Nadácia Detského kardiocentra v spolupráci so spoločnosťou Deutsche Telekom predstavila unikátny projekt COGNITY, ktorý pomáha malým kardiologickým pacientom zmierniť následky spomalenia psycho-motorického vývoja.
Ide o špeciálny tréningový plán, ktorý transformuje dieťa do virtuálnej reality a malý pacient má tak možnosť trénovať svoje psycho-motorické schopnosti formou hry.Virtuálne okuliare so špeciálnym softvérom vyvinutým na mieru pre pacientov Detského kardiocentra je možné využiť v nemocničnom prostredí a zároveň aj doma. COGNITY je prevratné riešenie na Slovensku a vôbec prvýkrát sa používa v prepojení s malými pacientmi Detského kardiocentra. Malí pacienti sa vďaka novej aplikácii a špeciálnym virtuálnym okuliarom dokážu preniesť do virtuálneho prostredia, ktoré poskytuje buď relaxáciu alebo tréning kognitívnych funkcií. Virtuálna realita vtiahne deti do nového prostredia a nechá ich vykonávať rôzne aktivity v rámci tréningu mysle. Cvičenie pamäti, skladanie objektov, hľadanie cesty, dodržiavanie postupov alebo už spomínanú relaxáciu.
Lieči aj úzkosť
„Virtuálna realita môže pomôcť znížiť úzkosť u pacientov a tiež zlepšiť kognitívne funkcie. A to je presne to, čím naše deti z vrodenými ochoreniami srdca veľakrát trpia. Sú opakovane hospitalizované, podstupujú rôzne nepríjemné zákroky, takže prechodne či dlhodobejšie trpia pocitmi úzkosti. Okrem toho, ak je vrodená srdcová chyba závažná a dieťa podstupuje zákroky, ovplyvňuje to negatívne aj jeho kognitívne funkcie,“ povedala doc. MUDr. Ľubica Kováčiková, PhD., primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra.
Spracovala vm
Foto: archív