Polina Chekryhina pochádza zo Záporožia, z Ukrajiny, no už dva roky žije na Slovensku. Je to vnímavá tínedžerka, čo sa zaujíma o svet okolo seba. V rámci Veľvyslanectva mladých sa rozhodla rozpracovať tému Transformácia uhoľnej elektrárne na energeticky turizmus a rozvoj cestovného ruchu, so zameraním na Elektráreň Nováky.
„Boli sme na prezentácii, kde nám Slovenská elektráreň predstavila túto tému. Vypočula som si ich prednášku a začala som sa pýtať, zaujalo ma to. A napokon som sa rozhodla, že do toho pôjdem,“ vysvetľuje Polina, ktorá študuje na Gymnáziu Einsteinova v Bratislave. Treba povedať, že základná téma bola zadaná Slovenskou elektrárňou, no potom už nasledovala tvorivosť a nápady konkrétneho študenta. Polina originalitou a nápadmi skutočne nešetrila. Posúďte sami.
„Elektráreň má dva chladiče, sú to betónové veže. Ja som každú vežu rozdelila na severnú a južnú stranu. A na prvú z tých veží, na jej južnú stranu, som umiestnila fotovoltiku, teda slnečné konektory, ktoré zo slnka vyrobia energiu. Na severnej strane tej istej veže, bude lezecká veža pre dospelých. Dospelí tam budú môcť liezť ako po klasickej lezeckej stene. No a na druhej veži, na južnej strane, budú nádoby, nádrže s vodou a slnko ich bude zohrievať, teda vodu. Tak získame teplú vodu ohrevom zo slnka. Na severnej strane bude do polovice lezecká stena pre deti a mládež a nad ňou interaktívne zariadenia, ktoré budú spúšťať hudbu. Čiže z reproduktorov sa tam bude šíriť hudba,“ opisuje svoj futuristický projekt študentka gymnázia.
Polina myslela aj na bezpečnosť. Po oboch stranách na každej veži naprojektovala schody. Pre prípad, keby sa niečo stalo, aby mohli zasahovať záchranári a hasiči. „Po bokoch oboch veží bude ešte zelená stena, kde budú zelené rastliny. Napríklad brečtan, ktorý dokáže rásť aj v tieni a dokáže sa ťahať do výšky. Alebo by sme využili iné rastliny, ktoré nepotrebujú veľa slnka na svoj rast, napríklad mach. Vo vežiach, v ich vnútri, by bolo múzeum. Múzeum elektriny, ktoré by mapovalo, ako sa vyrábala elektrina kedysi,“ uzatvára Polina.
Viera Mašlejová
Foto: Desana Dudášová