Najrozporuplnejšie sú oslavy zmŕtvychvstania na Filipínach. Veľká Noc tam patrí medzi najdôležitejšie sviatky roka. Súčasťou osláv je Maleldo, teda Svätý týždeň, ktorý vrcholí drastickými obradmi na Veľký piatok. Veriacich z celého sveta fascinuje jedinečná kombinácia tradície, zbožnosti a sebatrýznenia, ktorá nemá vo svete obdobu. Najviac pozornosti priťahuje mesto San Fernando, kde sa odohrávajú najslávnejšie pašijové obrady zahŕňajúce bičovanie a ukrižovanie dobrovoľníkov. San Fernando, severne od Manily, je hlavné mesto provincie Pampanga.
Kruté sebatrápenie ako znak pokánia
Počas roka je obyčajným zaspatým kútom, kde by ste turistu hľadali márne. V období veľkonočných sviatkov však na pár dní ožije cestovným ruchom a s ním aj zopár okolitých dedín. Jediné, čo tam láka nielen turistov zo zahraničia, ale aj domácich obyvateľov v tomto období, je netradičné zobrazenie krížovej cesty. Ráno sa ulice San Fernanda naplnia veriacimi, ktorí sa dobrovoľne podrobujú fyzickému utrpeniu. Muži v kapucniach sa bičujú do krvi (tzv. flagelanti), zatiaľ čo iní nesú ťažké drevené kríže ako symbol Kristovej cesty na Golgotu. Mladíci sa bičujú po chrbte špeciálne upraveným povrazom ukončeným tenkými bambusovými paličkami.
Niektorí si nechávajú do chrbtov vpáliť ostré sklené či kovové hroty, aby znásobili svoju bolesť. Ide pritom o mladých mužov, ktorí trávia svoje dni bežne v kanceláriách či v rodinnom kruhu. Tento akt sebatýrania je považovaný za formu pokánia a duchovného očistenia. Okrem bičovania sa tieto skupiny v pravidelných intervaloch presúvajú na určené miesta, kde si na zemi vychutnávajú posledné rany od svojich rodinných príslušníkov predtým, ako pokračujú k hlavným ukrižovaniam. Veriaci, ktorí podstupujú taký bolestný rituál, sú presvedčení, že Boh vďaka ich obeti vyslyší modlitby a pomôže im samým alebo ich blízkym.

Vrchol obradu
Najznámejšie ukrižovanie sa odohráva v San Pedro Cutud, kde dobrovoľníci opakovane prežívajú Kristovo utrpenie. Vrcholí to dramatickým momentom, keď sa najodhodlanejší veriaci nechávajú pribíjať na kríž skutočnými klincami. Jeden z najznámejších „Ježišov“ Ruben Enaje, sa nechal pribiť na kríž na prašnom pahorku pampagnaskej dediny San Pedro Cutud už 34. rok po sebe. Začal s tým po tom, ako prežil pád z lešenia na vysokej budove.
Je vďačný, že ho Boh ochránil, odvtedy mu chce každoročne poďakovať. Zvedavcom odpovedá, že trvá niekoľko mesiacov, kým sa mu rany po ukrižovaní úplne zacelia. Cez dlane a nohy mu pribijú klince muži prezlečení za rímskych vojakov a jeho utrpenie sledoval zástup divákov s pripravenými kamerami a fotoaparátmi. Hoci ide o mimoriadne bolestivý akt, dobrovoľníci veria, že im toto sebazaprenie prinesie duchovné vykúpenie a požehnanie.
V minulosti sa dávali na Filipínach ukrižovať aj zahraniční návštevníci, no v roku 1987 to organizátori zakázali, keď vyšlo najavo, že istý Japonec, pribitý na kríž, bol herec, tajne filmovaný pre pornofilm.

Festivalová atmosféra v kontraste s brutalitou
Aj napriek drastickosti týchto obradov, celé podujatie pripomína skôr festival. V uliciach San Fernanda panuje veselá atmosféra, miestni predávajú suveníry a turisti s nadšením sledujú dramatické scény. Pre tých, ktorí sú citlivejší na pohľad na krv, môže byť tento zážitok značne náročný. Kvapky krvi lietajú vo vzduchu, zafarbené sú nielen ulice, ale aj šaty náhodných pozorovateľov. Ak sa rozhodnete navštíviť tento obrad, je dobré obliecť si staršie oblečenie a držať si odstup. Medzi domácimi obyvateľmi sa spomína prípad, keď sa traja bratia zaviazali, že sa dajú ukrižovať pätnásť rokov za sebou, aby Boh pomohol ich chorej matke.

Ako sa dostať do San Fernanda?
San Fernando sa nachádza približne 70 km od Manily. Najjednoduchšie sa sem dostanete autobusmi spoločnosti Victory Liner z Manily Cubao. Cesta trvá asi hodinu a stojí približne 160 pesos (2,60 €). Po príchode do San Fernanda sa môžete odviezť tricyklom alebo taxíkom k City Hall, kde sa začínajú hlavné obrady. Turisti si môžu vybaviť VIP pass, ktorý zabezpečí lepší výhľad na ukrižovanie a ochranu pred horúcim slnkom. V najsilnejšom roku bolo dvadsaťštyri záujemcov o ukrižovanie.
Napriek tomu, že pre mnohých ľudí je táto sebatrýzeň nepochopiteľná, každý rok sa na nej zúčastnia tisíce divákov z celého sveta. Svojím spôsobom trpia tiež, keď celé hodiny čakajú na sprievod v tridsaťpäťstupňových horúčavách a prachu. Majú dosť času zamyslieť sa nad svojimi skutkami a utrpením ostatných.

Postoj cirkvi a budúcnosť tradície
Na Filipínach nájdete aj iné šokujúce atrakcie, ktoré súvisia so smrťou. Napríklad Čínsky cintorín v Manile, s hrobkami obsahujúcimi toaletu, krištáľové lustre aj klimatizáciu. Pôvodne tu pochovávali tých, ktorých za španielskej koloniálnej vlády odmietli pochovať na katolíckych cintorínoch. V hrobkách sa nachádza aj splachovacie WC, kuchynka s teplou a so studenou vodou, sedenie pre pozostalých pod krištáľovým lustrom. Niektoré majú na poschodí balkón, iné záhradku na prízemí.
Hrobka je tu väčšia ako klasická domácnosť štyridsiatich percent obyvateľstva Filipín. Dnes sa viac ako osemdesiat percent z deväťdesiatich miliónov Filipíncov hlási ku katolíckej viere. Priniesli ju tam Španieli v šestnástom storočí. Misionári sa naučili domorodé jazyky a živými divadelnými predstaveniami príbehov z Biblie pomáhali Filipíncom pochopiť posolstvo kresťanstva. Toto dedičstvo tu zrejme naďalej žije a výsledkom sú krvavé rituály, spojené s extrémnymi prejavmi viery. Katolícka cirkev sa od týchto praktík dištancuje a snaží sa ich výrazne obmedziť.
Aj hlava filipínskej biskupskej konferencie arcibiskup Socrates Villages veriacich od takejto praxe odhovára: „Ak to, čo robíte, vás vedie k láske k ostatným, potom tým Boha potešíte. Ale ak chodíte na krvavé rituály len preto, aby ste sa nechali fotografovať a stali sa populárnymi, tak je to duchovná márnotratnosť,“ povedal.Podujatie však naďalej priťahuje desaťtisíce divákov a napriek odporu duchovných predstaviteľov je pre mnohých Filipíncov neoddeliteľnou súčasťou Veľkého piatku. Aj keď sa tento sviatok môže zdať kontroverzným, pre Filipíncov predstavuje hlbokú duchovnú cestu a osobné spojenie s Kristovým utrpením. Návšteva San Fernanda na Veľkú Noc je tak silným zážitkom, ktorý si budete pamätať na celý život.