Deväť z desiatich študentov nerozumie základným finančným pojmom a nevie efektívne hospodáriť s financiami. Veľvyslanectvo mladých – projekt spoločnosti STAR production, sa rozhodlo, že to zmení.
Zorganizovalo v poradí už druhý workshop – Finančná gramotnosť pre mladých. Odborníci zo spoločnosti –SWELL Financial Group Ing. Jana Valkučáková, MBA, a Branislav Stanček vzdelávali tento raz študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a hlavnou témou boli úvery na bývanie. Vyriešiť bývanie je veľmi dôležité, a aj keď medici sa týmto problém ešte akútne nemusia zaoberať, predsa len sa im zídu základné informácie o hypotékach. Študenti dostali akési rýchle prierezové informácie, čo všetko ich čaká, ak požiadajú o hypotéku a tiež rady, na čo si dať pozor. Medici sa dozvedeli napríklad aj to, ako si ich banka musí „preklepnúť“ a, že je dôležité šetriť. No, nehovorilo sa len o úveroch na bývanie. Branislav Stanček v skratke prešiel aj ďalšie témy – napríklad kryptomeny – bitcoin, investovanie, inflácia. „Tieto workshopy vychádzajú zo stratégie našej firmy a sme veľmi radi, že sme mohli byť zaangažovaní do projektu Veľvyslanectvo mladých. My sami totiž vidíme, že je veľmi potrebné vzdelávať mladých ľudí vo finančnej gramotnosti. Keď človek má určité vedomosti ako pracovať s peniazmi, dokáže vyhodnotiť informácie správne. Dokáže pre seba získať to, čo potrebuje a nedostal do zbytočných finančných problémov. Chceme preto pracovať s mladými ľuďmi -informovať ich o teórii a, samozrejme, ukázať im teóriu v praxi,“ povedal Branislav Stanček, zo spoločnosť Swell.
Širšie vzdelanie je užitočné
Workshop mal ohlas aj medzi mladými poslucháčmi v aule. „Určite má význam robiť takéto prednášky pre poslucháčov medicíny. Najmä preto, lebo na medicíne je veľmi veľa učenia a, samozrejme štúdium je zamerané jedným smerom. Preto, keď človek má šancu vidieť do budúcnosti aj tými ostatnými smermi, je to užitočné a aj dôležité. Širšie vzdelanie hlavne vo veciach, ktoré určite budeme riešiť, je pre študentov dôležité,“ uviedol Ivan Fuljer, ktorý si už po štúdiu medicíny robí doktorát a aktuálne je v prvom ročníku. Ako študent medicíny bol aj účastníkom Veľvyslanectva mladých v predchádzajúcich rokoch. Projekt, kde dostávajú príležitosť mladí ľudia – študenti vysokej alebo strednej školy, pripraviť projekty na sociálne, environmentálne, spoločenské, kultúrno-spoločenské, či ekonomické témy, oceňuje. „Určite Veľvyslanectvo mladých vnímam pozitívne, pretože dáva šancu mladým sa rozvíjať, prezentovať sa. A to je veľmi dôležité pre budúcnosť mladého človeka. Naučí sa tému vypracovať, naučí sa ju z manažovať. Musí to odprezentovať pred celkom silnou porotou. Myslím si, že takéto podnety a príležitosti sú dôležité pre rozvoj mladých ľudí,” dodáva Ivan Fuljer.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov