Zatiaľ čo dôsledky nedostatku spánku na hmotnosť, duševné zdravie a imunitu sú dobre známe, účinky nedostatočného spánku na pokožku a krásu sú známe menej. Existuje niekoľko vedecky podložených výhod kvalitného spánku, ktoré sa odzrkadlia aj na našom zovňajšku.
Naša pokožka využíva spánok na samoliečbu, a keď ho nemáme dostatok, náš vzhľad je toho odrazom.
Ako môže zlý spánok ovplyvniť vzhľad?
- Menej vrások
Počas spánku sa vďaka zvýšenému prietoku krvi naša pokožka začína obnovovať a produkovať nový kolagén. Je to súčasť procesu obnovy, čím zabraňujeme ochabnutiu, starnutiu a vráskam. Čím viac kolagénu pokožka počas spánku vyprodukuje, tým je menej pravdepodobné, že sa nám vrásky vytvoria.
TIP: Zvážte nákup vankúša z pamäťovej peny. Pružnosť peny sa prispôsobí vašej tvári a nebude tak stláčať pokožku, čím zabránime jej krčeniu počas spánku.
- Odpuchnuté oči
Po nedostatočnom spánku sa zväčša prebúdzame s opuchnutými viečkami a tmavými kruhmi pod očami. Keď sme už vyčerpali všetky krémy na trhu bez akýchkoľvek výsledkov, pozrime sa bližšie na naše spánkové návyky. Dospelý človek by mal spať 6 až 8 hodín. Ak si zaužívame chodiť spať a vstávať v rovnakom čase, náš organizmus si na tento systém navykne a postupne ho začne akceptovať aj bez použitia budíka.
TIP: Skúste spať na chrbte s niekoľkými vankúšmi pod hlavou. Toto zvýšenie zlepší prietok krvi a pomôže zabrániť hromadeniu krvi pod očami.
- Zdravšia pokožka
Naša pokožka využíva čas počas spánku na to, aby sa vyliečila z environmentálnych stresov, ktorým bola vystavená počas dňa. Keď vstúpime do hlbokého spánku, naše telo prejde do regeneračného režimu a produkuje rastové hormóny. Tie vytvárajú nové bunky, ktoré pomáhajú liečiť našu pokožku pred akýmkoľvek poškodením.
Nedostatok spánku môže zabrániť tomu, aby sa naša pokožka úplne zotavila z poškodenia slnkom a môže zvýšiť závažnosť existujúcich kožných ochorení. Dobrou správou však je, že naša pokožka sa dokáže veľmi rýchlo zotaviť s niekoľkými po sebe idúcimi nocami dobrého spánku. Správny spánok tiež podporuje zdravé prekrvenie pokožky, čo má za následok rovnomernejší tón pleti, keď sa zobudíme.
TIP: Počas dňa vypite dostatok vody, aby dobehla vaša pokožka dostatok hydratácie, ktorú zamešká v spánku. Tesne pred spaním sa piť neodporúča, pokojný spánok by vám totiž mohlo narušiť nutkanie na toaletu.
- Chudnutie
Obmedzený spánok je predpokladom zvýšenia hladiny ghrelínu v našom tele. Ghrelín – tiež známy ako „hormón hladu“, je hormón, ktorý stimuluje chuť do jedla, podporuje ukladanie tuku a môže spôsobiť, že budete jesť viac. Spánok je dôležitým regulátorom vášho metabolizmu a telesnej hmotnosti a zlý spánok môže brzdiť odbúravanie tuku, takže je pre nás ťažšie schudnúť.
TIP: Pred spaním jedzte ľahko a zdravo. Konzumácia ťažkých jedál pred spaním môže podporiť priberanie. Medzi potraviny, ktoré si pred spánkom môžete dopriať patrí grep, mrkva a čučoriedky.
- Menej stresu
Stres a nedostatok spánku idú ruka v ruke. Nekvalitný spánok môže viesť k zvýšeným stresovým hormónom a hormonálnej nerovnováhe. Dosiahnutie spomínaných šesť až ôsem hodín nerušeného spánku, ktoré naše telo potrebuje, môže viesť k tomu, že sa zobudíme bez stresu a vybalansovane.
TIP: Vyčistite si obliečku na vankúš aspoň raz týždenne, aby ste ju zbavili akýchkoľvek baktérií a pozostatkov mejkapu. Pokvapkajte si ju pred spaním olejčekom z materinej dúšky alebo levandule, pôsobia na nás antistresovo.
- Dobrá nálada
Nedostatok spánku mení našu náladu. Ráno sa máme cítiť nabití energiou, nie unavene a omámene. Náš deň sa tak zrazu zdá ťažší a úlohy na našom tanieri sa pôsobia ako nekonečné a nesplniteľné. Nespavosť môže tiež ovplyvniť naše sociálne interakcie. Okrem toho čelíme 10-krát vyššej pravdepodobnosti klinickej depresie. Dá sa povedať, že čím lepšie spíme, tým budeme šťastnejší.
TIP: Cvičte jogu alebo strečing pred spaním, aby ste sa po dlhom dni uvoľnili.
Ak ste jedným z mnohých, ktorí bojujú s nespavosťou, skúste začleniť niektoré z nižšie uvedených tipov do svojej nočnej rutiny, aby ste si precvičili lepšiu spánkovú hygienu.
Desatoro spánkovej hygieny:
- Zaužívajte si rovnaký čas vstávania aj zaspávania
- Pred spaním odstráňte z pleti mejkap, aby ste ju pripravili na vyplavovanie toxínov
- Časté čistenie posteľnej bielizne znižuje tvorbu akné
- Nepite pred spaním vodu, aby vám spánok neprerušila potreba na toaletu
- Žiadne chipsy pred spaním – slané jedlo pred spaním prispieva k vzniku vačkov pod očami
- Zainvestujte do pohodlného matracu pre zdravý spánok
- Nepozerajte do telefónu – modré svetlo náš organizmus umelo prebúdza
- Postarajte sa o dokonalú tmu v miestnosti
- Wifi by nemala byť umiestnená v spálni
- Spite pri otvorenom okne, čím väčšia zima je v miestnosti, tým hlbší bude váš spánok
Výskumy ukázali vplyv spánku na:
- Atraktivitu
Známa štúdia zistila, že nedostatok spánku súvisí so zníženou príťažlivosťou. Účastníci hodnotili fotografie ľudí, ktorí mali za sebou noc s nedostatočným spánkom. Výsledky ukázali, že účastníci mali menšiu pravdepodobnosť, že sa budú chcieť stýkať s tými, ktorí vyzerali unavene, pretože boli vnímaní ako menej atraktívni.
- Starnutie
Ďalšia štúdia skúmala účinky kvality spánku na starnutie pokožky. Zistilo sa, že zlá kvalita spánku urýchľuje prirodzené starnutie. To zahŕňa jemné vrásky, zníženú elasticitu pokožky a nerovnomernú pigmentáciu. Nedostatok spánku tiež bráni schopnosti pokožky zotaviť sa zo slnečného žiarenia, výsledkom čoho je opäť viac vrások.
- Sebaúctu
Rovnaká štúdia Case Western Reserve University zistila, že tí, ktorí pravidelne trpeli zlým spánkom, boli nespokojnejší so svojím fyzickým vzhľadom ako dobrí spáči. Keď sa zobudíte z úplného nočného odpočinku, je pravdepodobnejšie, že sa budete cítiť lepšie ako niekto, kto spal iba dve hodiny.