Ich vzpriamené klasy kvetov na seba upozornia, aj keby nechceli. Môžete si vybrať nízke, stredné, ale aj vysoké druhy. Každý z nich pekne ozdobí vašu záhradu. Reč je o Veronikách, kvetoch, ktoré si obľúbili moderní i klasickí milovníci záhrad.
Dobre sa im darí v bežnej záhradníckej pôde, ktorá je priepustná, nevysychá veľmi a je hlinito-piesočnatá. Pôda nemusí byť ani veľmi výživná, tieto kvety nepotrebujú hnojenie. Záhradkári však radia skoro na jar dodať do pôdy trocha preosiateho kompostu. Ako stanovište preferujú slnečné miesto až mierne prítmie. Nie sú chúlostivé pokiaľ ide o mráz, vydržia dokonca až mínus 34 stupňov. Rozmnožujú sa delením trsov v jeseni, alebo skoro na jar. Ďalší spôsob je odrezkami, ktorý sa odporúča použiť na prelome jari a leta. Ich základná farba je modrá. Keď sa však o Veroniku začali zaujímať šľachtitelia, priniesli na trh aj iné farby. Napríklad fuksiovú, ružovú, fialkastú či bielu. Kvety veľmi priťahujú včele a motýle. Po odkvitnutí kvetov môžete odstrániť odkvitnuté stonky, podporíte tak nový rast a druhé kvitnutie. Na konci sezóny niektorí záhradkári robia prerezávanie, čo pomáha udržať kompaktný tvar rastliny. Chorobami netrpia, no v zle odvodnených pôdach im môžu začať hniť korene. Veroniky sú veľmi vhodné na kombinovanie s inými kvetmi. Záhradkári ich odporúčajú vysádzať k letničkám, tiež napríklad s okrasnými makmi, pakostmi, margarétami, klinčekmi, kokardami a levanduľou. Vyššie druhy dobre ladia s divozelom, echinaceou, zvončekom a nižšími druhmi tráv.
Veronika klasnatá
Najbežnejším druhom je Veronika klasnatá, respektíve používa sa aj označenie Veronica spicata. Patrí k okúzľujúcim trvalkám, ktorú zdobia na fialovo sfarbené klasy kvetov. Kvitne od júna do konca augusta. Ako prvé sa rozvíjajú spodné kvety. Zelené listy a fialové kvety vytvárajú zaujímavý kontrast. Vyžaduje slnečné stanovište, no znesie aj tieň. Vyberte jej mierne vlhkú, priepustnú pôdu. Nie je náročná na pestovanie, znesie prechodne aj vlhko, aj sucho. Dosahuje výšku 40 cm. Hodí sa do zmiešaných trvalkových záhonov. Ak sa rozhodnete pre viac kusov, odporúča sa na jeden meter štvorcový vysadiť sedem až deväť kusov.
Aj do kvetináčov
Pohrajte sa s farbami, na trhu nájdete v ponuke aj Veroniku klasnatú Rotfuchs, ktorá má fuksiovo-ružové kvety. Patrí k nízkym druhom, dorastá do výšky 30 až 40 cm. Veronika Anniversary Rose vám zase do záhonov prinesie krásnu ružovú farbu. A naružovo kvitne aj Veronika klasnatá Rosa Zwerg. Dorastá do výšky 40 cm. Veroniky sa môžu pestovať aj v nádobách alebo hrantíkoch na balkóne, či terase. Tu platí, že čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny – pomer 1:1. Po vysadení do nádoby potrebujú veľa vody.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock