V Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej prinášajú intenzifikovaný koncept – nový typ terapie therasuit, ktorý môže pacienta rýchlejšie posunúť v liečbe. Postaviť ho na vlastné nohy a docieliť, aby urobil prvé kroky. A možno aj začal chodiť…
Vchádzame do miestnosti, kde hlavným prvkom – aspoň pre laika, je klietka. V rozhovore s pani primárkou MUDr. Katarínou Recabarrenovou sa však dozvedáme, že to zďaleka nie je všetko. „Terapia therasuit je zložená z troch súčastí. Jednou je klietka, ďalšou a veľmi dôležitou je oblek, ktorý sa volá therasuit. Potom sú tu ešte pružné laná so závažím a kladkou, do ktorých sa pacient upína na spôsob takzvaného pavúka. Celý tento systém pomáha spájať niekoľko terapeutických metodík do jednej procedúry, do jedného cvičenia. Je teda komplexnejší,“ vysvetľuje pani primárka. Ako prvé sa pristavíme pri obleku – ortéze, k dispozícii tu majú šesť veľkostí. „Ten oblek má na sebe prišité úpony, aby sa mohol pripevniť k pružným lankám a funguje ako taká dynamická ortéza. Úlohou ortézy je korigovať postavenie tela alebo končatiny. Tými lankami sa potom dá nastaviť správne postavenie trupu alebo správne postavenie končatiny. Toto je podstata metódy therasuit – pacient zo správneho postavenia vykonáva pohyb. Čo je veľmi dôležité, lebo keď sa pohyb vykonáva zo zlého postavenia, je to málo efektívne, neprispieva to k liečbe,“ hovorí MUDr. Recabarrenová.
Kladky a laná posilňujú svaly
Samotné cvičenie je vždy pre pacienta postavené na mieru. Fyzioterapeut musí najprv zistiť, čo pacient potrebuje, a čo už dokáže urobiť – teda, aký pohyb zvládne. Potom sa stanoví, čo sa bude precvičovať, ktoré partie tela, ktorá oblasť. „Mnohí naši pacienti nevedia chodiť a táto metóda im v tom pomôže. Pacient sa môže v klietke zavesiť a precvičovať chôdzu,“ uvádza primárka. No to sme už takpovediac pri záverečnej fáze. Skôr než k tomu dôjde, musí pacient prejsť mnohými postupnými krokmi. Najprv cvičí na ortopedickom lôžku – stole, ktorý sa umiestni do stredu klietky, alebo môže cvičiť na žinenke, ktorá ja na zemi vo vnútri klietky. Pacient leží na lôžku a učí sa dvíhať hlavu a jednotlivé končatiny a meniť polohu tela. Vďaka systému kladiek, ktorý je upevnený v klietke, posilňuje svaly. Závažia majú rôznu hmotnosť, sú odstupňované a podľa toho, čo pacient už zvláda, sa pridáva väčšia záťaž. „Posilňovanie oslabených svalov je vlastne príprava na to, aby sa pacient mohol postaviť, a hlavne je to príprava na náš hlavný cieľ – dosiahnuť, aby pacient chodil,“ konštatuje primárka. Dodáva ešte, že terapia therasuit veľmi kladne vplýva aj na rozvoj hrubej a jemnej motoriky, čo u pacienta zlepšuje sed, pozíciu v stoji a napokon aj samotnú chôdzu pacienta.
Vymysleli to Poliaci
Metodika therasuit je určená pre neurologické diagnózy, pre pacientov s ortopedickými ochoreniami. Ako sme sa dozvedeli, terapia primárne vznikla pre pacientov s detskou mozgovou obrnou, no využíva sa aj na fyzioterapiu po operáciách, tiež ako liečebná metóda po úrazoch hlavy alebo končatín. „Therasuit môžu cvičiť dospelí pacienti aj pacienti na vozíkoch. Takže, v tom je to výhodné. Táto metóda dovoľuje na mieru ušiť vhodné cvičenie pre každého jedného pacienta zvlášť,“ hovorí MUDr. Recabarrenová. Koncept therasuit vymysleli manželia Izabela a Richard Koscielní v roku 2002. Je to poľský pár, ktorý žije v USA. Ani jeden z nich nebol lekár alebo fyzioterapeut, v rodine však mali zdravotne postihnuté dieťa. „Pacient musí túto metódu cvičiť najmenej hodinu. Na prvé počutie sa to zdá veľa, no takto bol postavený tento koncept. A v niektorých prípadoch sa dokonca odporúča až trojhodinové cvičenie. Samozrejme, tomu predchádza príprava pacienta. Je potrebné zohriať svaly, pripraviť kĺby na cvičenie. Fyzioterapeut teda najprv predcvičuje s pacientom špeciálne techniky na kĺby a svaly,“ uvádza primárka.
Pacient musí makať viacej
„Zdravý človek na to, aby sa mu zväčšili svaly, alebo aby nadobudol kondíciu, potrebuje určitú frekvenciu cvikov. Dieťa s detskou mozgovou obrnou alebo dospelý neurologický pacient potrebuje ešte viac tých cvičení ako zdravý človek. Pretože počas cvičenia sa vytvárajú nervové dráhy, nové reflexy, ktoré tie neaktívne dráhy obídu. Preto je vyšší počet cvičení pri chorých ľuďoch taký dôležitý,“ ozrejmuje MUDr. Recabarrenová. Vždy sa cvičí pod dohľadom fyzioterapeuta, ktorý pacientovi buď manuálne pomáha alebo ho aj usmerňuje, ako má správne cvičiť. Fyzioterapeut môže napríklad hádzať loptu pacientovi, čo je tiež dobré na precvičovanie svalov.V Maríne v Kováčovej ponúkajú terapiu therasuit ako doplnok liečby, pacient si ju môže osobitne vyžiadať. Procedúra nie je hradená zo zdravotného poistenia. Spomínaná jedna hodina cvičenia stojí 35 eur. Záujemcom však ponúkajú prvú úvodnú hodinu zdarma, aby si mohol vyskúšať, či mu tento typ cvičenia sedí.
Diagnózy pre therasuit
- liečba pacientov s neurologickými a ortopedickými diagnózami
- detská mozgová obrna
- vrodené vývojové chyby centrálneho nervového systému
- vrodené vývojové chyby pohybového aparátu
- rázštepy chrbtice
- hydrocefalus
- stavy po cievnych mozgových príhodách
- nádory mozgu
- kraniocerebrálna trauma
- úrazy chrbtice
Na pavúka
Pomocou ôsmich pružných popruhov v cvičebnej klietke sa odľahčí telo pacienta od gravitácie. Táto metóda uľahčuje nácvik základných pohybov v odľahčení a posilňuje stabilizačné svaly systému tela. Pacientom dáva zažiť pocit úspechu, a preto je nimi veľmi dobre prijímaná.
Viera Mašlejová
Foto: Marína Kováčová, Viačeslav Šambazov