Veda príde do kúpeľov a výskumníci i ľudia z praxe budú ťahať za jeden povraz. Kúpele Štós a Technická univerzita v Košiciach (TUKE) sa rozhodli spolupracovať. Chcú zisťovať – laicky povedané, koľko kyslíka je v týchto klimatických kúpeľoch na východe Slovenska. A spojili sa aj v tom, aby zachránili tunajšie kultúrne dedičstvo a vytvorili priestor pre tvorbu študentov.
Skutočne vzácneho hosťa si pozvali do Štósu, keď riaditeľ kúpeľov Ján Šimko a rektor TUKE prof. Ing. Peter Mésároš podpisovali pred dvoma týždňami memorandum o spolupráci. Pri slávnostnom akte bol aj exprezident Rudolf Schuster, inak rodák z neďalekého Medzeva. Aj on podporil spoluprácu vedy a praxe, ktorá má priniesť rozvoj do kúpeľov, ale nielen tu. „Slovensko je počtom prírodných liečivých zdrojov piatou svetovou veľmocou,“ povedal exprezident Rudolf Schuster okrem iného. Technickú univerzitu ešte zastupoval aj dekan Fakulty umení TUKE doc. Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD. Ako autori hovoria, výsledky vzájomného bádania a spoločných projektov bude možné využiť pre celý východoslovensky región a aj pre celé Slovensko. „Kúpele Štós vlastnia viacero budov, väčšina z nich sú dokonca národnými kultúrnymi pamiatkami, z ktorých doteraz neboli všetky zrekonštruované. Rozhodli sme sa, že jednu z nich vyčleníme na výskum. Technická univerzita Košice ju dostane do dlhodobého užívania formou prenájmu, aby si v nej umiestnila materiálno-technické vybavenie. A budú robiť výskumnú činnosť, akú kedysi robili pod liečebným domom Helios na Štrbskom plese,“ vysvetľuje Ján Šimko.
Ožije veda
Málo je známe, ale pod slávnym Heliosom vo Vysokých Tatrách bolo kedysi detašované pracovisko Výskumného ústavu humánnej bio-klimatológie. Niekedy po roku 1990 však zaniklo. Takpovediac jeho činnosť chcú teraz znova „vzkriesiť“ v Štóse. Plánujú vytvoriť vedecké centrum, ktoré bude sledovať tunajšiu klímu, tunajší vzduch. „Chceme, aby sa merali „vzdušné vitamíny“, teda parametre čistého vzduchu v lesnatej oblasti Štósu – inými slovami látky stimulujúce dýchacie ústrojenstvo – kyslíkové anióny. Pojem vzdušné vitamíny zaviedol nemecký lekár Hugo Amelung ešte v roku 1875, keď sa začal venovať klimatickej liečbe. Všimol si totiž terapeutické účinky čistého horského vzduchu na pacientov s reumatickými a respiračnými ochoreniami. A my proste zmeriame, aký kvalitný je vzduch v Kúpeľoch Štós. A zároveň sa tu bude sledovať, či zmena klímy vplýva na množstvo spomínaných vzdušných vitamínov – kyslíkových aniónov,“ hovorí riaditeľ kúpeľov. Inými slovami budeme sa tu sledovať množstvom negatívnych ľahkých iónov v ovzduší, ktoré majú priaznivý, teda liečivý fyziologický účinok na organizmus človeka. Pre vysvetlenie, to slovné spojenie – negatívne ióny, neznamená negatívny vplyv na zdravie, práve naopak. Ide proste o chemické a fyzikálne pomenovanie.
Štós ako kaliber
V roku 2004 došlo k veľkej kalamite vo Vysokých Tatrách, veterná smršť vtedy zničila obrovský fond lesnej plochy, mnoho stromov. Kúpele Štós však takáto katastrofa nepostihla. „Tu v Štóse už 143 rokov máme liečebný les s rozlohou 22 hektárov plus liečebný park s výmerou 4,5 hektára, s dvesto päť drevinami. Každá drevina, síce v inej intenzite, produkuje vzdušné vitamíny. Výskumníci z Technickej univerzity Košice ich budú merať. A tieto informácie budeme schopní odovzdať verejnosti i ďalšej vedeckej obci. Veríme, že sa staneme ako keby etalónom, kalibrovacím miestom pre klimatickú liečbu na Slovensku,“ uvádza Šimko.
Nikto nechce á la Peking
Dodáva, že aj jeho – človeka, ktorý už päťdesiat rokov pôsobí v oblasti klimatickej liečby, zaujíma, do akej miery globálne otepľovanie môže vplývať na kvalitu klimatickej liečby. A tiež je tu ďalšia otázka – ako sa pri urbanizácii, projektovaní rodinných a obytných domov, zohľadňujú otázka kvality životného prostredia – najmä vzduchu, ktorý dýchame. „Spolu s Technickou univerzitou v Košiciach máme jeden cieľ, a to, aby sme výsledky výskumu mohli odovzdať aj ako parametre pre krajinno-ekologické plánovanie a tiež pre tvorbu územných plánov v rámci urbanizácie obytných sídiel. Tak, aby ľudia žili v dobrom životnom prostredí, aby proste boli zdraví, aby žili v zdravom prostredí, kde je najviac vzdušných vitamínov. Teda, aby sme nežili v prostredí á la Peking, v smogom zamorených mestách,“ hovorí riaditeľ kúpeľov Štós.
Presah do Maďarska
Ďalšia časť spolupráce medzi kúpeľmi v Štóse a Technickou univerzitou v Košiciach sa dotýka umenia a zároveň má presah až do Maďarska. „Spoločne s našimi južnými susedmi využijeme financie z EÚ, konkrétne z programu Interreg. Maďari za tieto peniaze obnovia rodný dom ich holywoodského režiséra Imre Pressburgera (1902 – 1988), ktorý za svoju tvorbu získal niekoľko Oscarov. A my v kúpeľoch Štós zrekonštrujeme našu niekdajšiu historickú kotolňu, na multi-výstavný priestor, modernú galériu, kde bude možné odprezentovať aj súčasné vizuálne umenie,“ uvádza Ján Šimko. Štós týmto spôsobom zachraňuje miestne kultúrne dedičstvo. Uvedená kotolňa totiž patrila v minulosti medzi najmodernejšie kotolne v bývalom Rakúsko-Uhorsku. Nebola to obyčajná kotolňa, mala aj turbínu a vyrábala elektrický prúd. Študenti Technickej univerzity v Košiciach z Fakulty umení budú môcť novo zrekonštruovanú budovu využívať aj na svoju tvorbu. Zároveň sem budú prichádzať aj študenti z maďarského Miškolca, z rovnakej fakulty. Dôjde tak k stretu dvoch kultúr, vysokoškoláci dostanú nové podnety z iného prostredia. Aj spomínaný rodný dom maďarského režiséra, ktorý stojí tiež v Miškolci, sa stane aj priestorom na prácu, tvorbu študentov oboch fakúlt s vizuálnou technikou.
Čo s telom robia vzdušné vitamíny
Dostatok ľahkých negatívnych iónov, teda aj kyslíkových aniónov, v čistom lesnom ovzduší ovplyvňuje aj serotonínový metabolizmus. Zlepšuje astmatické stavy, bronchitídy, ovplyvňuje náladu, emócie, skvalitňuje spánok, pôsobí antidepresívne, analgeticky – znižuje vnímanie bolesti, pôsobí proti sklonu k búšeniu srdca, proti vzniku srdcovej bolesti, znižuje zvýšený krvný tlak, znižuje zrážanlivosť krvi, urýchľuje hojenie rán a popálenín, pôsobí bakteriostaticky až baktericídne. Záporné ióny s vysokou pohyblivosťou majú predovšetkým priaznivý vplyv na zvýšenie imunity organizmu.
Vzdušné ióny a kognitívne funkcie
„Od zániku medzinárodne prestížneho Výskumného ústavu humánnej bioklimatológie sa na území Slovenska nepokračovalo s výskumom a inováciami v liečbe vzdušnými aniónmi. Partnerstvo v spolupráci TUKE a Kúpeľov Štós má za cieľ priniesť novú úroveň poznania v tejto oblasti. Vysoké koncentrácie negatívnych iónov sú prirodzeným prírodným potenciálom a zároveň eko systémovou službou a vytvárajú podmienky vhodné na liečenie.
Negatívne vzdušné ióny získavajú v posledných rokoch zvýšenú pozornosť v oblasti výskumu ich vplyvu na ľudské zdravie a kognitívne funkcie. Pre laikov je podstatné vedieť, že existujú vo vzduchu takzvané dobré anióny, ktorých zvýšená koncentrácia na špecifických prírodne kvalitných miestach dosahuje významne vyššie hodnoty oproti ľudským sídlam, ktoré majú dokázaný a desiatky rokov úspešne využívaný ozdravný účinok. Tieto lokality nesú pečať bioklimatických kúpeľov s klimatickými podmienkami vhodnými na liečenie,“ hovorí Bc. Peter Jariabka krajinný ekológ, urbanista a krajinár, ktorý tiež participuje na spoločnom projekte TUKE a Kúpeľov Štós.
Deti zachránili pred astmou
Za ten čas čo kúpele Štós pôsobia, sa „postarali“ o to, že 26 300 deti s diagnózou chronická bronchitída neprešlo do astmy, teda ich choroba nepostúpila do horšieho štádia.
Viera Mašlejová
Foto: Kúpele Štós