Dnes je piatok, 17.september 2021, meniny má: Olympia
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

V New Yorku otvoria múzeum venované 11. septembru

máj 15, 2014 - 13:04
V americkom New Yorku budúci týždeň slávnostne otvoria múzeum venované obetiam teroristických útokov z 11. septembra 2001. Budova sa nachádza v centre Manhattanu neďaleko miesta, kde extrémisti nabúrali lietadlami do Svetového obchodného centra (WTC).
Foto: 
Otvorenie múzea je vyvrcholením osemročnej práce, počas ktorej zbierali artefakty súvisiace s osudmi obetí útokov. "Múzeum je miesto, kam môžete prísť a pochopiť 11. september prostredníctvom životných príbehov tých, ktorých zabili a tých, ktorí sa im snažili pomôcť," povedal v stredu médiám bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg.
 
Projekt stál celkovo až 700 miliónov dolárov (viac ako pol miliardy eur). Polovicu z tejto sumy sa podarilo vyzbierať zo súkromných zdrojov a 250-tisíc dolármi prispela aj americká federálna vláda. Múzeum slávnostne otvoria 21. mája. 
 
 
Do mrakodrapov WTC, symbolu amerického obchodu, vrazili 11. septembra 2001 dve unesené dopravné lietadlá s cestujúcimi na palube. Obe veže sa následne zrútili a v ich troskách zahynulo takmer tritisíc osôb. Tretie lietadlo nasmerovali teroristi na Pentagon a štvrté unesené lietadlo havarovalo neďaleko Pittsburghu.
 
Zdroj: SITA
Foto: Facebook

- - Inzercia - -