Dekoratívna rastlina, ktorá kvitne aj na jeseň, „rozohrá“ vašu záhradu krásnymi tlmenými farbami. Mnohí si ju preto obľúbili.
Vres je nenáročný a odolný voči mrazom. Vyhovuje mu kyslý substrát určený na vresovisko, respektíve substrát vhodný pre rododendrony, čučoriedky, brusnice. Pôda má byť dostatočne humózna a kyslá. Vres možno pestovať aj na skalke. Najčastejším miestom, kde sa úplatní, je však záhon. Vyžaduje dostatočne svetlé a slnečné alebo polo-tienisté stanovisko, chránené pred silným vetrom. Potrebuje totiž dostatok rozptýleného svetla pre plné kvitnutie.
Stop vápniku
Vres obľubuje vyššiu vlhkosť. Voda na zalievanie by mala byť dažďová – teda mäkká alebo aspoň dobre odstáta. Kvitnúce rastliny treba pravidelne prihnojovať, najlepšie každé dva týždne, a to špeciálnym hnojivom určeným priamo na vres alebo kyslomilné druhy rastlín, ako sú azalky a rododendrony. Najdôležitejšie je, aby hnojivo neobsahovalo vápnik.
Popínavka sa dobre zahusťuje
V priebehu kvitnutia treba pravidelne odstraňovať suché kvety. Rez robíme až po odkvitnutí, čo je neskoro na jeseň. Vetvičky skrátime o dve tretiny, čím podporíme následné zahustenie. Raz za tri alebo štyri roky sa robí omladzovací rez.
Rozmnožovanie vresu je možné urobiť dvoma spôsobmi. Typické je zakoreňovanie odrezkov, čo znamená, že asi 20 cm stonky jednoducho zapichneme do pripraveného substrátu, tak aby nad zemou zostal iba jeden púčik. Druhý spôsob rozmnožovania je takzvané potápanie výhonkov. Vres je popínavá rastlina, takže výhonky môžeme ohýbať smerom do zeme a zasypať ich trochou pôdy. V priebehu jedného až dvoch rokov sa zakorenia a vďaka tomuto postupu dosiahneme rozmnoženie.
Ochrana pred škodcami a chorobami
Vres je pomerne odolný voči živočíšnym škodcom, no môžeme sa stretnúť s nepríjemnými vírusovými alebo hubovými infekciami. Rastliny najčastejšie napádajú pôdne huby. Príznaky si môžeme všimnúť takmer okamžite. Infekcia vresu sa prejavuje černením vetvičiek a hnilobou koreňových vláskov. Na listoch zakorenených rastlín sa môžu objaviť hnedé škvrny, konáriky môžu byť zakrivené a kvety meniť farbu. K infekcii dochádza predovšetkým pri veľkom kolísaní teploty a vysokej vlhkosti substrátu. Choré rastliny treba priebežne odstraňovať, inak sa huby rozšíria aj na ďalšie kríky. Ako prevencia sa osvedčili meďnaté postreky.
Je to liečivka
Málokto vie, že vres obyčajný má liečivé účinky. Mnohých prekvapí, že je súčasťou liečivých bylinných čajov. Priaznivo pôsobí na obličky, močové ústrojenstvo a na prostatu. Má tiež silné protizápalové účinky a pomáha odvádzať tekutiny z tela. Čaj z vresu obyčajného upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje spánok a pôsobí proti stresu. Na prípravu čaju používame sušenú kvetovú vňať.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock