Kúpele Číž boli historicky známe tým, že sa tam liečili deti. Číž patril medzi jedno z mála zariadení na Slovensku, ktoré sa venovalo detským pacientom. Vedenie kúpeľov sa preto rozhodlo nadviazať na túto tradíciu.
Manažment i lekári však dobre vedeli, že detský pacient je netypický. Nestačí mu povedať ako dospelému človeku: „Choď do kúpeľov, to ti pomôže v liečbe.“ Deťom treba ponúknuť aj niečo, čo ich priláka a zaujme. A v kúpeľoch na juhu Slovenska na to prišli. Kúpili zopár koníkov a vycvičili ich na hipoterapiu. Teda špeciálnu liečbu, ktorá využíva tú povestnú „mágiu“ statného zvieraťa. Teraz vidia, že „stávka“ na koníky sa im vyplatila. „U detí je hipoterapia veľmi obľúbená. A to nielen preto, že sú s koníkmi. To štvornohé zviera okrem toho, že posilňuje svalstvo, posilňuje u detí aj sebavedomie. Koník vie deťom aj psychicky navodiť lepší stav. Keď sedíte na päťstokilovom tátošovi, získavate celkom nové vnímanie,“ hovorí riaditeľ kúpeľov Michal Fajin.
Džokej vo výslužbe
Po odbornej stránke sa na hipoterapiu dobre pripravili. Správnosť a bezpečnosť tejto liečby garantujú vyškolení fyzioterapeuti, lekári a „koniar“, ktorý srdcom a dušou žije pre obdivované zvieratá už dlhé roky. Pišta, teda Štefan Buša, je niekdajší džokej. Jazdil prvú ligu v Maďarsku a zúčastňoval sa aj na medzinárodných jazdeckých pretekoch. Kone ho poslúchajú na slovo, stačí, že na ne pozrie. Práve on trénuje koníky na hipoterapiu. „Takmer každý kôň sa dá vycvičiť na hipoterapiu. Vyberáme však tých pokojnejších, takých, čo sa neboja človeka. Máme lipicana Maka a slovenské plnokrvníky,“ hovorí pán Štefan. Keď prídu do kúpeľov deti, bývalý džokej vodí koňa za uzdu, dáva mu pokyny, kedy má zastaviť, kedy spraviť povestné kolečko. Deti i tínedžeri sú teda v dobrých rukách. Pozorné oko džokeja vie zhodnotiť každú situáciu.
Indián uvoľní stavce
O samotné cvičenie na chrbte koňa sa potom starajú fyzioterapeutky. „Keď dieťa príde prvýkrát ku koníkovi, najprv ho hladká – zoznamuje sa s ním. Ide o to, aby uňho opadol strach zo zvieraťa. Takmer každé dieťa sa s koníkmi spriatelí. A na prvých hodinách ešte nasadne na nášho Maka a spraví sed,“ to už vysvetľuje Klaudia, ktorá absolvovala kurz hipoterapie pre fyzioterapeutov. Na ďalšej hodine začínajú deti vykonávať jednoduché cviky – napríklad pózu, pri ktorej musí malý pacient stiahnuť brucho a stláčať k sebe lopatky. Týmto na prvý pohľad jednoduchým cvikom posilňuje chrbtové a brušné svaly. „Potom pridávame náročnejšie cviky – napríklad môže rozpažiť ruky a vôbec sa nedrží sedla. Tento cvik výborne posilňuje chrbtové svaly. Alebo zaujme pózu takzvaného „indiána“, keď leží priečne – bruchom dole, na chrbte koňa. Pri tomto cviku sa uvoľňuje oblasť krížov, uvoľnia sa stavce a bolesť mizne,“ vysvetľuje Klaudia.
Krytá jazdiareň
Jedna liečebná kúra hipoterapie, počas ktorej cvičí malý pacient na koni, trvá pätnásť minút. Fyzioterapeut kráča vedľa zvieraťa a ukazuje, aké cviky má robiť dieťa. Počas trojtýždňového pobytu absolvujú deti v kúpeľoch hipoterapiu trikrát do týždňa. „Hipoterapia je určená pre deti, ktoré majú skoliózu, teda zakrivenú chrbticu, pre deti s detskou mozgovou obrnou a so sklerózou multiplex. Tiež pre malých pacientov, ktorí majú diagnostikovanú hypotómiu svalstva, čiže oslabené svalstvo a pre tie, čo majú celkovo oslabené svalstvo,“ uvádza fyzioterapeutka. „Ako jediné kúpele na Slovensku sme postavili krytú jazdiareň pre hipoterapiu. Je to veľmi výhodné, pretože cvičiť sa dá za každého počasia. A aj v lete je pre kone lepšie, keď ich neobťažujú dotieravé muchy. Samozrejme, bolo to finančne nákladné a aj prevádzka jazdiarne si pýta peniaze. Pomáhame si však dvomi percentami z daní,“ objasňuje riaditeľ kúpeľov.
Kone sú ako magnet
„Zistili sme, že deti sa nám do kúpeľov vracajú pre hipoterapiu. Máme veľa pacientov, čo po roku prídu znova, pretože kontakt s koňom a jazda na tomto zvierati sa im veľmi zapáčili,“ vysvetľuje ďalej Michal Fajin. Kúpele Číž v súčasnosti liečia deti bez sprievodu rodičov len počas letných prázdnin, nakoľko nedisponujú pedagógom, ktorý by sa školopovinným deťom venoval. Detskí pacienti sem však môžu prísť v sprievode rodičov aj počas školského roka. Dospeláci sa potom venujú výučbe svojich ratolestí. No a pokiaľ ide o dospelých, tí si tu môžu vychutnať klasické jazdenie na koni. Jednoducho nasadnú do sedla a môžu sa prejsť po okolí. Túto možnosť môže využiť ktorýkoľvek kúpeľný hosť.
Jódový kúpeľ
Samozrejme, okrem hipoterapie absolvujú deti v kúpeľoch aj tradičnú kúpeľnú liečbu. Keďže sme v Kúpeľoch Číž, musíme upozorniť najmä na tunajšiu vodu. Tá je známa vysokým obsahom jódu a brómu. Uvádzajú to aj v samotnom názve Prírodné jódové kúpele Číž. Detskí pacienti z unikátneho zloženia vody profitujú v kúpeľnej procedúre. Niekoľko minút si posedia či poležia vo vani, ktorá je napustená liečivou minerálnou vodou. Voda je pritom taká „silná“, že ju musia riediť s obyčajnou vodou z vodovodu. Jód pôsobí liečivo na pohybový aparát. Deti absolvujú vaňový kúpeľ štyrikrát do týždňa. Jód sa do tela vstrebáva cez kožu. Pôsobí na štruktúry cievnej steny. Rozširuje ich, zlepšuje prekrvenie, napomáha hojeniu rán, pôsobí protizápalovo, spomaľuje degeneratívne procesy chrbtice a kĺbov. Má tiež antiseptický a dezinfekčný účinok.
TIP:
Práve teraz je ten správny čas poslať návrh na kúpeľnú liečbu pre vaše dieťa do Prírodných jódových kúpeľov Číž.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov