Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete sa hádať konštruktívne?

marec 29, 2014 - 16:30
Plnohodnotná komunikácia medzi partnermi je jedným z najdôležitejších faktorov fungujúceho vzťahu. Hovoríte, že u vás to vyzerá vždy striedavo? Oblačno – slnečno? Je to úplne v poriadku. Hádky patria k životu, k vzťahom, i k tým najlepším.
Foto: 
Počúvajte, čo vám ten druhý hovorí.
 
„Manželstvo vám nezaručuje, že spolu budete navždy. Je to ‚len‘ kus papiera. Chce to lásku, rešpekt, dôveru, porozumenie, priateľstvo, iskru a najmä vieru vo váš vzťah, aby to vydržalo.“ Nevieme, kto je autorom tejto múdrosti, ale núti nás zamyslieť sa. Ako to naozaj je? Aký je recept na šťastný vzťah? Existuje návod, ktorý by nás mali učiť už v škole? Aby sme neskôr boli pripravení? 
Plnohodnotná komunikácia medzi partnermi je jedným z najdôležitejších faktorov fungujúceho vzťahu. Hovoríte, že u vás to vyzerá vždy striedavo? Oblačno – slnečno? Je to úplne v poriadku. Hádky patria k životu, k vzťahom, i k tým najlepším. 
Hádka môže vzťahu dokonca pomôcť. Ale iba v prípade, ak sú fakty dôležitejšie ako slová. O konštruktívnej „hádke“ medzi partnermi sme sa rozprávali s koučkou Lenkou Zelingrovou, riaditeľkou Koučink centra. 
 
 
 
1. Prečo sa hádame?
Hádky či nedorozumenia pramenia z neschopnosti komunikovať správne, aktívne počúvať, byť asertívny a empatický. Skrátka, byť v danú chvíľu na sto percent pre toho druhého prítomný a vnímavý. ,,Následne nastupuje absencia tolerancie a neadekvátne reakcie na vyslovený názor či niečo , čo ten druhý urobil. Nasleduje napríklad podráždenosť, zvýšený tón v hlase, nevhodná poznámka na partnerovu ‚inteligenciu‘ a iné komunikačné špecialitky,“ opisuje záťažové situácie koučka. Aspoň občasné hádky sa vyskytujú aj v bezproblémových vzťahoch. Zväčša za účelom vyjasnenia toho, čo obom partnerom vo vzťahu nevyhovuje. 
 
2. Sú hádky znakom dlhodobého neporozumenia? 
Nemusí to tak byť. Napríklad v pracovnom prostredí sa môžu stretnúť spolupracovníci v nevhodne zostavenom tíme. Nezastávajú rovnaké hodnoty, nerešpektujú sa, nedoceňujú či dokonca súperia o pravdu. ,,V takom prípade sa môžeme spoliehať len na vyzretosť osobností. Na ich intelektuálnu vyspelosť a tiež na emočnú inteligenciu.“ Následne v riešení hádky či konfliktu platí: Kde je vôľa, tam je aj cesta. 
 
Viac tipov nájdete v aprílovom vydaní Praktickej Slovenky!
 
Zdroj a foto: Praktická Slovenka

- - Inzercia - -