Najnovší film režiséra Jiřího Mádla už onedlho priblíži doteraz nezverejnené skutočné príbehy novinárov Československého rozhlasu, ktorí sa zapísali do dejín hrdinským odhodlaním prinášať nezávislé správy. „Podobne aj dnes mnohí novinári za svoju prácu čelia vyhrážkam a útokom,“ hovorí producentka filmu Wanda Adamík Hrycová.
Svetový deň slobody tlače, ktorý v roku 1993 vyhlásilo valné zhromaždenie OSN na 3. mája, pripomína vládam potrebu rešpektovať ich záväzok voči slobode tlače, vyzýva na obranu médií pred útokmi na ich nezávislosť a vzdáva úctu novinárom, ktorí prišli pri výkone svojho povolania o život.
Wanda Adamík Hrycová
„Dnes sme možno oveľa viac než predtým vystavení obrovským hrozbám najmä v podobe množstva dezinformácií – od covidu, cez genderovú ideológiu až po vojnu na Ukrajine. Pre mnohých ľudí je už naozaj ťažké rozlíšiť, čo je pravda a čo konšpirácia. Práca novinárov je preto nenahraditeľná. Aj o boji za ich slobodu slova hovorí náš nový film VLNY. Ukazuje na základe udalostí, ktoré sa v Československu reálne stali, aké kruté následky môže pre celú spoločnosť mať, keď nedovolíme novinárom pracovať slobodne,“ vysvetľuje Wanda Adamík Hrycová a dodáva: „VLNY vzdávajú hold všetkým novinárom, ktorí sa aj napriek osobnému riziku nebáli a neboja postaviť na stranu slobody, pravdy a demokracie. A za to im ďakujeme.“
Špionážny triler VLNY zavedie divákov do Československého rozhlasu, kde odvážna redakcia medzinárodného života, vedená Milanom Weinerom, napriek cenzúre vysiela správy z cudziny a pozdvihuje úroveň spravodajstva a publicistiky.
Jiří Mádl
„Rozhlas bol vplyvným médiom, počúvali ho všetci, bol vlastne vtedajším Facebookom či Instagramom. Napriek tomu, že bol mocenský dohľad všadeprítomný, našla sa práve tu skupina ľudí, ktorá vo chvíli jedného z ikonických momentov našej novodobej histórie preukázala odvahu čeliť obrovskému nátlaku a postavila sa armáde, čo viedlo k pamätnému vysielaniu v čase, keď už Prahou prechádzali tanky,“ ozrejmuje Jiří Mádl.
Podľa režiséra filmu sa tejto téme na pozadí invázie doteraz nikto bližšie nevenoval: „Rozhlas bol pritom jednou z najdôležitejších inštitúcií, ktorú bolo vtedy treba umlčať,“ hovorí autor filmu a herečka Táňa Pauhofová ho dopĺňa: „Tá myšlienka je trpko aktuálna aj po vyše päťdesiatich rokoch. Je to však aj film o silných a dôležitých vzťahoch, kolegialite, tíme, vízii a odvahe,“ dodáva.