Veľká česká legenda, respektíve v tom čase československá – filmový herec, nezameniteľný komik – Vlasta Burian, no aj náš básnik a spisovateľ Ladislav Novomestský merali ďalekú cestu do Kúpeľov Štós, aby sa tu v ústraní a obklopení lesmi mohli liečiť.
Dnešným jazykom by sme povedali, že si prišli „dobiť baterky“, liečiť vyhorenie. Laco Novomestský mal okrem toho aj problémy s dýchaním. Obaja umelci – a neboli jediní, využili malebnosť tunajšej krajiny, ktorá skrytá pred civilizáciou je doslova oázou, miestom, kde človek znova pookreje, nájde vyhasnutú inšpiráciu, naberie energiu a začne opäť tvoriť.
To, že to ozaj funguje, dokazuje Novomestský. V Kúpeľoch Štós – liečil sa tu v roku 1935, napísal báseň Pod jedľou, ktorá je súčasťou zbierky Otvorené okná a básnik za ňu získal celoslovenské ocenenie. Pripomeňme, že Novomestskýpatril k predstaviteľom ľavicovej avantgardy v medzivojnovom období a bol najlepším básnikom skupiny DAV, ako i celej modernej slovenskej poézie.
K tým iným umeleckým osobnostiam, ktorým pomohli Kúpele Štós, patrí aj sochár Vojtech Löffler – v Kúpeľoch Štós má umiestnené svoje dielo – sochu vysokú 2,2 metra s názvom Fontána. Löffler sa narodil v Košiciach v roku 1906, teda ešte za Rakúsko-Uhorska. Celkovo vytvoril vyše dvadsať sôch, zomrel v roku 1990. V Košiciach ho volali Béla báči a v súčasnosti patrí k slávnym rodákom. Na košickej výtvarnej scéne pôsobil približne od polovice tridsiatych rokov dvadsiateho storočia. Patril k prvým a nemnohým východoslovenským sochárom svojej doby. Dnes má v Košiciach aj múzeum.
Emócie vplývajú aj na fyzično
Moderné Kúpele Štós nadviazali na niekdajšiu tradíciu – kurírovanie prepracovaných, „vyhorených“ tvorcov, s tým, že dnes túto terapiu podstupujú aj takpovediac „obyčajní“ ľudia. A do liečebného programu okrem tunajšej prírody začlenili aj nové prvky, nové metódy. Jednou z nich je arteterapia. „Robíme ju u nás štvrtý rok. Ako je známe arteterapia je liečba umením a je to úplne ideálny prostriedok na to, aby sme v ľuďoch vyvolali emócie.Prečo emócie – pretože aktuálne duševné naladenie jeveľmi dôležité pri liečbe samotných fyzických ťažkostí,“ hovorí Monika Kapitančiková, lektorka, ktorá má v Kúpeľoch Štós na starosti arteterapiu, a ktorá je aj sama maliarka. Ako dodáva, arteterapia je spojenie psychológie a umenia a učí ľudí uvoľniť sa.
„Arteterapiu u nás absolvovalo za ten čas veľké množstvo ľudí a máme pozitívne ohlasy na tento druh relaxácie, terapie,“ vraví lektorka.Arteterapiu robia väčšinou v skupine, no je možné dohodnúť si aj individuálnu arteterapiu. „Pred samotnou „hodinou“ arteterapie si naši pacienti najprv zatancujú, rozhýbu sa. Samozrejme, v uznanom klimatickom kúpeľnom parku vhodnom na liečenie s množstvom kyslíkových aniónov, čo podporí kreativitu. Je to výborná kombinácia – tanec nás uvoľní a oveľa ľahšie potom prichádzajú maľovať,“ vysvetľuje Monika Kapitančiková.
Aj bez talentu
Mnohí pacienti majú obavy podstúpiť arteterapiu, alebo ju aspoň vyskúšať. Zdôvodňujú to tým, že nevedia kresliť, že nemajú talent, a že naposledy maľovali na základnej škole, a aj to nedopadlo dobre. Monika Kapitančiková však všetkých upokojuje – varteterapiinie je dôležité, ako výsledný obraz vyzerá. „Dôležitý je samotný proces tvorby, a to, že na papier dáte svoje emócie,“ konštatuje.No, ako dodáva, stretávajú sa aj s vyslovene talentovanými pacientmi.
„A tak u nás vznikajú nádherné diela, ktoré máme vystavené v Liečebnom domeKomporday v ateliéri. Máme v pláne ajostatné liečebné domy vyzdobiť dielami pacientov a klientov Kúpeľov Štós,“ ozrejmuje Monika Kapitančiková.Kúpele Štós všeobecne žijú umením, ako sme vyššie spomínali, sú tu krásne diela od Vojtecha Löfflera, pričom neskôr tu pribudla aj jeho busta. Umenie je pridanou hodnotou kúpeľov. Rozhodli sa tu usporadúvať dokonca každoročne Medzinárodný plenér výtvarného umenia, nových médií a fotografie. Tento rok organizujú 3. ročník maľovania vo voľnej prírode. Plenér je výnimočný tým, že spolu s akademickými maliarmi a umelcami zo Slovenska i zahraničia tvoria súčasne na jednom mieste aj pacienti. Vzniká tak jedinečná atmosféra, kedy profesionálni umelci povzbudzujú v tvorbe tunajších pacientov.
Aké sú prínosy arteterapie?
- Zlepšíme si svoju psychickú pohodu a kondíciu. Ak nie sme vo svojej koži, alebo máme trápenie, tak pomocou výtvarného vyjadrenia opäť nájdeme pokoj, radosť a stabilitu.
- Dobijeme sa pozitívnou energiou aj emóciami. Arteterapia dokáže pomôcť preklenúť ťažké obdobia, kedy prežívame úzkosť a vyhorenie.
- Odbúravame stres. Stres je podľa mnohých odborníkov tichý zabijak. Nepriaznivo pôsobí ako na psychiku, tak na naše telo a celkové zdravie. Pomocou arteterapie sa ho dokážeme zbaviť. Pri akejkoľvek tvorbe na stres úplne zabudneme. Liečime rany tela, duše i ducha a budujeme svoju sebadôveru, sebalásku.
- Trénujeme mozog. Kreatívna činnosť je pre mozog dôležitá. Rozvíja ho a udržuje v dobrej kondícii. Navyše ňou trénujete aj jemnú motoriku, ktorá taktiež stimuluje mozgové závity.
- Zlepšujeme komunikačné schopnosti. Hovoríme o svojich obrazoch, čo tam vidíme, a aký význam to pre nás má. Hovoríme o sebe, púšťame emócie von, a to pozitívne, či negatívne. Hovoríme o sebe a svojich pocitoch aj s druhými ľuďmi.
- Získavame pocit uvoľnenia a slobody. Zbavujeme sa strachu, ťažoby aj starostí. Po arteterapii pacienti odchádzajú oddýchnutí, usmievaví, skoro všetci aj hrdí na to čo vytvorili .
- Rozširujeme svoju trpezlivosť.
Viera Mašlejová
Foto: Kúpele Štós