Semana Santa znamená po španielky svätý týždeň. Ide o obdobie Veľkej Noci, ktoré Španieli oslavujú vo veľkom štýle. Oslavy zväčša začínajú na Kvetnú nedeľu – Domingo de Ramos a končia Veľkonočnou nedeľou – Domingo de Pascua. Ak by ste sa tam nachádzali počas Veľkej noci, dávajte si pozor na hlavu. V sobotu o polnoci totiž ľudia vyhadzujú starý riad a vylievajú vodu z okien a balkónov. Tento netradičný zvyk symbolizuje vzkriesenie Krista.
A nie je jediným, ktorý vás možno v krajine prekvapí.. Najvyššie vrcholy týždňa prichádzajú v dňoch od Veľkého štvrtku po Veľký piatok až po Veľkú sobotu. Tieto dni sú venované pamiatke Poslednej večere, Ježišovmu umučeniu a smrti. Procesie, ktoré sa konajú počas týchto dní, sú veľmi dojímavé a emotívne. Veriaci vyznávajú svoju vieru a úctu k Ježišovi Kristovi, pričom niektoré procesie sú známe svojou atmosférou ticha, iné sú sprevádzané smútočnou hudbou a obrazy vyjadrujúce utrpenie.
Názorná ukážka v uliciach
Oslavy Veľkej noci sa v Španielsku datujú do 16. storočia, kedy sa katolícka cirkev rozhodla prezentovať príbeh Kristovej smrti a zmŕtvychvstania takým spôsobom, aby mu porozumel skutočne každý. Odvtedy je tento príbeh znázorňovaný prostredníctvom procesií priamo v uliciach. Vo všetkých mestách a dedinách sa organizujú procesie, ktorých sa zúčastnia desiatky, niekedy až stovky dobrovoľníkov. Dobrovoľníci procesiu nacvičujú dlho pred samotnou Veľkou nocou. Mnohým dobrovoľníkom dokonca za účasť na procesii platia. So sochou Ježiša Krista na ramenách pochodujú cez celé mesto.
Sochu Ježiša nesie 54 nosičov
Podľa katolíckej tradície je Kvetná nedeľa, známa aj ako Domingo de Ramos, dňom, keď Ježiš prišiel do Jeruzalemu. Ak ste niekedy navštívili Španielsko práve v tento deň, určite vám neunikli ľudia na uliciach, ktorí niesli vetvičky olivovníkov. Tieto vetvičky sú nesené do kostola na omšu, pretože veriaci veria, že prinášajú požehnanie. Zároveň je zvykom obliecť si prvýkrát nové oblečenie, čo symbolizuje šťastný začiatok pre zvyšok roka. Najzaujímavejšiu Kvetnú nedeľu zažijete v meste Elche.
Každoročne sa tu koná sprievod nazvaný Las Palmas, počas ktorého 54 nosičov nesie sochu Ježiša sediaceho na somárovi, ktorý symbolizuje vstup do Jeruzalema. Tento sprievod je obklopený tisícami ľudí, ktorí držia v rukách palmové listy. Ceremónia bola od roku 1997 zapísaná ako Fiesta de Interés Turístico Internacional, čo znamená, že má medzinárodný význam vo svete turizmu.
Špicatá čiapka El capirote
Odev, ktorí si obliekajú Španieli počas veľkonočných procesií pripomína odev členov Ku Klux Klanu, avšak v skutočnosti s nimi nemajú nič spoločné. Tento „kostým“ totiž pochádza z obdobia inkvizície. Odsúdení inkvizičným súdom museli nosiť tento špeciálny odev ako symbol hanby. Sevilské bratstvá prijali tieto čiapky v 17. storočí ako súčasť svojho odevu a symbol pokánia. Odtiaľ sa postupne rozšírili do celého Španielska. Čiapka je vyrobená z lepenky a zvykne sa nazývať aj „cucurucho“ ( kornútok).
V závislosti od každého prvku, ktorý tvorí táto čiapka, má iný význam. Na jednej strane jej kužeľovitý tvar odkazuje na zblíženie odsúdených s nebom. Na druhej strane, látka, ktorou je kapucňa pokrytá, je spôsob, ako zachovať identitu jej nositeľa. Ďalším základným komponentom kapucne je farba a každá má úplne iný dôvod. Tieto farby nie sú vybrané náhodne, naopak, ak sú liturgické úkony, ktorými sa slávi Veľký týždeň, zabalené do precízne starostlivej symboliky. Výber odtieňov sprevádzajúcich bratstvá a ich kroky, je tiež dôležitý: červená, vášeň a krv Kristus; čierna, v smútku za smrťou Kristovou; biela, čistota; purpur, pokánie; zelená, nádej… Každé bratstvo nosí farbu, ktorá najlepšie vyhovuje jeho zámeru, dokonca ich môže kombinovať.
Smrť pod smetiarskym autom
V meste León sa koná jedna z najkurióznejších procesií v Španielsku, a to pochovanie Genarína. Pohanský sprievod, ktorý organizuje Bratstvo nášho otca Genarína, predstavuje smrť Genara Blanca, známeho obyvateľa mesta León. Genarín bol známy svojou láskou k verejným domom, alkoholu a bohémskemu životu. Jeho život sa tragicky skončil ráno na Veľký piatok v roku 1929, keď ho zrazilo smetiarske auto, keď sa uľavoval pri mestskej hradbe.
Po jeho smrti sa skupina priateľov rozhodla pripomenúť si ho prostredníctvom hudby a poézie. Navštevovali bary, kde pili pálenku, spievali a recitovali básne o ňom. Postupne sa tak vyvinula procesia s Genarínovou sochou, ktorú každoročne nesú jeho verní fanúšikovia po meste – aj keď je to viac ako procesia, skôr veľká párty.
Tanec smrti vo Verges
Je to typická oslava západnej Európy v stredoveku, ktorá sa dostala do mesta Gerona a stala sa populárnou. Každý Zelený štvrtok sa všetci obyvatelia prezlečú do kostýmu kostlivca, aby vyšli do ulíc tancovať tanec smrti podľa rytmu kotla. Ide o jednu z najznámejších veľkonočných tradícií, ktorej pôvod sa historicky nachádza v epidémiách čierneho moru. Verges je v súčasnosti jediným miestom na svete, kde sa oslavuje táto udalosť.
Veľkonočné pochúťky alias chlieb v mlieku
Na žiadnom veľkonočnom stole nemôže chýbať dezert Torrija. Ide o vyprážaný chlieb v mlieku a vo vajíčku, posypaný škoricovým cukrom. Ak prídete do Španielska počas Veľkej noci, neváhajte a ochutnajte! Totiž, počas zvyšku roka nájsť torrijas nie je jednoduché. Ďalším typickým veľkonočným pečivom je Mona de Pascua. Symbolizuje koniec pôstu, kedy si kresťania mohli opäť dopriať aj nepôstne jedlá. S maľovanými či nemaľovanými vajíčkami sa často servíruje – podobnými, aké máme na Slovensku. Medzi veľké pochúťky patrí pečené prasiatko. Je to populárne jedlo na veľké sviatky, vrátane Veľkej noci.
Prasiatko sa zvyčajne pečie v celku a podáva sa s rôznymi prílohami, ako sú zemiaky, šalát alebo chlieb. Viete čo je Bacalao al pil-pil? Tento jednoduchý, ale chutný pokrm zahŕňa solenú tresku dusenú v olivovom oleji s cesnakom a červenými paprikami. Je to populárna rybacia pochúťka práve na Veľkú noc. A nemôžeme opomenúť ani Pestiños.Tento sladký dezert, pôvodom z južného Španielska, je vyrobený z cesta, vyprážaný v oleji a potom posypaný cukrom alebo medom. Je to jedno z najtypickejších sladkých jedál podávaných počas Veľkej noci.
Nevýhody turistu
Veľká noc v Španielsku je zážitkom, ktorý by mal každý aspoň raz v živote zažiť. Vidieť sväté procesie na vlastné oči môže byť obohacujúce, aj keď v sebe nemáte náboženské presvedčenie.
V tomto období je v celej krajine skvelá atmosféra a reštaurácie, bary a kluby v regióne sú plné. Väčšina Španielov má počas Semany Santa voľno, takže po skončení procesií sa väčšina ľudí sa ešte vyberie na pivo. V podstate vidíte úplne inú stránku Španielska a získate pohľad do jeho fascinujúcej kultúry. Predtým, než sa rozhodnete vycestovať, musíte si uvedomiť, že cena ubytovania, jedla a pitia je všeobecne vyššia počas Veľkej Noci. Je to hlavná dovolenková sezóna pre Španielov a ľudia v službách z toho prirodzene ťažia. Aj všetky turistické atrakcie praskajú vo švíkoch. Ak aj prejde cez mesto procesia, nemôžete sa len prebíjať cez jej stred, aby ste prešli cez ulicu a dostali sa do svojho obľúbeného tapas baru. Budete musieť nájsť inú cestu, alebo jednoducho trpezlivo počkať, kým všetko skončí. Nepochybne ten výlet však bude stáť za to!