Príďte si vychutnať jedinečné spojenie tanca, módy a hudby na exkluzívnych predstaveniach Fashion Ballet ’24! Jeho myšlienka odkazuje na odvekú spätosť tanečného umenia a módy od čias, keď módnymi ikonami boli slávne baleríny, ktoré udávali módne trendy. Tentoraz sa s choreografmi a módnymi tvorcami spojili aj hudobní skladatelia, ktorí pre tento projekt skomponovali nové skladby.
Projekt Fashion Ballet ’24 predstaví štyri pôvodné diela od dvanástich súčasných tvorcov. Choreografie pripravili Andrej Cagáň, Andrej Petrovič, Marek Grega a Nina Poláková. Kostýmy navrhli renomované dizajnérky Ida Sandor, Veronika Hložníková, Jaroslava Würll Kocanová a Petra Kovacs. Novinkou tohto ročníka je pôvodná hudba, ktorú skomponovali Roman Harvan, Vladislav Šarišský, Stanislav Palúch a Ľubica Čekovská.
Dream Out: Tanečný sen
Choreograf Andrej Cagáň spolupracoval s hudobníkom Romanom Harvanom a dizajnérkou Idou Sandor na diele “Dream Out”. Cagáň sa inšpiroval snami, pričom kostýmy od Sandor reflektujú ich neukončenosť a surrealizmus. „Mojím zámerom nebolo priniesť touto choreografiou nejaký hlboký odkaz či posolstvo. Chcem predstaviť krásu tanca a svoje vlastné videnie krásy a radosti cez tanec. Chcel by som, aby sa ľudia na chvíľku uvoľnili, vzdialili od bežného života a ponorili sa do krátkeho príbehu, prerozprávaného tanečnou rečou,“vraví o svojom diele Cagáň.
Parade: Návrat baletnej moderny
“Parade” Andreja Petroviča čerpá inšpiráciu z éry baletnej moderny. Spolupráca s hudobníkom Vladislavom Šarišským a dizajnérkou Veronikou Hložníkovou vytvára dielo, ktoré skúma dynamiku medzi individualizmom a spoluprácou. „Odkazom Parade je asi to, že individualizmus je v umení mimoriadne dôležitý, ja však verím, že našu jedinečnosť najväčšmi prejavíme v schopnosti spolupracovať,“ hovorí choreograf a dodáva, že tento princíp uplatnil aj on sám pri tvorbe tohto diela.
Gaia: Vzťah k matke Zemi
Marek Grega v choreografii “Gaia” reflektuje vzťah človeka k prírode. Hudobný doprovod Stanislava Palúcha a kostýmy Jaroslavy Würll Kocanovej zdôrazňujú ekologické posolstvo a význam ochrany prírody. „Gaia je moja výpoveď o tom, ako sa človek svojou chamtivosťou a nenásytnosťou stáva hyenou. Nehľadí na to, čo bude, keď tu už nebude on. Berie a berie, no nevracia jej nič späť. Gaia je v mojom príbehu ako zlomený kvet, ktorý už nikdy nenarastie, ak sa ľudstvo nezmení. Bojuje s človekom z posledných síl, pretože tempo chamtivého človeka je čoraz rýchlejšie. V tomto krátkom diele chcem ukázať obraz o tom, ako to môže dopadnúť v ďalekej, no možno už v blízkej budúcnosti, ak sa ľudia nezačnú správať zodpovedne,“objasňuje ideu choreografie Marek Grega.
Chvenie okamihu: Hĺbka ženského prežívania
Nina Poláková vo svojom diele “Chvenie okamihu” skúma vzťahy a ženskú dušu. Hudba Ľubice Čekovskej a kostýmy Petry Kovacs dotvárajú emotívnu a vizuálnu hĺbku tejto choreografie. Nina Poláková, slovenská primabalerína so svetovým renomé, sa vo vibrujúcom duete zamýšľa nad výzvami, ktoré život ponúka, dôležitosťou vzťahov medzi ľuďmi, ako aj vzťahu k sebe samému a odkrýva zákutia ženskej duše. Ľubica Čekovská, najoceňovanejšia slovenská skladateľka, vytvorila pre Fashion Ballet ’24emocionálne bohatú hudbu ako esenciu obrazu krehkosti vzťahu.
Fashion Ballet ’24 predstavila štyri originálne diela v premiérach 24. a 25. mája a ešte budú dve reprízy 29. a 30. mája 2024 v novej budove SND.
Vstupenky sú dostupné online na snd.sk alebo v pokladnici SND.
Foto: Ján Žilinčár