Na hlavu si dajú špeciálne okuliare a do rúk vezmú ovládače. Takto „vyzbrojení“ seniori využívajú virtuálnu realitu v Zariadení pre seniorov v Trnave už rok. Ako sa táto novinka osvedčila a v čom je jej prínos, hovoríme s riaditeľkou zariadenia Annou Menkynovou.
Čo vaši seniori najradšej a najviac sledujú cez virtuálnu realitu?
Prostredníctvom virtuálnej reality sa vedia preniesť na koncert ich obľúbenej skupiny, na dovolenku pri mori, kde majú možnosť zažiť pocit osvieženia a západ slnka. Do budúcna plánujeme rozšíriť ponuku o virtuálne výlety po našom krásnom Slovensku. Využívanie virtuálnej reality je veľmi individuálne, podľa záujmu, ale aj s ohľadom na zdravotný stav našich klientov.
Prečo ich to zaujíma, prečo to vyhľadávajú? A aké pocity z toho majú?
Máme to šťastie, že seniori sú otvorení novým možnostiam a prijímajú nové technológie s nadšením. Myslíme si, že je to aj zásluhou pravidelného SMART vzdelávania, ktoré má čestné miesto medzi našimi aktivitami. Virtuálna realita v nich vyvoláva pocity radosti, relaxácie, uvoľnenia a kultúrneho vyžitia. Taktiež pri aktivite utužujú vzájomné vzťahy, diskutujú o zážitkoch z aktivity a zdieľajú tak pozitívne emócie.
Nie je pre nich táto novinka trochu cudzia? Ako to vlastne prijímajú – keď príde senior, ktorý ide po prvýkrát vyskúšať takéto zariadenie, nie je z toho trocha nesvoj?
Zo začiatku to pre nich, samozrejme, trochu cudzie bolo. Avšak hneď po prvotnej edukácii a názornej ukážke sme sa stretli s veľkým záujmom. Pri nasadení špeciálnych okuliarov vznikne vždy veľa úsmevných situácií a veľa sa spolu nasmejeme. Po skončení s nimi vždy vedieme rozhovor o ich pocitoch a zážitkoch.
Môže mať sledovanie virtuálnej reality aj liečebné účinky? Teda, zaujímalo by ma, či sa vymysleli nejaké liečebné programy. Napríklad na liečbu alzheimera, alebo niečo iné?
Pri prvotnej myšlienke zaviesť virtuálnu realitu v našom zariadení – ako podpornú zážitkovú metódu – sme si naštudovali zahraničné vedecké štúdie. Potvrdili nám pozitívny vplyv virtuálnej reality v oblasti aktívneho starnutia. Prostredníctvom virtuálnej reality totiž dochádza k stimulácii kognitívnych funkcií, a to najmä v oblasti pamäte a učenia. Pravidelné využívanie virtuálnej reality neprispieva len k udržaniu mentálnych schopností, ale aj k udržaniu, zdokonaľovaniu alebo k rozvíjaniu motorických zručností a schopností, ako napríklad udržaniu rovnováhy či stabilizácii chôdze. Taktiež veľmi pozitívne vplýva na náladu seniorov. Dokáže vyvolať krásne emócie a spomienky. Čiže virtuálna realita veľmi efektívne funguje práve pri práci s klientmi, ktorí sú introvertnejší, nedokážu verbálne vyjadriť čo prežívajú, čo cítia.
Prečo je podľa vás dobré, keď sa seniori takto „vťahujú“ do nových technológií a neostávajú bokom?
Starnutie a staroba je súčasťou života, no nemusí byť prežívaná pasívne. U nás v zariadení je prirodzené vytvárať prostredie pre aktívne starnutie našich klientov, k čomu neodmysliteľne patria aj nové technológie. Vďaka virtuálnej realite sa môžu seniori znovu dostať na pláž, zažiť atmosféru ako na koncerte, ale tiež prechádzať sa mestom a vychutnávať si historické pamiatky, ktoré možno v minulosti navštívili alebo mali v pláne vidieť. Častokrát sa seniori až prostredníctvom virtuálnej reality dostanú k moru, alebo na návštevu do mesta, do ktorého celý život túžili ísť. Tieto zážitky majú potenciál pozitívne ovplyvniť sebavyjadrenie seniorov. Zároveň motivujú a podnecujú ich zvedavosť.
Viera Mašlejová
Foto: A. M.