Mnohí z nás sú presvedčení o tom, že ak majú normálnu telesnú hmotnosť, vysoký cholesterol sa ich netýka. Toto tvrdenie je pritom mýtus.
Problém vysokého cholesterolu v skutočnosti pozná široká škála ľudí všetkých vekových kategórií, hmotností a životných štýlov. Samozrejme, rovnako ako pri iných zdravotných komplikáciách, aj pri vysokom cholesterole existujú faktory, ktoré vieme ovplyvniť my sami.
Pozrime sa spolu na to, čo to cholesterol vlastne je, prečo sa u niekoho jeho hladina zvýši a ako si vieme pomôcť, aby sme na tom boli čo najlepšie.
Čo to vlastne je
Cholesterol ako taký ani zďaleka nie je negatívna záležitosť. Naše telo ho potrebuje rovnako ako potrebuje mnohé iné faktory, aby mohlo normálne fungovať a udržať sa v rovnováhe. Zjednodušene povedané, ide o látku, ktorá pomáha telu spracovávať tuky, je nevyhnutný pri tvorbe hormónov, žlčových kyselín, ale aj vitamínu D. Cholesterol je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela a predstavuje základ všetkých bunkových membrán. Bohato zastúpený je v nervovom systéme, v mozgu, v myelínových obalochnervov, nachádzame ho tiež v pečeni aobličkách. Problém nastáva, keď sa cholesterol vymkne spod kontroly a priradí sa k nemu prídavné meno “vysoký“. Aké sú dôvody takéhoto zvratu?
Pozor na stres
Žijeme v dobe, kedy máme stresu skutočne neúrekom a ako už vieme, ak je ho príliš veľa, negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav. Svoje dokáže stres spraviť aj pri negatívnom vplyve na hladinu cholesterolu v krvi, funguje tu totiž jednoduchá rovnica- pokiaľ trpíte veľkým alebo dlhodobým, chronickým stresom, tak zákonite máte zvýšenú hladinu cholesterolu. Dôvodom je fakt, že vysoká tvorba hormónov v nadobličkách súvisí so stresom a na tvorbu týchto stresových hormónov telo jednoducho potrebuje viac cholesterolu. Čím viac hormónov telo vyprodukuje, tým viac musí vyprodukovať cholesterolu. Je preto bežným javom, že ľudia, ktorí pociťujú dlhodobý stres a liečia sa antidepresívami, majú veľmi často vysokú hladinu cholesterolu, napriek tomu, že sú štíhli.
Cholesterol a cukor
Nebojte sa, nejdeme vám radiť, aby ste úplne prestali jesť cukor, tak to nefunguje. Vonkajším zdrojom cholesterolu je potrava, telo si z nej vytvára 20–40 % celkového cholesterolu. Najviac je obsiahnutý v živočíšnych tukoch, údeninách, vnútornostiach, vaječnom žĺtku a tučných mliečnych výrobkoch. Vnútorný zdroj cholesterolu, teda 60–80 %, pochádza z produkcie vlastného, endogénneho cholesterolu, ktorá prebieha najmä prostredníctvom pečene, čriev a nadobličiek. Zo svojej pozície sa viete určite vyvarovať spracovaným potravinám a skrytému cukru v nich obsiahnutom.
Hodnota, ktorú chceme docieliť
Hodnota 5 mmol/l je udávaná ako ideálna celková hladina cholesterolu v krvi. Zvýšené riziko sa uvádza pri celkovej hladine 5,1 – 6,5 mmol/l. Cholesterol sa delí na tzv. dobrý HDL a zlý LDL. Ich pomer v celkovej hladine je tiež dôležitý. Stavte na prirodzenú stravu, pravidelný pohyb, zníženie stresu a svojmu telu určite ulahodíte- chuťou i zdravím.