To, že mladí ľudia sú aj reálne na prvých priečkach záujmu Nitrianskeho samosprávneho kraja, dokázal minulý týždeň jeho predseda Branislav Becík. Osobne na úrade prijal Denisu Križanovú, študentku Spojenej školy – Hotelová akadémia Nitra, ktorá obsadila 3. miesto v súťaži Veľvyslanectvo mladých.
Denisa Križanová zabodovala v známej súťaži mladých talentov, ktorú organizuje časopis Slovenka a vydavateľstvo STAR production, svojím projektom Vedecké záhrady, alebo Keď nás učí príroda. Dobrý chýr o tomto jej úspechu sa dostal aj na Nitriansky samosprávny kraj. Branislav Becík tak privítal úspešnú študentku aj s jej odborným konzultantom Michalom Bilicom a nechýbala ani riaditeľka školy Bibiána Fitalová. „Som rád, že na našich stredných školách sú výnimoční študenti, ktorí dokážu reprezentovať nielen svoju školu, ale aj náš kraj. Veľmi si to cením a je našou povinnosťou pomáhať týmto nadaným ľuďom. Podporíme ich, aby sa ich myšlienky a nápady dali aj zrealizovať,“ uviedol predseda samosprávneho kraja. Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková vyzdvihla, že Denisa, rovnako ako ďalší stredoškoláci, musela svoj projekt pred porotou prezentovať v angličtine. No nielen to, v angličtine musela odpovedať aj na otázky od hodnotiteľov. V porote sú veľvyslanci z jednotlivých krajín, ktoré majú zastúpenie na Slovensku, aj zástupcovia firiem. „Tentoraz sa v rámci stredných škôl prihlásilo tridsaťtri projektov, z toho sme vybrali štrnásť. O súťaž je medzi študentmi záujem,“ uviedla Mária Reháková.
Čo záhrada, to iná veda
Čo sa vlastne skrýva za nezvyčajným názvom projektu tretiačky z hotelovej akadémie?„Projekt je zameraný na propagáciu štúdia prírodných vied prostredníctvom budovania vedeckých záhrad. Tie jednoduchým spôsobom vysvetlia prírodné javy na konkrétnych príkladoch z praxe. Ide vlastne o určitú formu popularizácie vedy a zároveň budú záhrady slúžiť aj na oddych,“ vysvetľuje Denisa Križanová. Dodáva, že by išlo o vedy ako chémia, fyzika, ekológia, matematika, geológia a geografia. „Každá záhrada by bola zameraná na inú prírodnú vedu. Prezentovali by sme tam tie najzákladnejšie otázky – napríklad, ako sa slnečná energia mení na elektrinu. V geologickej záhrade by boli rôzne kamene a deti, ale aj dospelí, by pátrali po tom, či vplývajú na náš organizmus. Chceme skrátka ukázať žiakom, že veda nie je len o poučkách,“ dokresľuje svoj projekt Denisa.
Prvá bude na škole
Nápad vytvoriť vedecké záhrady oslovil aj predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. „Tak poďme a zrealizujme tento projekt. Budem rád, keď sa to zhmotní, ja by som si to vedel predstaviť. Musíme podporovať mladých ľudí, vytvoriť im podmienky, aby rástli, aby sa rozvíjali. A my vieme mladých aj finančne podporiť. Veď, nakoniec, tie peniaze idú na dobrú vec – na budúcnosť, na mladých,“ prisľúbil Branislav Becík. Týmto návrhom prekvapil prítomných zástupcov Spojenej školy. Takýto akčný prístup zrejme nečakali, a tak riaditeľka školy spolu so školiteľom začali nahlas uvažovať, kde by prvú vedeckú záhradu mohli umiestniť. Nakoniec sa zhodli na tom, že by to skúsili v samotnom areáli školy. „Chce to však ešte „dotiahnuť“ krajinné inžinierstvo, ako by sme to zakomponovali do priestoru,“ zhodnotil Michal Bilic. „Sme veľmi radi, že vôbec sú takéto výzvy, takéto súťaže, ako je Veľvyslanectvo mladých. Pretože mladí ľudia majú úžasné nápady a takto ich vlastne môžu dostať na verejnosť. Musím povedať, že naša škola sa snaží každoročne zapájať do tejto súťaže. Tiež osobitne kvitujem, že okrem študentov sú vo Veľvyslanectve mladých aktívni aj naši pedagógovia – školitelia jednotlivých študentov. Učiteľ je tútorom a ten spoločný výsledok je potom úžasný. Dobrým príkladom je pedagóg Michal Bilic, ktorý bol Deniskiným konzultantom,“ skonštatovala riaditeľka Spojenej školy v Nitre Bibiána Fitalová.
Súťaživosť majú v krvi
Pre túto školu to však nie je prvá účasť a ani prvé „pódiové“ umiestnenie na Veľvyslanectve mladých. „Mali sme už aj prvé miesto, a to projektom QR kódy na historických pamiatkach. A musím naozaj oceniť, že nie je veľa takých súťaží, kde by sa mohli prezentovať mladí. Na margo Denisky ešte dodám, že ona súťažila na Veľvyslanectve mladých, už keď bola prváčka. Len čo prišla zo základnej školy, už si trúfla vystúpiť a prezentovať svoj projekt,“ konštatuje Michal Bilic. A keď je reč o Deniske, treba ešte povedať, že spolu so svojím spolužiakom vyhrala súťaže o cestovnom ruchu u našich susedov, a to v Ostrave a v Českých Budějoviciach. „Po skončení strednej školy chcem ísť študovať na vysokú školu geografiu, pretože čím ďalej, tým viac ma baví cestovný ruch,“ prezrádza svoje plány Denisa Križanová. Spojená škola v Nitre je zložená zo štyroch organizačných zložiek. Patrí sem Stredná priemyselná škola potravinárska, Hotelová akadémia, Stredná športová škola a Gymnázium, ktoré poskytuje bilingválne štúdium vo francúzskom jazyku. „Celkovo sa u nás študuje sedem odborov. V priemere sa každý rok hlási päťstotridsať žiakov, prijať môžeme dvesto. Už to samo osebe hovorí o úrovni školy. Napríklad naša Hotelová akadémia má tridsaťročnú tradíciu. A Stredná športová škola je jediná svojho druhu v Nitrianskom kraji,“ hovorí riaditeľka Bibiána Fitalová.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov