S pribúdajúcim vekom sa belosť našich zubov mení. Farbu našich zubov udáva dentín, ktorý sa nachádza pod sklovinou. Prvé známky žltnutia dentínu sa objavujú už okolo 20. roku života, keď dochádza k postupnému opotrebovaniu skloviny a zmenám v ústnej dutine. Belosť zubov však výrazne ustupuje aj vplyvom toho, čo počas dňa konzumujeme.
Najčastejšie zafarbenie skloviny spôsobuje káva, čaj, červené víno, paradajky alebo čučoriedky ale aj mnoho iných jedál a nápojov s výraznou pigmentáciou. Súčasne na belosť výrazne vplýva aj fajčenie, či nedostatočná ústna hygiena. Ak sa k tomu pridá aj geneticky tenšia zubná sklovina a viditeľnejší dentín, v takom prípade k žiarivo bielemu úsmevu pomôže už len bielenie.

Pozor na zloženie
Prvé bielenie však nemusí byť posledné. Aj keď je bielenie zubov účinný spôsob ako dosiahnuť žiarivý úsmev, nespĺňa trvalý efekt. Mylná predstava mnohých ľudí je, že vybielené zuby zostanú navždy biele. Aj odborníci však vedia vybieliť len vrchnú tenkú vrstvu skloviny, ktorá sa po pár mesiacoch vráti k pôvodnému odtieňu. Vybielené zuby potrebujú pravidelné čistenie a dostatočnú starostlivosť, aby sa minimalizovalo hromadenie povlakov a pigmentov na povrchu zubov. V tom vám vedia pomôcť napríklad bieliace pasty.
Ak máte v obľube používanie bieliacich pást na dennej báze, mali by ste sa zamerať na ich zloženie. „Ak sa jedná o bieliacu pastu, ktorá funguje na princípe chemického odstraňovania pigmentov (napríklad molekulou PAP či enzýmom glukózo-oxidáza), nemusíte mať obavu z jej každodenného používania. Keďže zuby si umývame približne 2 minúty, tieto šetrné látky len veľmi krátko pôsobia na povrchu skloviny aby spôsobili škodu na tvrdých zubných tkanivách,“ vysvetľuje študentka zubného lekárstva Adriana Ryzeková.

Siahnite po slovenskej kvalite
Na výrobu zubných pást, ktoré bielia zubnú sklovinu prirodzeným a šetrným spôsobom sa špecializuje aj slovenská značka biela perla®. Ich transparentné RDA, enzymatická receptúra, netradičné príchute, bylinné extrakty a overené aktívne látky držia zuby v kondícii a bezpečne ich bielia. Medzi obľúbené bieliace pasty patrí napríklad :crystal white s obsahom kryštálikov perlete, ktoré svojím leštiacim účinkom odstraňujú nánosy a na zuboch zanechávajú efektný lesk. Pasta svojim zložením zabezpečuje komplexnú ochranu ústnej dutiny s efektom žiarivého úsmevu. Aktívna bieliaca látka PAP nedráždi ďasná a je vhodná aj pre ľudí s citlivými zubami. Dusičnan draselný vplýva na zníženie citlivosti zubných krčkov a enzým glukózo-oxidáza pomáha vytvárať prirodzenú ústnu mikroflóru. Prítomný fluorid zuby chráni pred vznikom zubného kazu, mäta a eukalyptus zas zabezpečia antibakteriálne účinky a udržia dych dlhodobo svieži.
Pri výbere bieliacej pasty by ste nemali zabúdať aj na stupeň RDA (index abrazivity), ktoré je prítomné aj v paste :crystal white. „Neodporúčam žiadne produkty s vysokým RDA (index abrazivity)., ktoré fungujú na princípe mechanického odstránenia pigmentov. Ich častým a nesprávnym používaním si môžete zničiť sklovinu, čo vedie k permanentnej citlivosti zubov a v konečnom dôsledku k žltším zubom, než ste mali predtým. Ak si chcete pigment zo skloviny odstrániť mechanicky, tak ideálne rukami profesionálna,“ dodáva Ryzeková.
Bieliace pasty šetrné k zubom nájdete vo vybraných drogériách, lekárňach a na http://bielaperla.sk/.