Vtedy Matej buchol do stola a rozhodol: Pampi ostane u nás. A tak aj bolo.
Pri Máši som dospel a pri Pampi mladnem
Spomínaná Máša Pampi doslova vychovala. Mala ju pri sebe posledné dva roky života. Obidve mali na rodinu Závackách veľký vplyv. „Pri Máši som dospel a pri Pampi mladnem,“ tvrdí so smiechom Matej. Máša bola dáma a Pampi je živel. Spoločne s Matejom odštartovala aj úspech na sociálnych sieťach. „S manželkou sme mali pocit, že nám chce niečo povedať. Hneď som ju napodobnil: „Ta daj mi toten rezeň, ne?!“ Prvé video malo dvestotisíc pozretí, druhé video až šesťstotisíc a nekonečne veľa zdieľaní. Bolo to pre nás veľké prekvapenie. Videá boli v šarišskom nárečí, tak som ani nemal veľké očakávania.“ Na začiatku to bolo náročné, ale dnes už pri vyťahovaní svetiel a kamery Pampi hneď pózuje.
Sú zosúladená dvojica. Matej jej povie pozri hore a ona pozrie. Rodina Závackých donedávna žila život mimo sociálnych sietí. Manželka pána Mateja tak žije dodnes. V mladosti Matej cestoval po Európe a hral online poker. Zmenila sa legislatíva, zmena nastala aj pre pandémiu. Neskôr pracoval ako manažér. Potom zase prevádzkovali hotel pre psy. Dnes sa venuje iba Pampi a opusteným psom.
Natáčanie videí pre nich veľký skok do neznáma. „Učili sme sa spolu s Pampi za pochodu. Dnes, keď mám scénku so štyrmi psami, viem svoj hlas prepnúť podľa potreby. A snažím sa zostať autentický. Keď to u nás v obývačke vyzerá ako po výbuchu bomby, nechávam to tak, nechcem to nasilu meniť.“ Matej začal behávať už s Mášou a absolvovali spolu množstvo pretekov. Neskôr sa začala pridávať aj Pampi. Odbehli aj ultramaratón v Tatrách a chystajú sa na ďalšie.
Realizácia jedného videa je aj sedem hodín
Matej vyrastal v dvojgeneračnom dome s babkou a s dedkom s ktorými sa rozprával iba po šarišsky, preto považoval za prirodzené rozprávať tak aj vo videách.„Potreboval by som, aby deň mal aspoň 40 hodín. Ráno skoro vstaneme, ideme venčiť, potom odprevádzam syna Quida do školy, niekedy sa ku mne pridajú aj psíci z dočasnej starostlivosti. Potom ich nakŕmime a ja sadám k počítaču. Píšem scenáre, odpisujem na maily ohľadom spoluprác a ideme natáčať,“ opisuje svoj bežný deň Matej. Natočenie jedného videa zaberie aj šesť – sedem hodín. Medzitým treba ísť psov vyvenčiť a povenovať sa im. O nápady našťastie nie je núdza. Slávu okolo Pampi vníma aj syn Quido. Niekedy ich zastavia ľudia každých desať metrov.
Treba vedieť prebrať zodpovednosť
Dočasná starostlivosť o psíky je dobrovoľnícka činnosť. Útulky takýmto ľuďom poskytujú krmivo pre psy a veterinárnu starostlivosť. Závackí chcú útulky odbremeniť. Už si všetko hradia sami. Majú uzavreté zmluvy okolo reklamy s niekoľkými firmami. Pampi je z útulku, zarobí si na seba, môže preto pomáhať iným psom. Pampi má teda vážne poslanie. „Nie je problém kúpiť psa na Vianoce ako darček, keď ho kupujú rodičia s tým vedomím, že oni preberú za neho plnú zodpovednosť. Nemôžu to nechať iba na dieťa. Pes zabaví dieťa na týždeň, alebo dva a potom ho to prestane baviť na 100%. Treba si uvedomiť, že ho kupujete sebe, nie dieťaťu.“ Začiatky nebývajú jednoduché, či už ide o adopciu, alebo kúpu, šteňa, alebo dospelého psa.
Postupom času sa však situácia mení a zo spoločného života sa stáva krásny zážitok. Šancu si zaslúži aj pes, ktorý má svoje problémy – práve pri ich riešení vzniká medzi vami hlboké puto. „Keď sa niekto sťažuje na správanie svojho psa, pýtam sa, koľko času mu venuje. Väčšinou ide len o krátke prechádzky dvakrát denne. To je zásadná chyba. Ak sa rozhodneme mať psa, mali by sme byť pripravení venovať mu čas a pozornosť, ktorú potrebuje.“ Vianočné sviatky budú Závackí tráviť doma v rodinnom kruhu a zoberú si k sebe ešte zopár ďalších psíkov. Pri stole nebude chýbať ani 94 ročná stará mama, ktorá je s Pampi veľká kamoška.